Про що говорить зростання ВВП

24 лютого 2016, 20:18
Нещодавно Укрстат оприлюднив оцінки динаміки ВВП у четвертому кварталі 2015 року

Як й очікувалось, цифри засвідчили стабілізацію економічної ситуації. За офіційними даними, реальний ВВП виріс порівняно з третім кварталом на 1,5% (з урахуванням сезонності), тоді як порівняно з аналогічним кварталом минулого року – скоротився лише на 1,2%.

Відео дня

Але, зважаючи на глибину кризи, темпи економічного відновлення залишаються, на жаль, дуже повільними. І накопичення нових політичних та економічних ризиків не покращує економічні перспективи країни.

Зокрема, зберігається високий рівень політичної невизначеності. Верховна Рада визнала роботу уряду незадовільною, однак за відставку уряду не проголосувала. Яким буде склад цього «нового старого» уряду, залишається незрозумілим. А головне, залишається незрозумілим, наскільки наполегливими надалі будуть уряд та парламент в проведенні системних реформ.

Водночас готовність та спроможність уряду проводити реформ є однією з ключових умов отримання наступного траншу кредиту МВФ, який є необхідним для збереження макроекономічної стабільності та відновлення довіри до національної валюти, девальвація якої останніми днями знову прискорилась.

Зростають також ризики, пов’язані з експортом. Однією з ключових новин, які обговорюються зараз, є новий виток транзитного конфлікту з Росією. 14 лютого Росія приняла рішення зупинити пересування українських автомобілів своєю територією, що зумовило призупинення Україноюдії транзитних дозволів для російських автоперевізників.

Через заборону Росією руху українського вантажного автотранспорту в зоні ризику опинився не лише експорт в Казахстан, доступ на ринок якого Росія формально обмежила ще 1 січня, але й інші країни Середньої Азії та Кавказу. У 2015 році експорт до цих країн склав близько 5% загального товарного експорту України або близько $1,6 млрд. доларів.

Експортні автомобільні перевезення становлять 15% експорту вантажів у Казахстан, 23% - в Грузію, 30% - у Вірменію. Фурами везуть головним чином продовольчі товари, а отже серед користувачів транспортних послуг саме харчова промисловість може постраждати найбільше від заборон на переміщення автотранспорту. Звичайно, значних втрат зазнають і самі автомобільні перевізники, а, значить, погіршуються перспективи розвитку ще однієї галузі української економіки на 2016 рік.

Новина про те, що на початку лютого Міжнародний альянс інтелектуальної власності (ІІРА) рекомендував класифікувати Україну як «найбільшого порушника прав інтелектуальної власності» (PriorityForeignCountry), також не додає оптимізму. Статус України знову погіршується після незначного покращення у 2015 році.

Це свідчить не лише про відсутність помітного прогресу реформ у сфері авторського права. Це свідчить про відсутність розуміння значення захисту прав інтелектуальної власності як фундаментального елементу стимулювання інновацій та інвестиції. Бо висока додана вартість у сучасному світі створюється саме інтелектом. І якщо українці та іноземні інвестори будуть переконані, що їх права інтелектуальної власності в країні будуть порушені, вони просто реалізовуватимуть свої ідеї поза межами країни. Що може бути добре для них, але сумно для країни.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X