Ринок вторсировини страждає від незговірливості

12 вересня 2017, 10:00
Про основні тенденції та індикатори українського ринку макулатури

Макулатура – стратегічний вид вторинної сировини. За споживчою цінністю цей вид вторсировини стоїть в одному ряду з металобрухтом. Тому саме від збалансованості, прозорості та розуміння законів цього ринку залежить стабільність забезпечення роботи української паперової промисловості.

Відео дня

У 2016-2017 роках на українському ринку паперових відходів стався ряд кардинальних змін. Ці зміни відбилися не тільки на обсягах заготівлі, імпорту та експорту, а й сприяли суттєвій зміні цінових параметрів. Уявіть собі, що в зазначений період ціни на окремі види макулатури перевищили ціни на металобрухт.

Обсяги утворення макулатури в Україні теоретично дозволяють задовольнити потреби заводів з переробки паперу. Але низький рівень збору і заготівлі не дозволяють забезпечити технологічні потреби виробників паперу цим видом сировини.

Причини ситуації, що склалася, різні. Однак "червона лінія" всіх проблем – низька культура ринкових відносин і відсутність "правил гри".

Примітною тенденцією 2016-2017 років є стрімке зростання експорту макулатури з України. Це обумовлено втратою найбільшого ринку збуту української паперової продукції – ринку Митного Союзу, а саме в Росію, Білорусь, Казахстан.

Як наслідок, закупівельні ціни паперових комбінатів на деякі марки макулатури стали нижче, ніж на зовнішніх ринках, що й спричинило за собою збільшення зовнішніх відвантажень.

Так, експорт макулатури за січень-липень 2017-го зріс на 50% у порівнянні з повним 2016 роком. В основному експортувалася марка макулатури МС 7Б – білий офісний папір. Але в 2017 році почався експорт і МС 5Б – картон – компаніями, які збирають макулатуру в безпосередній близькості від великих морських портів.

Слід відзначити високу залежність українських підприємств від імпорту макулатури. Якщо в 2016-му в Україну ввезли близько 271,9 тис. т сировини, то за 7 місяців 2017-го – вже близько 191,1 тис. т.

При цьому, змінилася й географія імпорту. Якщо в 2015 році на ринку превалювала російська макулатура, то в 2016-2017 рр. значні обсяги сировини були ввезені з Румунії, Угорщини та Молдови.

Популярність імпортної макулатури пояснюється рядом кон'юнктурних чинників, властивих українському ринку. Це і наявність імпорту, який стримує внутрішнє зростання цін. І дефіцит достатньої пропозиції якісної сировини на ринку. І відсутність сучасної системи заготівлі та переробки паперових відходів в Україні. І, також, відсутність державної програми поводження з відходами.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Аналізуючи останні три роки, превалює тенденція збільшення експорту макулатури. При цьому, зростання експорту з прикордонних областей України в країни ЄС і Азії буде тільки збільшуватися.

Українські комбінати можуть змінити цю динаміку, збільшивши закупівельні ціни. Але тоді це відіб’ється на ціні кінцевого продукту підприємств, що призведе до зниження конкурентоспроможності продукції, що випускається, а також повністю вирівняє закупівельні ціни зі світовими. Цей непростий вибір – імпортувати або закуповувати на внутрішньому ринку – повністю відпаде.

З іншого боку, потенціал експорту макулатури, також обмежений моделлю введення бізнесу в Україні. Збір і заготівля – це досить непрозорий вид діяльності, де більшість дрібних і середніх підприємств працюють за схемами, які передбачають готівковий розрахунок. Такий стан справ обмежить вихід на "дорогі" світові ринки. Можна вважати це умовою, що стримує, при експорті макулатури.

Аналіз показує, що глобалізація ринків торкнулася й українського ринку макулатури. Але небажання або нездатність учасників ринку домовлятися, а також великий тіньовий сегмент, не призведуть до якихось суттєвих змін, або ж цінових потрясінь на ринку макулатури в найближчій перспективі.

Мінімальні показники експорту щодо валової потреби макулатури для паперових комбінатів, поки що ніяк не позначаться на внутрішній закупівельній ціні.

Показати ще новини
Радіо NV
X