Про скандал зі швабрами

22 вересня 2016, 09:42
Я завжди порівнюю систему електронних закупівель ProZorro до чоловіка, якого дружина надіслала з переліком закупівель до супермаркету

Він не питає, чому йому треба купити 3 кілограми гречки чи два літра молока. Його завдання – це купити найоптимальніший товар по співвідношенню ціна-якість. Так само працюємо і ми. Ми не питаємо, чи треба купувати "Мерседеси" для депутатів, чи треба будувати більше доріг, чи треба більше бронежилетів для армії, чи треба будувати більше житла.

Відео дня

Наше завдання – це виконати це замовлення найбільш ефективним чином. Питання із швабрами в цьому сенсі дуже показове. Лікарня замовляє швабри, які насправді є цілі комплекси для прибирання з набором спеціалізованих гігієнічних мопів, насадок на них, які дозволяють прибирати приміщення, яке є чистою зоною, де знаходяться хворі після хіміотерапії. Чи потрібні ці мопи, чи краще заплатити прибиральницям, аби вони прибирали звичайним знаряддям краще – це не питання наше.

Це питання вибору головного лікаря, який виходячи зі свого лікарського досвіду приймає те чи інше рішення. Наше завдання як системи закупівель двояке. По-перше, ми маємо виконати це завдання. Тобто ми маємо забезпечити, щоб будь-який учасник, який пропонує таку саму техніку, міг прийти на торги і її запропонувати, він не зустрів дискримінації, він не зустрів якихось проблем, у нього не було б бар'єрів для участі.

По-друге, ми даємо всю цю інформацію назовні для будь-якого спостерігача, для інших лікарів, для депутатів, для членів комітету з охорони здоров'я Верховної Ради, для Міністерства охорони здоров'я, аби в дискусії вони так само могли вирішити, чи це є логічна закупівля, чи це є занадто дорога забаганка і ці кошти краще використати тим чи іншим способом. Це єдиний спосіб, яким ми можемо впливати на закупівлі. Адже кожного дня в країні оголошуються мінімум дві тисячі тендерів через ProZorro, в яких закуповується все – від авіаційних турбін до банальних бензину чи паперу. Бути спеціалістом у всьому неможливо.

Я особисто не можу сказати, чи потрібно для лікарні це обладнання. Саме тому ми звертаємось до всіх небайдужих громадян, у яких є кваліфікація, обговорювати закупівлі, шукати те, що вони вважають зрадою, піднімати це питання нагору. І далі з нашою допомогою, через державну аудиторську службу, через керуючі органи лікарні, через її наглядову раду впливати на це рішення.

Якщо більшість людей буде вважати, що ця закупівля надмірна, вона буде скасована. І подальші закупівлі такого плану не будуть оголошені. Або ми вирішимо, що це дуже дороге спеціалізоване обладнання, але воно справді допомагає рятувати життя, справді рятує людей, у яких нема імунітету після хіміотерапії. І воно справді доцільно і необхідно.

Саме таким чином система електронних закупівель ProZorro і допомагає трансформувати сферу публічних закупівель в Україні, збільшувати конкуренцію, економлячи кошти платників податків та збільшуючи якість товарів та послуг, які закуповуються. На сьогодні через систему проведено уже більш ніж 200 тендерів від майже 11 тисяч різноманітних замовників. І зекономлено уже майже 4 мільярди коштів для платників податків.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X