Причини протекціонізму по-американськи

2 липня 2018, 09:00

У перекладі з китайського назва Китай значить Серединна держава. Це говорить, про те, що китайці споконвіку себе вважали центром усього світу.

І звичайно ж, з огляду на цей статус, вони завжди чекали шанобливого ставлення до них від інших держав. Цей статус вони привласнили не просто так. У середні століття, Китай досить довгий час був найрозвиненішою державою в світі, поки в той же самий час Європа перебувала в стані феодальної роздробленості. Про цей факт західні країни не люблять говорити, оскільки це докорінно руйнує теорію про винятковість західної цивілізації.

Відео дня

Збігнєв Бжезинський писав, що, з огляду на цей статус, події останніх 150 років були принизливими для Китаю. Все почалося після Опіумних воєн з Великобританією. Тоді британці, використовуючи силу канонерок, нав'язали Китаю вільну торгівлю, фактично знищивши конкурентоспроможність цієї країни, заполонивши її своїми товарами. Що значить це приниження для китайців відмінно показала фраза під час виступу голови КНР Сі Цзіньпіна на честь 90-річчя заснування національно-визвольної армії Китаю: "З моменту Першої опіумної війни 1840-1842 і до моменту заснування КНР в 1949 році Китай постраждав від західних держав". Сам же цей період китайці дуже символічно називають Століттям приниження. Принижували Китай не тільки західні країни, але й Росія, яка анексувала частину історичної території країни. Принижувала Японія в період загарбницьких воєн минулого століття. Принижувала Америка, яка своєю присутністю в Азії, заважала Китаю розширити присутність в регіоні. Візьмемо, наприклад, претензії Китаю на острів Тайвань, який підтримує Америка.

Безумовно, враховуючи все це, не потрібно дивуватися прагматичній, часом аморальній, стратегії розвитку цієї країни. Припускаю навіть, що Китай себе бачить не тільки домінуючою силою в регіоні, а й в світі в цілому.

Про це знають і американці. Коли один з основних стратегів Білого дому Бжезинський писав книгу, то він припускав таке майбутнє, але він не бачив його ближчим часом. Проте, з моменту написання його праці Велика шахівниця вже пройшло більше 20 років і геостратегічні позиції держав сильно змінилися. Загроза американському чільному положенню в світі стала реальнішою. Тут важливо розуміти, що загроза залежить не тільки від розвитку Китаю, але вона так само залежить від економічної стійкості Америки.

Якщо провести паралелі з історією, то США зараз опинилися в такому ж становищі як Британська імперія століттям раніше. До Першої Світової війни, Британська імперія була найбільшою і найрозвиненішою державою в світі. І тоді здавалося, що жодна сила не зможе змінити існуючий статус-кво в світі. Так, тоді економіки таких країн, як США і Німеччина, показували вражаючі успіхи, але на той час вони були регіональними державами, як зараз Китай, яким було ще далеко до світового домінування. Тим не менш, через кілька десятиліть, Британія розсипалася як картковий будиночок. І її місце зайняла Америка.

Я не думаю, що американці настільки дурні, щоб не розуміти уроки історії і брати до уваги свої позиції непохитними. Не думаю, що вони не пам'ятають, як Велика Британія була в той час проповідником вільної торгівлі і це їм не допомогло. Думаю, вони прекрасно пам'ятають, що поки Велика Британія була оплотом вільної торгівлі і дотримувалася своїх ідей аж до самого розпаду, в цей же час США були оплотом протекціонізму. І думаю, що американці прекрасно розуміють, що саме протекціонізм дозволив виростити конкурентний бізнес, який потім завоював для Америки його нинішній стан.

І що зараз потрібно робити Америці? Наступати на ті ж граблі, що й Велика Британія? Закривати очі на протекціонізм у Китаї, не помічати зміцнення цієї країни завдяки протекціонізму і продовжувати сповідувати вільну торгівлю? Спокійно дивитися, як китайці завдяки державній підтримці знищують американські компанії? Хіба допомогла чесність Британії, коли всі інші дурили? Ні. Не допомогла. А допоможе чесність США, поки мухлює Китай? Ось як повинна поводитися Америка, якщо Китай краде її технології, демпінгує, штучно тримає низьким курс юаня? Чи допоможе чесна конкуренція і вільна торгівля виграти у Китаю? Не думаю. Зараз у Америки немає іншого виходу. Якщо ця країна хоче зберегти своє панівне становище, то їй необхідна прагматична політика, а не благі наміри. Не впевнений, що це їм допоможе, але хоча б так у них є ще шанс. При вільній торгівлі шансу втримати Китай не буде.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X