Ринок газу: in or out

29 листопада 2017, 14:00
Сьогодні ми спостерігаємо, що газовидобувна галузь України не показує необхідних темпів зростання для досягнення енергетичної незалежності

Зокрема в частині видобутку природного газу та реалізації схваленої урядом Концепції розвитку газовидобувної галузі України.

Так, Концепція передбачає збільшення обсягів видобутку природного газу до 27,6 млрд куб. метрів у 2020 році, а Укргазвидобування прогнозує збільшення видобутку природного газу у 2020 році до 20,1 млрд куб. метрів.

Відео дня

За інформацією учасників ринку, компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації, темпи та показники видобування природного газу – як державних, так і приватних гравців, – далекі від необхідних.

Паралельно зростає кількість імпортерів газу, зокрема на ринок України приходять авторитетні міжнародні гравці-трейдери, які імпортують природний газ на територію України на доволі вигідних умовах для споживачів-промисловості.

Отже, є два шляхи розвитку газової галузі України – імпортний та національний. Обидва мають переваги і недоліки у коротко- та довгостроковій перспективі. Зокрема, імпорт дозволяє споживачам отримати якісний (калорійний) природний газ у необхідних об’ємах "тут і зараз", однак національний газовидобуток зможе забезпечити розвиток економіки України шляхом створення робочих місць, зростання податкових та рентних надходжень до Державного бюджету України тощо.

Якщо ми не вийдемо на сталий розвиток газовидобувної галузі, хоча б на 10-20% річного зростання рівня видобутку, то говорити про енергонезалежність не доводиться.

Без нових інвестицій саме в українську газовидобувну галузь, Україна все більше буде залежати від поставок природного газу по реверсу з ЄС.

Безумовно не варто забувати і про заміщення газу та енергоефективності, тобто зниження споживання газу в принципі. Але це питання не 1-2 років, а як мінімум 5-10 за незмінних умов.

Що необхідно?

Світовий досвід показує, що найбільш ефективним шляхом розвитку газового ринку є паралельне існування національних газовидобувних компаній і міжнародних трейдерів. Більше того, в Україні є значні запаси, більшість з яких є нерозвіданими і це є потужним стимулом для розвитку та державної підтримки газовидобувного сектору.

Зокрема, мова йде про сприятливий податковий режим, адже наразі ставки рентної плати за видобування природного газу є одними з найвищих у Європейському Союзі.

Наприклад, в Україні діє ставка ренти для видобування природного газу – 29% для свердловин до 5000 метрів, 14% для свердловин більше 5000 метрів. Середні ставки ренти в ЄС – від 7,5% до 11,7%. Цифри говорять самі за себе.

Також, необхідним є приділення уваги до податкового режиму для нових свердловин, умов заключення договорів про спільну діяльність та угод про розподіл продукції для видобування вуглеводнів, процедур відведення земельних ділянок, а також отримання спеціальних дозволів.

Що важливо і потрібно інвестору?

  • Зрозумілі правила гри

В українських реаліях законодавство змінюється стрімко й непередбачувано, що негативно позначається на інвестиційній привабливості. Не може інвестор планувати бізнес і інвестиції в умовах зміни "правил гри" щороку чи півроку, тільки в бізнесах з великим імовірним прибутком такі ризики можливі.

  • "Ціна питання" – податковий режим і повернення інвестицій

Інвестору важливо розуміти що він отримає від своїх інвестицій – на яких умовах зможе отримати свої гроші назад. Це критично важливо, адже при інвестуванні фокус саме на поверненні коштів.

  • Судовий захист своїх прав у разі порушень

Прозора, законна і зрозуміла інвестору судова система - найважливіший елемент. Дуже часто нові інвестори стикаються з потоками судових позовів або розглядів в Україні в кількості більшій, ніж у багатьох інших країнах разом узятих. Це формує вкрай негативний імідж.

Що говорить бізнес?

Зараз практично всі компанії сформували бюджети на 2018 і відкоригували середньо- і довгострокові бюджети. Бізнес, особливо міжнародний, який не глибоко занурений в місцеві умови бізнесу, приймає рішення максимально прагматично. При прийнятті рішень про входження в Україну або збільшення інвестицій, в облік беруться об'єктивні чинники, простіше кажучи – "ціна питання" і ризики.

На жаль, при всіх досягненнях України за останній час ризики переважають. А негативний досвід інвестування 2-3 років тому на прикладі компаній зі світовим ім'ям у сфері газовидобутку ще більше підтверджує таку точку зору.

Показати ще новини
Радіо НВ
X