Реанімація енергорегулятора

14 грудня 2017, 15:00
Петро Порошенко підписав закон, який дає президенту повноваження тимчасово призначати членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг

Цілком очікувано президент Петро Порошенко підписав закон, що дозволяє йому самостійно доукомплектувати склад Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), до конкурсного відбору нових членів "регулятора".

Відео дня

І хоча з юридичної позиції це рішення не є оптимальним, але є "реанімаційним" і дасть змогу НКРЕКП ухвалювати рішення. Насамперед це стосується розрахунків за енергоносії, розгляд законодавства про новий ринок електроенергії, встановлення тарифів та вирішення поточних питань проходження опалювального сезону.

Під час розгляду у Верховній Раді, ще на етапі законопроектів, частина народних депутатів пропонували альтернативний варіант. Він передбачав технічне продовження рішень НКРЕКП, які були ухвалені до кризи в "регуляторі".

Але "мінусом" такого рішення було би зростання загального рівня заборгованості на енергоринку. Нині сумарна заборгованість ДП "Енергоринок" становить більше 30 млрд грн. У перспективі "зависання" тарифів на рівні вересня-листопада 2017 року призвело би нарощування боргів і до середини 2018 року сума заборгованості становила би приблизно 40-45 млрд грн.

Скоріше за все варто очікувати швидкого призначення "тимчасових" членів НКРЕКП. Згідно нових змін до закону Порошенко може самостійно призначити до чотирьох членів регулятора терміном на три місяці. У разі, якщо після закінчення цього терміну відбір членів комісії на конкурсі не відбудеться, президент зможе повторити це призначення.

Про близькість призначення нових членів свідчить й те, що Порошенко не лише оперативно підписав закон, а й вже звільнив Вікторію Морозову з посади члена НКРЕКП. Раніше у листопаді Порошенко звільнив члена комісії Бориса Циганенко, з якого і почався конфлікт, коли 13 листопада комісія не могла приймати рішення через його хворобу. Бориса Циганенко як і Вікторію Морозову пов’язують з Костянтином Григоришиним. До призначення в НКРЕКП Циганенко був директором Енерджі Консалтинг, яке контролюється Костянтином Григоришиним. Саме Циганенко займався в комісії питаннями, пов’язаними із закупівлею трансформаторів держкомпанією Укренерго у Запорізького трансформаторного заводу Костянтина Григоришина.

На сьогодні в складі регулятора залишається тільки глава регулятора Дмитро Вовк і один член - Руслан Машляківскій.

Окремої згадки заслуговує номінаційна комісія з відбору нових членів НКРЕКП. Вона складається з п’яти осіб – двоє від президента, двоє від парламенту і один від Кабміну. І те, що комісія з відбору мала бути сформована ще на початку року, але процес був затягнутий – це політична вина і президента, і Кабміну, і Верховної Ради.

У будь-якому випадку процес відновлення роботи НКРЕКП вже запущений. І можна прогнозувати, що одним із перших рішень регулятора будуть рішення про встановлення середньорічної ОРЦ (оптова ринкова ціна) для всіх видів електрогенерацій на 2018 рік. Також будуть встановленні тарифи для АЕС, ТЕС, ГЕС і відновлювальних джерел на початок 2018 року. Очікується, що ріст тарифів відбудеться для АЕС та ТЕС.

Попередня заява голови комісії Дмитра Вовка свідчить, що тариф для промисловості зросте на 10-15%. Для населення це означає, що ціни на товари широкого вжитку та першої необхідності можуть зрости максимум на 1-2%. Про підвищення тарифів на електроенергію для населення взагалі на цей момент не йдеться.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X