Що буде з курсом гривні

27 грудня 2017, 17:15

У грудні курс гривні помітно опустився до долара США і євро. Це досить сильно стурбувало громадян і бізнес, проте не привело до якихось катастрофічних наслідків, оскільки не мало серйозного продовження

Чорний ринок попаніковал, ледь досягнувши психологічної позначки в 30 грн за долар, і потім стрімко пішов до 27,8, а курс офіційних обмінних пунктів метався між 27-28,1 грн за долар.

Відео дня

Причини

Причини помітного ослаблення національної валюти під Новий рік вже третій рік в Україні однакові. По-перше, це вже традиційне накопичення гривневої ліквідності на казначейських рахунках в обсязі, що перевищує ліквідність банківської системи на коррахунках в НБУ. Мінфін вже який рік діє строго за схемою казки про Попелюшку, коли до 31.12.2017 він повинен витратити всі гроші з Єдиного казначейського рахунку. Частина цих грошей відразу йде на закупівлю імпорту. Так, Україна не виробляє комп'ютери, оргтехніку, медичне обладнання та ще багато чого з того, що потрібно державі, і що доводиться закуповувати за валюту.

Інша честь грошей з ЄКР надходить через корупційні схеми або через систему закупівель на валютний ринок через 2-3 тижні після того як покинула Казначейство. Крім того, валютою хочуть затаритися експортери, які отримали відшкодування ПДВ, плюс в грудні НБУ видавав рефінансування ряду банків, яке могло піти на оплату енергоресурсів. Так що курсової сплеск в грудні - це, швидше за все, тимчасове явище, яке має тактичні обриси.

Перспективи

За 9 місяців 2017 року торговельний баланс України за товарами та послугами дорівнював мінус $196 млн. Це означає, що Україна спрацювала в нуль, оскільки для нас $200 млн - це всього лише один-два торгові дні на міжбанківському ринку. Думаю, що статистика 9 місяців якнайкраще показує, що курс в діапазоні 26-27 грн за долар для України був і є рівноважним.

Звичайно, в 2018-2019 рр. Україні потрібно повернути значний обсяг кредитів, плюс ми спостерігаємо великий відтік робочої сили з країни в ЄС, але не все так погано. По-перше, минулі кредити можна рефінансувати без оголошення дефолту - тобто продовжити. По-друге, як показує практика, після сплеску трудової міграції зазвичай зростає сума переказів "заробітчан" в Україні, тобто спостерігається приплив валюти по фінансовому рахунку. Тому, за інших рівних умов, після того як сезонні фактори перестануть діяти, ми можемо побачити невелике зміцнення гривні до колишніх позицій в коридорі 26-27 грн за долар.

Українцям вже пора звикнути, що друга половина грудня - це дуже поганий період для покупки валюти. Для подорожей, заощаджень і для інших цілей валюту краще купувати заздалегідь, не піддаючись передноворічної паніці.

Показати ще новини
Радіо НВ
X