Що буде з ринком електроенергії

6 листопада 2017, 18:00
Влітку цього року набув чинносты закон "Про ринок електроенергії"

Він передбачає впровадження нової моделі ринку, яка включає в себе п'ять наступних сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок "на добу вперед", внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг. Реалізація цього закону передбачається на дворічний перехідний період.

Відео дня

До того ж, документ запроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС, в тому числі, в питанні поділу компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії.

Це дійсно дуже реформаторський крок. Попередній такий крок ми робили майже 20 років тому, коли реформували загальну радянську систему виробничих об'єднань і розділили генерацію, поставку та передачу. Тепер прийшов час не просто формального поділу цих компаній, а час, коли потрібно навчити компанії-виробники торгувати електроенергією. Не просто як товаром, а ще більшою кількістю супутніх продуктів.

Я хочу навести приклад Туреччини. Деякі з моїх друзів живуть там і розповідають, що в них у квартирах стоять смарт-лічильники. Також у них є банківська карта, яку їм порекомендувала постачальна компанія, і завдяки їй надається певний пільговий кредит. На цю карту переводять гроші. І коли їм потрібна електрика, вони проводять нею по лічильнику, як в банкоматі. І отримують певну кількість електричної енергії, води, газу або тепла. Працює, як поповнення рахунку мобільного телефону.

Так ось банк, який пропонує їм одна компанія, надає дуже пільговий депозит під 0%. А інша компанія, яка хоче конкурувати, таких переваг не дає, але у них трохи нижчий тариф. Мої знайомі обирають ту, де дається 50 лір на рахунок безкоштовно. І таким чином з'являється можливість заощадити.

Саме завдяки конкуренції, яка склалася на ринку, в першу чергу серед теплової генерації, у споживачів є можливість використовувати власну маленьку генерацію. І вона вже потроху починає розвиватися. Це може бути мала гідроелектростанція, вітряки або сонячні панелі.

І це дійсно може бути таким проривним кроком, коли споживач сам стане генерацією. Маленькою, але генерацією.

І якщо людям сказати, що їхні тарифи стануть в 5 разів дорожче, то тоді вони замисляться. І за цю ж суму поставлять собі сонячну панель на дах і будуть жити без проблем.

У законі прописана чітка норма про вразливих споживачів. Вони в Європі також існують. Імовірно, за даними звіту для Європейського парламенту, до 150 млн людей в ЄС мають певні проблеми з оплатою своїх рахунків: комуналка, тепло, газ і все інше. Приблизно до 10% споживачів в кожній країні ЄС тією чи іншою мірою звертаються до використання так званого "зимового пакета". Це коли взимку тебе не відключають, але дають можливість платити за компослуги в розстрочку.

Прийнятий закон "Про ринок електроенергії" також говорить про те, що тільки з 2020 року уряд і держава повинна визначитися з категоріями вразливих споживачів, які просто не зможуть оплачувати свої рахунки. І їм потрібно буде залишити певну субсидійною ціну або провести монетизацію субсидій. І для них буде обраний урядом за спеціальною процедурою так званий гарантований постачальник, тобто він буде постачати електроенергіютільки для них за привабливою ціною. Сьогодні у нас приблизно 2 мільйони пільгових споживачів, що мають різні категорії пільг. І це не така вже й велика кількість. Але це все ж такий аспект, який потрібно врахувати.

Показати ще новини
Радіо НВ
X