Що буде зі споживчими настроями

18 серпня 2016, 16:34
У липні індекс споживчих настроїв, що розраховується компанією GfK Ukraine, знизився на 2,6 пунктів, до позначки 50 пунктів, а до цього зріс приблизно на таку ж величину

Що ці дані говорять про стан споживачів і економіки?

Помітне поліпшення індексу споживчих настроїв, що розраховується компанією GfK Ukraine, відбулося у другій половині минулого року. За цей період індекс відштовхнувся від дна, яке було зазначено в лютому-квітні 2015 року на рівні 41 пунктів. Цей стрибок був пов'язаний з тим, що люди відійшли від шоку різкої девальвації в лютому 2015 року, курс стабілізувався, військові дії на сході вщухли. Споживачі трохи розслабилися і стали впевненіше дивитися в майбутнє, що і викликало поліпшення споживчих настроїв, хоча оцінка споживачами свого поточного стану залишилася низькою.

Відео дня

Але подальшого поліпшення настроїв не спостерігається – індекс коливається близько 50 пунктів з листопада минулого року. Для порівняння, у міжкризовий період 2011-2013 років він був близький до позначки 80 пунктів, а до кризи 2008 року – близько 100 пунктів. Зараз споживачі оцінюють свій поточний фінансовий стан приблизно на рівні кризового 2009 року і в цілому з острахом дивляться у майбутнє.

Швидше за все, наступну хвилю підвищення споживчих настроїв ми побачимо не раніше 2017 року. Незважаючи на досить жваве зростання офіційної зарплати (+17% р/р у червні після коригування на інфляцію), доходи українців залишаються на низькому рівні. А підвищення цін на газ, опалення та комунальні послуги восени навряд чи піднімуть купівельну спроможність.

Наскільки сильною буде наступна хвиля споживчого оптимізму буде багато в чому залежати від перспектив економіки. Українська економіка сильно постраждала за останні два роки. З піку до нижчої точки реальний ВВП скоротився на 18%. Глибина падіння порівнянна з кризою 2008-2009 років, але причини – зовсім інші. А значить іншими будуть і чинники відновлення.

Якщо тоді скорочення економіки було викликане глобальною кризою, падінням попиту на всіх світових ринках, перекриттям доступу до фінансування, то зараз головними причинами скорочення стали чинники, не пов'язані зі світовою економікою. Головною причиною економічної кризи став прямий і опосередкований вплив конфлікту на сході країни: втрата частини експортно-орієнтованої промисловості, малого бізнесу, відсутність інвестицій у військовий період, відтік капіталу і панічні настрої, які призвели до девальвації валюти та масштабної кризи банківської системи. У 2009 році світова економіка почала швидко відновлюватися, а слідом за нею підтяглася і українська. Зараз на такий сценарій розраховувати не доводиться.

Головне питання для української економіки – вихід на траєкторію стабільного і стійкого зростання. Але не стимулюванням споживчого попиту, який дасть лише короткочасний результат, і сприятиме зростанню імпорту та погіршенню ситуації на валютному ринку. Драйвером економічного зростання в Україні повинні стати інвестиції, як внутрішні, так і зовнішні. Це цілком можливо за визначеного набору умов.

Україна залишається у програмі МВФ і отримує транші регулярно, а не раз на рік, конфлікт на сході залишається локалізованим, влада проводить реформи, які виходять за рамки програми МВФ: захист прав власності, судова система, покращення бізнес-клімату. В кінцевому результаті у виграші залишиться український споживач, який буде отримувати гідну зарплату. І тоді ми будемо обговорювати, чи може індекс споживчих настрою досягти максимально можливої позначки у 200 пунктів, замість того, щоб вдивлятися в його мікроскопічні зміни.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X