Роботи у страхуванні

21 березня 2017, 13:22
Як прихід інформаційних технологій впливає на сферу страхування, і як із цим справи в Україні

1 січня 2017 року американський стартап у сфері страхування Lemonade повідомив, що побив світовий рекорд у швидкості врегулювання збитків. A. I. Jim, спеціально створений компанією бот, протягом 3 секунд з моменту подачі заяви про страховий випадок, обробив інформацію від страхувальника, пропустив заявку через 18 алгоритмів боротьби зі страховим шахрайством, затвердив виплату, перерахував відшкодування на банківський рахунок і повідомив клієнта.

Відео дня

Коротка довідка. Lemonade – перша в світі peer-to-peer страхова компанія, що пропонує страхове покриття із застосуванням технології штучного інтелекту і методів поведінкової економіки. Заснована в 2015 році в Нью-Йорку.

У той же час у США успішно запускається страхоий стартап Metromile. Компанія пропонує страхування КАСКО з нетривіальною бізнес-моделлю: страхувальник купує «передплату» на страхове покриття з мінімальним фіксованим щомісячним внеском у розмірі $30, а по закінченні місяця оплачує тільки виїжджені кілометри, що дозволяє істотно заощадити на страховці. Для впровадження цієї моделі Metromile використовує два технологічних рішення. Перше – невеликий девайс, що підключається до порту OBD-II, та моніторить дані про пробіг автомобіля. Друге – мобільний додаток, який синхронізується і дає можливість клієнту відслідковувати статистику, контролювати вартість своєї страховки і оплачувати відповідні рахунки.

По інший бік Атлантики в квітні 2016 року запускається італійський стартап Helperbit. Заснований на нині популярній технології Blockchain, він об'єднує в собі дві складові: управління благодійними фондами і страховими резервами та врегулювання збитків, пов'язаних зі стихійними лихами. Helperbit збирає з відкритих джерел дані, наприклад, про землетруси і на основі цих даних автоматично перераховує визначену суму на рахунок учасника програми. Така схема передбачає максимальну прозорість усіх операцій, як для донорів фондів, так і для одержувачів.

Інновації та технології продовжують рухатися вперед, змінюючи ландшафт звичного нам життя, захоплюючи все нові й нові сфери. Звичайно, в їх зону впливу неминуче потрапляє і страховий сектор. За результатами 2016 року тільки insurtech стартапи залучили близько 2 млрд дол США інвестицій у світі. Для порівняння, сумарний обсяг прямих інвестицій в Україну склав 3,8 млрд дол США. Цифри говорять про те, що міжнародні інвестори бачать великий потенціал і світле майбутнє для технологій у страхуванні і щедро вкладають свої гроші в їх розвиток.

Однак у той час, як технології штучного інтелекту та розподіленого реєстру підкорюють світовий страховий ринок, українські страхові компанії ризикують залишитися за бортом цього еволюційного процесу. На жаль, вектор технологічного розвитку більшості страхових компаній часто являє собою точку. За наявності у країні понад 100 000 фахівців у сфері інформаційних технологій і 323 страхових компаній (станом на 30.09.2016), нам, на жаль, не вдалося запропонувати українцям і світові унікальних рішень у сфері страхування на базі сучасних технологій. Маючи всі ресурси для створення дійсно якісних і затребуваних hi-tech страхових продуктів, страхові компанії часто рефлексують на мантру, нарізану ще в епоху радянського мезозою «Споживач не готовий». Тут не можна не згадати позицію Стіва Джобса щодо необхідності маркетингових досліджень і тестування ринку: «У більшості випадків люди не знають, чого хочуть, поки ти їм це не запропонуєш».

Заради справедливості варто відзначити, що український фінансовий ринок все ж починає насичуватися технологічними продуктами, такими як мобільні гаманці, безконтактні платежі через смартфони із застосуванням технології NFC, а також розробки українських Blockchain-активістів. Крім того, в Україні все частіше піднімається питання використання та регулювання криптовалют. А останнім часом з'явилося кілька майданчиків, як приватних, так і державних, націлених на зростання і розвиток українських стартапів.

Показати ще новини
Радіо НВ
X