Рейдерство: українські реалії

19 липня 2016, 09:02
Загальносвітова статистика невблаганна: близько 90% рейдерських атак закінчуються успіхом. В Україні цей показник так само високий

Успішність рейдерів - результат наявності стратегії, тактичних прийомів і ресурсів, а також повна або часткова відсутність такої стратегії у компанії, на яку націлений удар.

Відео дня

Загального трафарету, за яким би проводився захоплення компаній, не існує. Щоразу це унікальний, високопрофесійний захід, схожий на гру росмейстера. Захоплення компаній планують «сірі кардинали» - фахівці дуже високого рівня.

І все ж попередити недружнє поглинання можна. Більш того, комплекс превентивних заходів - єдиний спосіб не стати жертвою рейдеру. Для розробки превентивних заходів важливо знати сучасні інструменти рейдерів.

Друзі-правоохоронці

Останні кілька років під час рейдерських атак актуалізувалося застосування можливостей, які дає Кримінально-процесуальний кодекс України 2012 року, оскільки усталилася практика його застосування і широта можливостей.

Залучення правоохоронних органів стало must-have за умов недружнього поглинання підприємства. Цей загальнонаціональний тренд, на мою думку, дає практично безмежні можливості по захопленню підприємств.

Спектр інструментів, якими володіють рейдери за допомогою дружніх силовиків, дуже широкий. Вони визначаються розділом II КПК України «Засоби забезпечення кримінального провадження». До цих інструментів відносяться: арешти, тимчасове вилучення, відсторонення від посади, запобіжні заходи. Розширює цю палітру глава 20 КПК України «Слідчі (розшукові) дії», що включає в себе допити, обшуки і т.д.

При вмілій компіляції таких інструментів кримінально-процесуального тиску можна ефективно блокувати роботу підприємства і наносити фінансові втрати аж до повної зупинки підприємства.
Схему використання силових структур можна розглянути на прикладі порівняно недавньої атаки на ПАТ Іллічівський олійножировий комбінат. Захід був проведений у травні цього року в м. Чорноморськ Одеської області. 13 травня 2016 року прокурор ГПУ П. Фіцай в супроводі оперативників прибув на територію підприємства, де надав ухвалу про передачу майнового комплексу ПАТ ІМЖК на відповідальне зберігання ДП Облшовк.

Схема залучення силових структур в рейдерське захоплення така: зацікавлена особа звертається до правоохоронних органів із заявою про скоєння злочину за одією або декількома популярними бізнес статтями - легалізація (відмивання) доходів, ухилення від сплати податків, зборів, фіктивне підприємництво, розтрата, заволодіння майном. Така заява реєструється в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Після цього слідство спільно з прокуратурою бере заяву «в оборот» і починає шукати злочини в господарській діяльності компанії-жертви.

Судді-співучасники

Співучасниками при використанні можливостей кримінально-процесуального тиску разом із співробітниками силових відомств стають судді. Саме з їх дозволу силові структури застосовують весь арсенал засобів забезпечення кримінального провадження.

Співучасть відбувається за наступним сценарієм: співробітник слідчого органу звертається до суду за дозволом про проведення слідчих дій. Отримання позитивного результату - справа техніки слідчого. Техніка ця може полягати в відвертому маніпулюванні інформацією, в підробці доказів і т.п. Варто враховувати, що суддя в цей момент розглядає до 50 аналогічних клопотань, тому фізично не може вникнути в суть справи.

Арешт майна

Отримання дозволу на арешт майна, банківських рахунків, обшуки підприємства, проведення допитів. Цей інструмент дає слідчому практично безмежну владу над підприємством-жертвою. Він отримує можливість керувати компанією, зокрема: передавати активи в розпорядження «дружнім» компаніям, «утилізувати» майно, гальмувати роботу компанії, не давати можливість вести господарську діяльність і т.д.

Дуже відповідальне зберігання

Передача майна або майнового комплексу на відповідальне зберігання - це легальний спосіб ввести своїх людей в фактичне розпорядження майном підприємства.

Пресинг

Постійний психологічний пресинг на керівний менеджмент підприємства під час допитів, обшуків помешкань і стресів для сім'ї. Пресинг повністю підриває можливість адекватно реагувати на атаку рейдерів.

Вилучене - утилізуємо
Вилучені під час обшуку речі, визнані речовими доказами, можуть бути знищені за рішенням слідчого судді. Такий інструмент активно застосовується для захоплення підприємств, які виробляють та/або продають парфумерію, алкоголь, тютюн, продукти харчування, побутову хімію.

Така опція, включена в схему атаки після серії обшуків в мережі магазинів парфумерії, привела до повної зупинки підприємства. Потім звела до нуля можливість в законному порядку повернути втрачений товар. Власники бізнесу в доважок отримали головний біль для розв'язання кримінального провадження та відстоювання своїх інтересів в суді.

В Одесі останнім часом стали популярні компанії, які спеціалізуються на подібному вигляді утилізації речових доказів, починаючи від продуктів харчування і закінчуючи нафтопродуктами.
З рейдерством - як з вагітністю - легше попередити.

Як правило, за відсутності належного захисту удар буде блискавичний і масований по всіх больових точках компанії. І ефективність боротьби з захопленням компанії безпосередньо залежить від інструментів захисту.

Комунікації

Важливим превентивним кроком є побудова комунікації із зовнішнім світом. Кількість зв'язків, корисних знайомств, пул дружніх журналістів - нематеріальний, але важливий ресурс. Громадський резонанс може зупинити суддів від прийняття, м'яко кажучи, суперечливих рішень.
Звичайно, серед власників бувають вкрай закриті особистості. Але в такій ситуації можна делегувати «комунікаційні» повноваження керуючого, відповідального за зв'язки з громадськістю, або доручити цей вектор безпеки зовнішньому раднику.

Велика база контактів дасть можливість завчасно отримати інформацію про сумнівне кримінальне провадження, зацікавлених в ньому осіб і недружньо налаштованих чиновників. У свою чергу, розуміння деталей того, що відбувається, дозволить сформувати пул союзників і погасити іскру, не чекаючи полум'я.

Новим трендом в створенні суспільного резонансу стало залучення громадських організацій, які в прямому сенсі слова блокують роботу правоохоронних органів. Такі антикорупційні, правозахисні, громадські, «євроінтегровані» організації мають свій прайс-лист за участь в відбілюванні потерпілого підприємства від свавілля корумпованих чиновників. Але на війні - як на війні - всі засоби хороші.

Віддалені сервери

Зберігання інформації на віддалених серверах або хмарних сервісах дозволяє зберегти докази законності діяльності компанії, а співробітників правоохоронних органів обмежує в фальсифікації документів.

Результатом проведеного обшуку може стати часткова втрата даних або в ситуації фізичної можливості перевірити відомості про господарську діяльність підприємства, вона може змінитися в результаті відвертої підробки. Відсутність контраргументів зробить позицію компанії-жертви неспроможною і буде виглядати як спроба «відмазати» свої гріхи.

Людський фактор

Плани по захопленню бізнесу розробляються висококваліфікованими фахівцями. А ось реалізують їх нерідко співробітники правоохоронних органів з невеликим стажем роботи і низькою мотивацією. Як говоритися, відправляють, кого не шкода. Тому в їх роботі відсоток професійного шлюбу досить високий.

У судовий процес по підтримці позиції слідства «кидають» молодих прокурорів. Вони виконують свою роботу лише формально, розраховуючи на те, що «керівництво все одно протисне» досягнення позитивного результату у справі.

Це виливається у формальну підтримку клопотання про дозвіл застосування заходів забезпечення кримінального провадження. І при напорі захисту змушує суд зберігати репутацію і не виносити одіозних рішень, щоб потім не бути «люстрованими» в сміттєвий бак розлюченою громадськістю.

Крім того, ресурси правоохоронних органів обмежені кадровим складом і кількістю кримінальних проваджень у цього складу. Підприємство, яке стало об'єктом тиску, повинно використовувати цей людський фактор у своїх цілях.

Не дати спокійно шкодити

Захист компанії має як нагальні завдання, так і цілі в довгостроковій перспективі. Глобально захист повинен довести невинність компанії-жертви. А короткострокова мета - паралізувати роботу слідчих органів за допомогою масових звернень до судів, до вищих інстанцій, тобто змусити витрачати час і ресурси на відбиття атак. Для цього необхідно писати звернення і скарги на дії слідчого, оскаржити судові рішення, паралізувати роботу під час слідчих дій, шляхом звернення уваги на порушення з боку силовиків, домагатися в судах повернення вилученого майна.

Чим більше фінансових і енерговитрат понесуть рейдери, а також правоохоронні органи як інструмент захоплення бізнесу, тим вище шанси відстояти свою компанію. Тут діють закони природи: сильний поїдає слабкого. Тому, як і в тваринному світі, по-перше, необхідно показувати оскал і готовність боротися, по-друге, під час нападу важливо показати все, на що ви здатні.

На завершення: Постреволюційний період - як каламутна вода, в якій легко ловити рибу, тобто здійснювати переділ власності, відбирати все, що погано лежить. Тому зараз дуже важливо зосередити увагу і ресурси на усунення слабких місць і бути в постійній боєготовності. Про безпеку своєї компанії необхідно думати заздалегідь, а до витрат на її організацію слід ставитися як до даності - як, наприклад, до заходів пожежної безпеки або пультової сигналізації. Інакше непрохані гості скажуть: «Нічого особистого! Just business!»

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X