Найбільш "переможні" перемоги ProZorro

28 грудня 2016, 14:08
Новий Рік - це не тільки свято з феєрверками, шампанським і салатом "Олів'є". Це ще й прекрасна можливість підбити підсумки минулого року, проаналізувати досягнення і невдачі, скласти плани на майбутнє

Система публічних електронних закупівель ProZorro, напевно, найбільш обговорювана реформа, проведена в Україні, а набуття чинності Законом "Про публічні закупівлі" в серпні 2016 року ввійде в історію як один з поворотних моментів перезавантаження тендерної системи держави. 2016-й багато в чому є переломним і для ProZorro, і для країни в цілому. Хочеться вірити, що більшість нововведень принесуть позитивний ефект для економіки і можуть сміливо називатися #перемога. Вашій увазі представляється 9 таких #перемог системи ProZorro в 2016 році.

Відео дня

  • Новий закон про державні закупівлі

19 лютого набув чинності Закон "Про публічні закупівлі", згідно з яким в Україні держзакупівлі офіційно переводилися в електронну форму через систему ProZorro. Законом було затверджено граничне значення суми закупівель для державного підприємства, і якщо вона перевищує це значення, то такі закупівлі обов'язкові для проведення через ProZorro. Саме цей закон став відправним пунктом реформування всієї системи.

  • ProZorro стала обов'язковою для всіх держорганізаторів

Згідно із Законом "Про публічні закупівлі", з 1-го квітня всі великі державні підприємства, міністерства і відомства перевели свої закупівельні процеси в систему ProZorro. 1-го серпня дія закону поширилося на всі державні підприємства, відомства, установи і зробила проведення державних закупівель через ProZorro обов'язковою по всій Україні. З цього моменту ProZorro почала працювати на повну потужність, обслуговуючи закупівлі всіх державних організаторів країни.

  • Прозорро отримала нагороду Public Procurement Awards

18 травня в Лондоні система ProZorro отримала міжнародну премію Public Procurement Awards і знайшла визнання на глобальному рівні. В рамках конкурсу в номінації Public Sector також були представлені системи електронних торгів зі США, Австралії та система трансформації конкуренції з Великобританії. Перемога в цій номінації значно підняла престиж української системи електронних закупівель, та й України в цілому: ряд країн зацікавився можливістю застосування українського закупівельного рішення у себе, а Україна здобула репутацію одного з світових лідерів у сфері впровадження електронних закупівель, набагато випередивши країни ЄС.

  • 15 електронних майданчиків отримали акредитацію в системі ProZorro

Одним з важливих структурних елементів системи ProZorro є електронні торгові майданчики, через які проходить реєстрація учасників та організаторів, виставляються пропозиції та тендери. Така схема реалізована для того, щоб у користувачів була можливість вибору найбільш зручного функціоналу і найбільш ефективної підтримки, що надається всіма торговими майданчиками. Крім того, маючи велику кількість майданчиків, система максимізує свою відкритість, оскільки користувач може бути зареєстрований в ProZorro через будь-яку з них.

  • Провели величезну кількість навчальних заходів
Система електронних закупівель, якою б продуманою і багатофункціональною вона не була, залишається лише інструментом, яким користуються люди. Саме від їх уміння використовувати цей інструмент з усіма його перевагами залежить те, наскільки ефективними будуть закупівлі, і скільки коштів вдасться заощадити. Команда ProZorro, спільно з персоналом торгових майданчиків, провела величезну кількість навчальних заходів протягом 2016 року. Під час такого навчання учасники знайомилися з теорією і навчалися веденню закупівель на практиці.

  • Фахівці ProZorro домоглися офіційного прийняття України повноправним членом угоди про державні закупівлі СОТ

Всесвітня торгова організація має окрему угоду про державні закупівлі, що дозволяє компаніям з країн - членів угоди безперешкодно брати участь у державних закупівлях всіх цих країн. Входження України в цей договір відкриє українським постачальникам ринок обсягом у кілька трильйонів доларів і стимулює їх поліпшувати якість своєї продукції, щоб конкурувати зі світовими гравцями.

  • Було проведено понад 430 000 закупівельних процедур і зекономлено понад 19 мільярдів гривень
Останні місяці роботи ProZorro в 2016 році збільшували розмір загальної економії бюджетних коштів у геометричній прогресії. Так, наприкінці минулого року в системі зареєстровано понад 430 000 тендерів, близько 20 000 організаторів та 65 000 учасників. Загальна економія досягла позначки в 19,3 мільярда гривень (18,8 млрд грн - тільки за 2016 рік), і це число продовжує стрімко зростати. Для порівняння: сума доходів, передбачених у державному бюджеті України 2017 року становить 721,4 млрд грн, а дефіцит з урахуванням витрат - 77,5 млрд грн. Економія в ProZorro становить 25% від бюджетного дефіциту 2017 року.


  • Прозорро виграла Open Government Awards 2016
Зовсім недавно в Парижі проходив саміт ініціативи відкритого управління - ПВУ Global Summit. Цей захід збирає лідерів з урядів країн усього розвиненого світу, і перемога у конкурсі такого масштабу істотно піднімає рейтинги України на світовій арені. Наша країна зараз може вважатися одним з лідерів у сфері впровадження електронних закупівель. Крім того, визнання системи ProZorro відкритою та прозорою є позитивним сигналом для інвесторів та іноземного бізнесу у плані боротьби з корупцією і преференціями на ринку України.


  • Створення порталу DoZorro

Оскільки саме створення ProZorro відбувалося в тісній взаємодії між владою та громадянським суспільством, було б нерозумно вважати, що громадянське суспільство не мало б ніяких важелів впливу всередині системи або не змогло б контролювати її, щоб побороти корупцію в державних закупівлях. Тому новий портал DoZorro є саме тим інструментом контролю, де кожен може висунути звинувачення в нечесній грі, підкріплене доказами. Підозрілі тендери відслідковуються і піддаються регулюванню з боку як самої системи, так і з боку закону. Враховуючи величезну кількість тендерів, зареєстрованих сьогодні в ProZorro, такий механізм контролю є найбільш ефективним і правильним.

Результати роботи системи державних публічних закупівель за рік вражають - навряд чи хто-небудь міг передбачити такий успіх у минулому році. Однак, ProZorro ще не досягла своєї межі і продовжить розвиватися для того, щоб зробити закупівлі в Україні ще ефективнішими та прозорішими.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X