Про що говорять цифри

11 травня 2016, 13:11
Цифри часто потребують інтерпретації. Висока температура на градуснику навряд чи скаже, чим ви захворіли, і як лікуватися, але одне безсумнівно: ви хворі

З дослідженнями приблизно так само. Результати можуть поставити діагноз, але навряд чи підкажуть шляхи до одужання. Важливо не ігнорувати тривожні симптоми. Коли ми говоримо про корупцію в Україні, використання медичної термінології представляється доречним. Так, віце-президент США порівняв корупцію в Україні з раковою пухлиною, яка пожирає нашу країну.

Відео дня

Падіння економіки на 3,8%, інфляція на рівні 10,7% в минулому році, політична криза та можливий імпічмент президенту в цьому... Такий стан справ в Бразилії, яка зайняла перше місце за кількістю респондентів, які вважають, що хабарництво і корупція мають широке поширення в їх країні. Це – один з пунктів опитування, що було проведено серед представників бізнесу по всьому світу під час регулярного дослідження EY. В Україні на питання про поширеність корупції позитивно відповіли 88% респондентів, що трохи менше, ніж у згаданій Бразилії. При цьому в Україні ми бачимо ті ж «симптоми»: і скорочення економіки, високий рівень інфляції. До того ж, хвороба у нас затяжна - за останні три роки кількість ствердних відповідей тільки зросла.

Ми - «антилідери» і за іншим показником: українські респонденти не вірять в бажання правоохоронних органів боротися з корупцією і не бачать прогресу в даній області. Менше половини опитаних відзначають прагнення правоохоронних органів розслідувати випадки корупції, при цьому сумніваючись у доведенні відповідних справ до обвинувального вироку. Тільки 60% опитаних згодні з тим, що переслідування за законом осіб, викритих у хабарництві або корупції, може утримати від подібних дій інших, що нижче загальносвітового рівня в 83%. Такі результати ставлять під сумнів можливість добровільної співпраці представників бізнесу та правоохоронних органів при вирішенні відповідних проблем.

Як наслідок, більше третини респондентів-представників великих компаній в Україні вважають, що в їх секторі дача хабара для отримання контракту є звичайною практикою. Для порівняння: середній показник у розвинених країнах - близько 4%.

Чи є приклади одужання? Напередодні сезону літніх відпусток дуже доречно буде згадати про Хорватію – хороший вибір любителів морського відпочинку. У минулорічному опитуванні EY представники цієї країни були найменш оптимістичні щодо стану справ у сфері протидії корупції в порівнянні з іншими країнами. Я припускаю, що у зв'язку зі вступом Хорватії до Євросоюзу у 2013 році, у представників бізнесу були завищені очікування від антикорупційних ініціатив, запроваджених за сприяння та вимог ЄС. Мабуть, цього року заявлені заходи все ж таки дали свої плоди. Серед знакових подій – антикорупційна стратегія на 2015-2020 роки. Як результат – з 92% до 60% зменшилася кількість тих, хто вважає, що в Хорватії поширені хабарництво і корупція.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Європейський вибір, задекларований Україною, - це не тільки можливість для нашого бізнесу торгувати без мита або безвізового в'їзду для громадян. Це необхідність трансформації законодавчого поля і державних інститутів для відповідності європейським стандартам та виконання вимог міжнародних угод. ЄС, США, міжнародні інститути готові допомагати і вже надають нам допомогу. Можна і потрібно використовувати досвід інших країн, таких як Хорватія. Однак переклад заморських методичних рекомендацій на державну мову та їх легалізація в законодавчому полі – це не те, чого чекають наші європейські партнери, українські громадяни і бізнес. Потрібні «працюючі» закони. А для цього потрібна чітко виражена політична воля влади у боротьбі з корупцією. Без неї наш градусник навряд чи покаже симптоми настає одужання.

Показати ще новини
Радіо НВ
X