Ризики, які несе в собі судова реформа

12 серпня 2016, 12:41
Закони, які ознаменували судову реформу, можуть призвести до повального розголошення банківської таємниці та корупційних скандалів навколо конфлікту інтересів адвокатів

Як і весь український бізнес, банки з нетерпіння очікують, коли в судовій системі країни нарешті наведуть лад. І перші кроки в цьому напрямку начебто зроблено, проте їхній детальний аналіз насторожує. На початку літа Верховна Рада ухвалила два закони: "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" та "Про судоустрій і статус суддів". Цими документами запроваджується новий принцип участі представників сторін у судовому процесі.

Відео дня

Згідно з новим принципом, відтепер виключно адвокати матимуть право представляти інтереси іншої особи в суді. Мається на увазі як фізичних, так і юридичних осіб. Таке ноу-хау стане бомбою сповільненої дії, яка не лише похоронить всі світлі надії на якісну реформу судової системи, але й може призвести до нового напруження в суспільстві.

По-перше, в українських реаліях така монопольна преференція для адвокатів може призвести до ще більшого обмеження можливостей населення і бізнесу захистити свої права в суді. Однозначно можна спрогнозувати суттєве зростання вартості судового процесу для всіх сторін. Боржник, який програв суд, буде зобов’язаний компенсувати своєму опоненту витрати на оплату послуг адвоката, відмовитися від яких ніхто не зможе. Для багатьох українців такі послуги можуть стати недосяжною розкішшю, враховуючи, що одна година роботи адвоката, наприклад в господарських справах, коштує щонайменше 100 доларів. А судові процеси інколи тривають роками. Адвокатам же стане вигідно затягування розгляду справ, оскільки кожне судове засідання приносить їм чималий дохід.

Щоб зрозуміти масштаби проблеми, яка може виникнути вже найближчим часом, наведу банківську статистику: більше 90% справ, пов’язаних із фінансовими установами, які перебувають у судах, стосуються стягнення боргів. І основну частину з них, зазвичай, виграють банки. Якщо говорити про абсолютні цифри, то станом на травень 2016 року рівень проблемної заборгованості в банківській системі складав 223 мільярди гривень.

По-друге, як правило представництвом інтересів банків в судах займаються штатні юристи. Послуги яких боржник, навіть в разі програшу, сплачувати не повинен. Теж саме стосується представників бізнесу, інтереси яких у судах зазвичай представляють їхні юристи. Більше половини справ, особливо що стосуються стягнення боргу, закінчуються "мировою" угодою. Адвокат же навряд чи буде зацікавлений у такому компромісі. Крім того, нові віяння судової реформи можуть призвести до масових звільнень профільних юристів, які працюють в банках і корпоративному секторі.

Та найголовніше, доступ до матеріалів справи третіх осіб загрожує масовим розголошенням банківської таємниці та призведе до конфлікту інтересів адвокатів. Як результат, Україна має всі шанси знову погрузнути в корупції, нехай і з іншим обличчям.

По-третє, монополія матиме негативний вплив на стан самої адвокатури та якості послуг. За нашими даними, з 32 тис. виданих українським юристам адвокатських ліцензій, понад 30% не займаються адвокатською діяльністю. При цьому завантаженість адвокатів справами складає близько 113 на кожного. І щороку ця кількість лише зростає.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ще до ухвалення парламентом цих законів, практикуючі адвокати неодноразово висловлювалися проти надання їм таких преференції. Подібна практика діє в Білорусії, де адвокати стали інструментом впливу держави, зробивши неможливим справедливий захист в судах інтересів, наприклад, журналістів, опозиціонерів та інших незручних владі осіб.

Позицію банків уникнути закріплення монопольного права захищати інтереси компаній і населення в судах виключно за адвокатами, підтримали науково-правові експерти Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. Сподіваємося, що банкірів, бізнес і юристів почують не лише науковці, але й нарешті представники влади.

Показати ще новини
Радіо NV
X