Про фінмоніторинг: "хороші чобітки - треба брати"

11 жовтня 2017, 17:30
Якщо проти реформи не протестують, значить вона не працює

Цей тест проходить зараз реформа фінансового моніторингу. Яка тихою сапою проникла в Україні. Без шуму і пилу. Але тут почалося.

Стосувалося це як олігархів, так і персон подрібніше. Але "захисники бабусь" стали в лад вимагати припинити знущатися над українськими громадянами. Адже як так можна, вимагати у людей підтвердження походження їх доходів - це ж немислимо. Адже як так можна, обмежувати готівкові розрахунки - це ж геноцид.

Відео дня

Так, тепер дійсно ви не зможете здійснити велику покупку за готівку. І ви не зможете покласти в банк велику суму грошей, якщо не розповісте, звідки ви ці гроші взяли.

І це прекрасно! Тому що це і є боротьба з корупцією в чистому вигляді. Ви ніколи не зможете підстерегти всіх депутатів в момент передачі їм грошей. Але ви зможете зробити для них неможливим, або вкрай скрутним, використання цих грошей.

І, звичайно ж, ми тут не винаходимо велосипед. Ці правила давно працюють в Європі і США. Спробуйте в ЄС відкрити рахунок. Більше того, спробуйте зараз в Європейському банку зняти гроші з рахунку. Якщо велику суму - у вас обов'язково запитають, навіщо. І якщо ви не зможете їм це пояснити - адже пояснення "хочу дати хабар" не підходить, а заплатити завжди можна за безготівковим розрахунком - депозит віддадуть тільки з умовою, що ви просто закриваєте рахунок в цьому банку і ніколи більше туди не повернетеся.

Це нинішня реальність. Яка робить життя корупціонерів, в тому числі українських, і наркобаронів нестерпним. І робить таким популярним біткойни.

Логічно, що поява таких правил в Україні багатьом не подобається. Але не подобатися вони можуть тільки тим, хто не може довести свої доходи. Тобто людям, які порушили закон, і співчувати яким навряд чи варто. Ви співчуваєте всім цим прокурорам, СБУ-шникам, чиновникам, депутатам? А адже це, в першу чергу, по їхню душу.

Як завжди, борючись з реформою, людей намагаються лякати. І намагаються маніпулювати. Лякати - це просто. Наприклад, сказати, що вам вже ваш депозит не віддадуть, якщо ви не доведете, звідки він у вас. Це нісенітниця в чистому вигляді!

Але головне - це маніпуляція. Адже, в першу чергу, говорять про "маленьких" українців. Адже не можна сказати "як тепер буде жити цей бідний чиновник, він же не купить новий ламборджині" - чиновника нікому не шкода. Тому доводиться говорити про тих, хто отримує зарплату "в конвертах", або не платить податки, працюючи в тіні.

Але, тут вже, вибачте! Не можна побороти корупцію тільки частково. Це з серії "я не хочу щоб була корупція, але хочу, щоб мій кум міг все вирішити". Якщо ви вимагаєте боротьбу з корупцією, то будьте готові, що правила будуть поширюватися і на вас. І коли ви не зможете купити квартиру або машину, тому що не зможете довести свої доходи, то ви самі будете прагнути до того, щоб вивести свої доходи з тіні. Це той самий батіг, який працює як проти корупціонера, так і проти тіньової економіки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ще одна маніпуляція в тому, що це підриває довіру до банківської системи. Мовляв, люди не будуть класти депозити в банки, бо не зможуть довести походження своїх коштів. По-перше, це не має нічого спільного з довірою до банківської системи.

А по-друге, ніхто не вимагає відкрити доступ до банківських депозитів для грошей грабіжників, вбивць, торговців наркотиками? Адже їхні гроші теж могли б піти на депозити, хіба ні? Тому такий захід логічний.

І саме тому депутати зберігають свої гроші вдома, що видно по е-деклараціям. Адже, як політичні персони, вони давно вже відчувають підвищену увагу з боку банків.

Звичайно, якщо ви вважаєте, що тіньова економіка - це добре, то ви проти фінансового моніторингу. І проти сashless economy (безготівкової економіки). Але тоді нам і говорити немає про що.

Якщо ж ви підтримуєте тезу, що "тіньова економіка повинна перейти на світлу сторону", то повинні погодиться, що одними пряниками цього не доб'єшся. Чи привело до чого-небудь зниження ЄСВ в два рази? Хтось вийшов з тіні? Абсолютно ні. Податки - це те, що не любить ніхто в світі. І тому їх змушують платити, створюючи умови, при яких не платити їх просто неможливо.

І так, здебільшого платежі ці нововведення не зачеплять в принципі. Тому що розмір більшої частини цих платежів просто-таки нижче порогової суми. Так що не варто переживати за бабусь. Хіба що вони бабусі Арбузова або Кононенка.

Якщо ви хочете жити як в Європі, то повинні розуміти, що зобов'язані поводитися, як в Європі. По-іншому не вийде. Не можна плювати собі під ноги і одночасно вимагати чистих вулиць. Не можна скаржитися на хамство навколо - а самому грубіянити. Не можна виїжджати на перехрестя на червоне світло - і скаржитися на затори. Не можна не платити податки - і скаржитися на корупцію.

Яка найбільша проблема в Україні? Відсутність верховенства права. Це те, що стримує нас у розвитку. Це те, що відрізняє країни успішні від неуспішних. І зараз зроблений ще один крок в сторону правил. Прозорих правил. Великий бізнес отримає BEPS, гравці простіше - правила фінансового моніторингу. І це добре. І це крок в правильному напрямку.

Показати ще новини
Радіо NV
X