Про ВВП-варанти і про план їх викупу, озвучений радником президента

11 червня 2019, 14:15

І знову про варанти або казка про те, як Сорос і рептилоїди українцям розвиватися не дають

В Україні є мода. Люди, які вкрай далекі від ринку єврооблігацій, люблять коментувати події, що там відбуваються. І хлібом не годуй, дай посварити Яресько за реструктуризацію, яку, з огляду на перелік звинувачень, провели в інтересах чи то українських корупціонерів, чи то світової закуліси, чи їх обох разом узятих. І найбільше критикують появу варантів, які, на думку багатьох критиків, можуть висмоктати всі соки з економіки України. І ось вже представники економічної команди президента дають інтерв'ю, в яких анонсують майбутні операції з викупу тих самих варантів.

Відео дня

По-перше, про реструктуризацію. Вона дійсно була м’якою, дуже дружньою для інвесторів. Але це пов’язано насамперед зі слабкістю переговорної позиції України на момент тієї самої реструктуризації. Країні кров з носа потрібна була підтримка МВФ, умовою якої було врегулювати питання з нашими ринковими кредиторами. Водночас, сам МВФ вимагав списання частини боргу. І про це все, звісно ж, знали кредитори, перш за все найбільший на той момент власник українського боргу, Фонд з Каліфорнії, Franklin Templton. І, звичайно, ж вони скористалися цим у переговорах. У підсумку, Україна реструктуризувала борг, списала частину і вирішила головну свою проблему — проблему ліквідності, а саме відтермінувавши зобов’язання. Розв’язавши головні проблеми. З іншого боку, інвестори домоглися мінімального списання боргу і отримали похідний інструмент, ті самі варанти, виплати за якими залежать від темпів зростання українського ВВП.

Чи є умови кабальними?

Звичайно ж ні. Це результат компромісу. Водночас, Україна списала боргу на 3 млрд доларів ще 3 млрд доларів боргу за єврооблігаціями Януковича назавжди зависли десь у пітьмі і навряд чи в найближчому майбутньому за ними хтось наважиться хоч щось заплатити). Крім того, інвестори отримали ті самі варранти в еквіваленті 3 млрд доларів, якщо їх рахувати за номіналом. І багато хто кричить, що ці папери озолотять наших кредиторів і вичавлять останні соки з країни. Але тоді дивно, що зараз вони коштують менше 70% від номіналу. Тобто їх сумарна вартість зараз, через 5 років після реструктуризації, менше списаного номіналу. Істотно менше. До того ж всі 5 років за ними ніхто не платив ніяких купонів, що сильно заощадило Україні гроші. І якби хтось із влади не почав уголос говорити про їх викуп, то були б ще дешевше.

Таким чином, дивна кабала виходить. Уявіть, є у вас друг Вася. Вася вам винен 100 гривень, але грошей немає, і він вам видає розписку, що буде вам платити частину свого екстра-заробітку щороку. І дружина Васі ходить і розповідає всім, що ви загнали її чоловіка в кабалу. Але водночас папірець, який дав вам Вася, зараз коштує гривень 70. Дивна кабала, чи не так?

Треба прийти до інвесторів і зробити їм пропозицію. І вже про це зараз говорить економічний радник Зеленського, пан Гетманцев. І власне, добре, що вони про це думають. Погано, що вони говорять про це вголос.

Чи є ризики, що українське ВВП раптом почне швидко зростати і ми змушені будемо багато платити кредиторам.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Теоретично все можливо. Але поки ніхто не готовий поставити на це гроші. Інакше б ці самі варанти коштували б набагато більше. Але, теоретично, можливо, хтось щось знає і скоро ми дійсно почнемо рости по 10% на рік. Добре, якщо ми всі з вами в це віримо, то, може, розумно позбутися варантів. Просто відмовитися від виплат за ними ми не можемо. Це буде дефолт. І здається, всі вже визначилися з тим, що дефолт — це погано. І тоді вам треба прийти до інвесторів і зробити їм пропозицію. І вже про це зараз говорить економічний радник Зеленського, пан Гетманцев. І власне, добре, що вони про це думають. Погано, що вони говорять про це вголос.

Є два шляхи.

Формально. Перший прийти до інвесторів і викупити всі папери. Але цей варіант спочатку не реалістичний. Викуповувача прокуратура посадить. Адже тільки-но ви почнете їх купувати, про це почнуть говорити за пивом у Лондоні і ціна злетить. І вони будуть коштувати набагато більше. А отже, ви переплатите. Тому такий варіант реально не реальний.

І залишається варіант реструктуризації варантів, коли ви запропонуєте їх власникам обміняти ці інструменти назад на єврооблігації. Це можливо і тут питання, на якій формулі обміну сторони домовляться. І ось тут вкрай важливо, щоб вартість цих самих варантів під час початку переговорів була мінімальна. Погодьтеся, якщо щось коштує 30 відсотків від номіналу і ви пропонуєте це поміняти, то, ймовірно, ви видасте вашому кредитору єврообліагцій на набагато меншу суму, ніж якщо це буде коштувати вже 70. Або вже 100. Ціна дуже важлива. Адже це угода. І вам треба, щоб ваші кредитори на неї пішли. І тому якщо зараз варанти коштують 70% від номіналу, то ви теоретично можете розраховувати, що просто повернете все на круги своя, випустивши замість єврооблігації на номінал. А якщо ціна буде 100 або вище номіналу, то вам доведеться випустити папери для обміну вже на більшу суму. І українському уряду, українській владі, вкрай важливо робити все, щоб не підстьобувати ціну на них на ринку.

А що відбувається, коли ви говорите про потенційний викуп? Правильно, ціна зростає. Тому добре, що економічний радник каже що дефолт це погано. Добре, що він думає про те, як цивілізовано уникнути ризиків виплат за варантами. Але погано, коли він про це говорить уголос. Це дуже дорого. Для країни.

Текст опубліковано з дозволу автора. оригінал

Більше поглядів у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо NV
X