Рецепт проти корупції

12 січня 2017, 10:12
Як прозорість E-Health зламає стару систему

З корупцією в сфері охорони здоров'я напевне стикався кожен з нас. І ми вже звикли вважати її невід'ємною частиною системи. Ми всі знаємо про липові довідки, про хабарі - прямі або приховані. Ми знаємо про особливі умови для особливих пацієнтів і слухняно приходимо до лікаря «з усім своїм». Ми звикли купувати і платити за те, що насправді повинні отримувати безкоштовно - адже ми вже заплатили податки, частина яких йде на сферу охорони здоров'я. І в підсумку платимо двічі - один раз у вигляді податків, а другий - коли купуємо «безкоштовні» ліки або «дякуємо» лікарю.

Відео дня

Корупція є і на щабель вище - на муніципальному, регіональному рівні. Це і непрозорий розподіл бюджетів, і нецільове використання ресурсів і засобів тощо. Причина цього досить проста - повна закритість процесів, в результаті державі важко контролювати рух коштів і використання ресурсів. І система оплати «за ліжко-місце», яка дісталася в спадок від СРСР, призводить до того, що лікарі не зацікавлені в якісному сервісі і шукають, на чому б ще заробити.

Нам ці симптоми дуже добре знайомі по системі держзакупівель. Ще 2 роки тому ситуація була там дуже схожою: тотальна корупція, непрозорі паперові процедури, змови, відсутність конкуренції. Нам теж говорили, що побороти це неможливо. Але як виявилося, досить включити світло в темній кімнаті - і умови гри починають змінюватися. Публічна ініціатива по електронізації сфери охорони здоров'я, співзасновниками якої виступає Transparency International Україна, як раз і покликана допомогти МОЗ «включити світло» - спочатку в питанні фінансування лікарів. А потім і у всій системі в цілому.

Ми вже пройшли цю історію з ProZorro. Тоді теж ніхто не вірив, що електронна система зможе настільки сильно зменшити корупцію і підвищить ефективність закупівель. Але ми запустили електронну систему державних закупівель, відкривши всю інформацію про процедури, і в підсумку змінили умови роботи однієї з найбільш корумпованих сфер в Україні. Ми переконалися, що прозорість - це наша головна зброя проти корупції. І чергова нагорода, яку отримала система ProZorro в Парижі в грудні, зайвий раз підтверджує - відкриті дані, повна підзвітність і публічність докорінно змінюють стосунки між державою і суспільством.

Саме цей новий тип відносин, цю публічність і відкритість ми хочемо привнести в медицину, за допомогою створення системи E-Health. Ми хочемо побудувати систему, яка розрахована на задоволення потреб пацієнта, тобто кожного громадянина України. Електронні сервіси в рамках системи повинні бути зручними, простими у використанні і стимулювати лікарів якісно працювати. При цьому держава повинна гарантувати захист персональних даних, чітко контролювати рух фінансів і якість послуг, а також збирати якісну аналітику, яка дозволяє поліпшити роботу системи в цілому.

Перший етап створення системи E-Health - це підготовка електронного продукту, який дозволить Міністерству охорони здоров'я реформувати первинну ланку медичних послуг. У чому суть цієї реформи? Уже в 2017 році МОЗ переходить від оплати послуг «за ліжко-місце» до принципу «гроші йдуть за пацієнтом». Лікарі будуть отримувати компенсацію за роботу з пацієнтами, з якими у них укладений договір. А пацієнти зможуть вільно вибирати терапевта і розривати з ним контракт, якщо той погано виконує свою роботу. Це повністю змінює правила гри - нова система мотивує тих лікарів, які краще працюють. При цьому критично важливо з самого початку чітко контролювати фінанси, щоб гроші дійсно отримували ті, хто працює краще. Ось цей продукт ініціатива і почала розробляти.

Далі будуть створені нові додаткові сервіси, в тому числі запис онлайн, електронні продукти для реформи другої ланки і так далі. Загальну картину створення E-Health ми теж вже позначили, щоб в результаті отримати функціональну, публічну, ефективну електронну систему. Як і в ProZorro, ми залучаємо бізнес до створення зручних сервісів, в даному випадку - для лікарів і пацієнтів. Держава, зі свого боку, задає стратегію реформи, забезпечує нормативну підтримку і виступає головним замовником системи.

Основа всіх наших проектів - це золотий трикутник партнерства: «держава - бізнес - громадянське суспільство». Таку взаємодію нам вдалося побудувати в ProZorro, потім - в ProZorro.Sale. І таку взаємодію ми будуємо всередині громадської ініціативи з електронізації охорони здоров'я.

У випадку з системою E-Health держава забезпечує нормативну підтримку реформі, тримає загальний стратегічний фокус, бізнес - забезпечує розробку якісних та ефективних рішень, а громадянське суспільство - гарантує прозорість і публічність процесу, контролює дотримання головних принципів: відкритості, підзвітності, рівного доступу для всіх .

За останній місяць її розвиток ініціативи E-Health значно прискорилося.

Створена активістами і бізнесом, розробниками, ініціатива використовує найкращі практики, які були випробувані в цивільних проектах: управління змінами, хмарні сервіси, поділ проекту в кілька потоків і ефективна координація великої кількості учасників. Саме це дозволяє досягати високої ефективності.

Ми більш ніж задоволені результатами останнього місяця роботи, які лягли в основу другого Меморандуму, підписаного днями. Ставлячи під ним свій підпис, ми розуміємо, що беремо на себе зобов'язання моніторити процедури і процеси в рамках ініціативи, підтримувати відкритість і публічність обговорення, легкий доступ всіх бажаючих до напрацювань групи і до участі в проекті.

Ми вносимо в цей дуже важливий для країни проект свій досвід, свої ресурси, своїх експертів, які знають, що робити, щоб побудувати успішний проект.

Дуже важливо, що свою підтримку ініціативі висловило Міністерство охорони здоров'я. Нова команда на чолі з Уляною Супрун і Павлом Ковтонюком затвердили концепцію глобальної реформи охорони здоров'я, поставивши чіткі орієнтири для системи E-Health. Ще рік тому цей проект виглядав би чимось з області фантастики, а сьогодні ми вже обговорюємо конкретний електронний продукт, який з'явиться вже на початку 2017 року. Це дуже крутий темп, і нам важливо його тримати і далі.

Попереду - робота над продуктом, серйозні суперечки і дискусії, конкуренція ідей і підходів. Головне направляти їх у потрібне русло, оскільки перед нами стоїть конкретне завдання і терміни досить стислі. І ми спокійно ставимося до критики - у дійсно важливих ідей і проектів не може не бути опонентів.

Ми також вітаємо всіх, хто готовий поділитися своїм досвідом, знаннями, часом для створення проекту. Повірте, через кілька років ви зможете з гордістю сказати, що були причетні до створення в Україні сучасної системи E-Health.

Можливо навіть кращої системи E-Health в світі. А чому ні?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X