Реанімація медицини: страхування

20 жовтня 2017, 13:00
У сучасному світі країни з високим рівнем військового конфлікту мають повністю контролювати медичну галузь як стратегічну. Яка, у разі війни, працюватиме на фронт

Тому зараз, як ніколи, Україні потрібна докорінна реформа медичного сектору. А саме, впровадити високоякісні медичні послуги, забезпечити права учасників медичних правовідносин, знищити корупційні схеми системи охорони здоров’я.

Відео дня

Згідно Конституції, кожен громадянин України має повне право на безкоштовне медичне обслуговування. Проте нашу медицину складно назвати безкоштовною. І єдиним вірним виходом із існуючої кризи в охороні здоров’я стане страхова медицина.

Наприклад, у всіх країнах Європи і в США страхова медицина працює за наступним принципом. Людина щорічно платить певний страховий внесок, який покриває перелік медичних послуг, зазначених у страховому полісі. Природно, що громадянам пропонуються різні страхові пакети, які відрізняються за вартістю та обсягом безкоштовного лікування. Нерідко страхування співробітників лежить на плечах роботодавців, які відраховують певну суму з зарплати в страхову компанію.

Що ж нас чекає після реформи української медицини? Медичній спільноті доведеться пройти через конкуренцію та в рази підвищити якість послуг.

У законопроекті Про організацію медичного обслуговування населення №4456 йдеться, що держава оплачуватиме не лише первинну, екстрену та паліативну медичну допомогу. Тобто поліпшення якості життя пацієнтів, які зіткнулися зі смертельними хворобами. Але й обов'язково фінансуватиме надання меддопомоги другого рівня. Оплачуватиме високоспеціалізовану медичну допомогу, меддопомогу дітям до 16 років, ведення вагітності та пологів. Проект закону також зберігає всі пільги у сфері охорони здоров'я для ветеранів війни, учасників бойових дій, інвалідів-чорнобильців, військовослужбовців різних силових відомств та інших категорій населення.

Заплановане й створення Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Органу виконавчої влади зі спеціальним статусом. Служба виконуватиме функції страховика і єдиного замовника з централізованої закупівлі медичних послуг. А також контролю за дотриманням умов договорів про медичне обслуговування населення. Медзаклад та НСЗУ укладатимуть договір, в якому щорічно встановлюватимуть обсяг послуг, які нададуть пацієнтам.

Тішить й те, що під час розрахунку вартості тарифів на медичні послуги та при коригуванні коефіцієнтів на послуги з медичного обслуговування має бути врахована гідна заробітна плата медичного працівника. Розмір якої передбачено на рівні не менше ніж 250% середньої зарплати в Україні.

У процесі реформи змінюватиметься і первинна ланка – поліклініки. Українці матимуть право самостійно вибирати сімейного лікаря та педіатра, незалежно від місця проживання, і укладати з ним договір. Лікарі теж будуть зацікавлені надавати кращі послуги, адже від кількості таких угод залежатиме їх зарплата. Важливо, що при цьому ніяких додаткових податків вводити не будуть.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Кабінет міністрів України щороку визначає перелік тих медичних послуг, які стовідсотково оплачуватиме держава. Тож гарантовано безкоштовними будуть:

- екстрена або невідкладна допомога – термінові операції, зокрема гострий серцевий напад, інсульт, апендицит, переломи

- первинна допомога – допомога лікарів первинної ланки: педіатрів, терапевтів, сімейних лікарів, які працюють у поліклініках, амбулаторіях, мають приватну практику;

- паліативна допомога – допомога пацієнтам, які мають смертельні захворювання: полегшення страждань, надання адекватного знеболювання;

- медична допомога дітям до 16 років;

- медична допомога у зв’язку з вагітністю та пологами.

У 2017 році розмір медичної субвенції з держбюджету становить 55,5 млрд грн, або 2,1% ВВП. Уряд заклав у бюджет-2018 рекордну суму на фінансування медицини. Обсяг коштів на програму медичних гарантій становитиме не менш як 5% ВВП.

Та не завжди використання бюджетних коштів ефективне. Через утримання непотрібних приміщень та неефективне використання коштів третину із них ми фактично втрачаємо. Реформа передбачає, що держава припинить виділяти кошти лікарням тільки за те, що вони існують. Це дозволить використовувати бюджетні кошти максимально ефективно.

Легковажно думати, що величезну систему охорони здоров’я в 43-мільйонній країні може змінити влада, клацнувши пальцями. Ключове завдання реформаторів в умовах децентралізації – створити максимум можливостей на місцях, де відбуватимуться зміни, які побачать українці. Передусім важливо розуміти, що швидкість розгортання реформи залежатиме від якості роботи місцевої влади.

Показати ще новини
Радіо NV
X