Що буде з курсом долара

30 листопада 2018, 18:00

Весь останній тиждень в Україні дешевшала гривня.

У понеділок офіційний курс гривні до американського долара становив 27,76 грн/$, а в п'ятницю – 28,39 грн/$. За тиждень долар подорожчав на 63 копійки. Таке його зростання на українському ринку зумовлене психологічними факторами через введення на частині території України воєнного стану.

Відео дня

Як же обчислити реальний курс валют? Для цього в економіці є нескладне правило. Наприклад, беремо одиницю плюс облікову ставку в національній валюті, ділимо на одиницю плюс відсоткову ставку Федеральної резервної системи США.

Таким чином отримуємо економічно обґрунтований курс валют. Наприклад, у 2013 році економічно обґрунтована вартість долара була 11 грн/$, а уряд штучно утримував курс у межах 8 грн/$.

Якщо скористатися цим правилом і застосувати його до сьогоднішнього курсу, то економічно обґрунтована вартість долара не може бути вище 27 грн/$. Однак, зараз вартість американської валюти на ринку коливається в діапазоні 28-29 грн/$, а пару днів тому ціна підскочила і до 30 грн/$.

Таке підвищення курсу відбулося тільки внаслідок паніки населення. До того ж готівковий ринок хотів заробити на тих, хто купував і продавав долар по 30 гривень. Вже сьогодні можна купити валюту по 28 грн/$.

До останніх чисел грудня, найімовірніше, все курс повернеться до рівня 27 грн/$. У цей період українці масово здають валюту, щоб відсвяткувати новорічні свята і купити подарунки. На початку ж року гривня завжди просідає. Це пов'язано з тим, що йдуть масові розрахунки за енергоносії, а також з циклічністю цих платежів. Спритні ділки вміло спекулюють на цій закономірності. Українцям необхідно зрозуміти, що країна вже кілька років живе в іншій реальності, і стабільного курсу валют не буде.

Зараз курс валют вільний і не регулюється в ручному режимі, його не підтримують штучно. Нацбанк вже не регулює валютний ринок так сильно, як у 2013-2014 роках.

І оскільки держава не контролює цей ринок, як було раніше, то українці теж повинні розуміти свою відповідальність під час купівлі або продажу валюти. Потрібно вміти проводити елементарні розрахунки, щоб розуміти, який об'єктивний курс, а який ні.

Подивіться, наприклад, на інтернет-магазини, які торгують імпортною продукцією. Вони заздалегідь закладають у вартість товару курс 29 грн/$, а то і 30 грн/$. Тому нещодавні валютні коливання на ринку на них ніяк не позначилися.

Тому перш ніж під час паніки терміново купити долари, порадьтеся з економістами і гарненько все прорахуйте.

Бездумно піддаватися паніці просто небезпечно, тому що вона справляє негативний вплив на економіку і веде до втрати особистих фінансів. Звісно, втратили гроші не всі. Є люди, які непогано заробили на цій паніці.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X