Про захист викривачів корупції

1 грудня 2016, 09:44
Викривати корупцію – корисно і необхідно. Без цього багато злочинів і зловживань можуть ніколи не бути виявленими

У світі є багато ситуацій, коли співробітники або посадові особи знали про проблеми або порушення, але не повідомляли про них, тому що боялися за своє життя, здоров'я, посаду, адже не було жодних гарантій безпеки для них.

Відео дня

Після інформаційно-правозахисних кампаній Transparency International Україна в нашій країні 45% населення висловили готовність повідомляти про корупцію.
Але реально це роблять тільки 2% населення. Чому так мало? Тому що досі в Україні немає хорошого законодавства про захист викривачів. Страшно повідомляти про порушення, якщо у людини немає гарантій, що їй не помстяться. Тим не менш, сміливці існують і зараз. Але щоб їх ставало більше – потрібен закон, в якому буде чітко прописано, які гарантії отримує громадянин, який наважився викрити корупцію.

Що ж трапляється, коли законодавство про захист викривачів відсутнє? Наслідки можуть бути плачевними. Розглянемо на прикладах з інших країн, наскільки.

Філіппіни

Марлен Гарсія-Эсперат була філіппінським викривачем і журналістом-розслідувачем. Вона вела щотижневу антикорупційну колонку для місцевих газет. Як колишній співробітник Міністерства сільського господарства, вона розкрила корупційну схему з добривами, в яку була втягнута президент Філіппін Глорія Макапагал-Арройо. Після цього журналістку вбили у власному будинку. Її вбивці пізніше здалися поліції, і дали свідчення про те, що вони були найняті посадовими особами Міністерства сільського господарства.

Замбія

Мосс Фако, радник в місцевому муніципалітеті Растенбурга, був застрелений 14 березня 2009 року в своїй машині дорогою додому. Мосс Фако прагнув викрити багатомільйонні афери, шахрайства у проектах, націлених на запобігання посусі. За два дні до його вбивства, Фако звернувся до Міністра співробітництва та управління з проханням видати досьє для звинувачення посадовців високого рангу і посадових осіб районного муніципалітету. Минуло три роки, перш ніж відбулися якісь арешти. У липні 2012 року, колишній мер Растенбурга Меттью Волмаранс і його колишній охоронець були визнані винними у вбивстві в Растенбургському Верховному суді.

Китай

Колишній фермер Цзян Вейсуо був одним з найвідоміших викривачів країни. У 2006 році він розповів, що власники станції збору молока в провінції Шеньсі використовували пральну машину, щоб змішати разом антибіотики, перекис водню, нітрати і протеїновий порошок, які вони потім додали до партії свіжого молока, зібраного у фермерів, перш ніж продавати його молочній компанії». Цзян був убитий в 2012 році за таємничих обставин.

Також в Китаї у 2008 році у справах, пов'язаних із земельними спорами, викривачі були відправлені в психіатричну лікарню для перевірки: «Місцеві чиновники в провінції Шаньдун, мабуть, знайшли економічно ефективний спосіб боротьби з людьми, що постійно турбують: викривачами, які наважуються кинути виклик владі – відправити їх в місцеву психіатричну лікарню для насильницького лікування і ув'язнення на два роки», – пише New York Times.

Індія

У Бангалорі вбили аудитора Махантеша, який надавав газеті The Hindu інформацію про нерегулярні виділення земельних ділянок для впливових людей. Закон про захист викривачів дуже чекали в країні, де десятки людей були вбиті або зазнали нападу в останні роки як наслідки викриття державних і корпоративних правопорушень. До прийняття закону про викривачів уряд навіть зробив безпрецедентний крок і розмістив проект закону в Інтернеті, щоб отримати коментарі та зауваження громадськості протягом одного місяця.

Іран

Лікар Рамін Поурандарьяні оглядав ув'язнених, які були поранені або вбиті під час акцій протесту на виборах 2009 року в Ірані. Він повідомив про державне застосування тортур щодо політичних в'язнів. Він помер 10 листопада 2009 року, у 26 років, при підозрілих обставинах. Тегеранський цивільний прокурор сказав, що Поурандарьяні помер від салату у який було підмішано велику дозу ліків від кров'яного тиску. Раніше ж влада стверджувала, що лікар був поранений в автомобільній аварії, покінчив життя самогубством, або помер від серцевого нападу уві сні в медичному центрі в штаб-квартирі поліції в Тегерані, де він працював.

Швейцарія

Навіть у таких благополучних країнах, як Швейцарія, викривачам доводиться звертатися по політичний притулок. Крістоф Мейл працював нічним сторожем у швейцарському банку і виявив, що його роботодавець знищував записи про заощадження жертв Голокосту, які банк повинен був повернути спадкоємцям жертв. Після того, як швейцарська влада хотіла заарештувати Мейла, він отримав політичний притулок у Сполучених Штатах. Він і його родина стали першим швейцарськими громадянами, які попросили політичного притулку в Америці.

Канада

У Канаді в 1984 році Дункан Едмондс, канадський державний службовець, який доповів своєму начальнику, що міністр оборони Роберт Коутс відвідував з документами НАТО західнонімецький стриптиз-клуб під час офіційної місії, ризикуючи безпекою. Через відсутність захисту, Едмондс був звільнений прем'єр-міністром Брайаном Малруні, який також зробив його персоною нон-грата в урядових колах.

Якщо б у всіх цих країнах працювало законодавство про захист викривачів корупції, таких ситуацій можна було б уникнути. Дані дослідження «Барометр Світової Корупції 2016», яке традиційно проводить Transparency International, свідчать про те, що 14% українців не повідомляють про корупцію, тому що бояться. Вони потребують гарантії того, що їх не вб'ють, не звільнять з роботи, їм не доведеться шукати політичного притулку. Ми в Transparency International Україна впевнені: коли в нашій країні буде прийнято законодавство про захист викривачів і воно буде реально працювати – кількість викривачів значно зросте.

До того ж, законопроект «Про захист викривачів корупції» вже розробили громадські активісти з «Ініціативи 11». Парламенту треба тільки його прийняти. Цей законопроект передбачає неможливість звільнення викривача, захищені канали для інформування, забезпечує викривачеві соціальні гарантії та матеріальну компенсацію. Будемо сподіватися, що Верховна Рада підтримає документ, і одного разу українські викривачі корупції отримають захист і права, а корупціонери понесуть заслужене покарання.

Показати ще новини
Радіо НВ
X