Наслідки підвищення мінімальної зарплати

27 жовтня 2016, 10:52
У середу, 26 жовтня, на засіданні уряду Прем'єр-міністр Володимир Гройсман урочисто і гордо оголосив про плани вдвічі збільшити мінімальну зарплату - з 1600 до 3200 грн/міс. Є чому радіти? На жаль, ні

За нинішньої економічної політики і поточної економічної ситуації, підвищення мінімальної зарплати вдвічі збільшить безробіття некваліфікованої робочої сили, збільшить податковий тиск на малий бізнес і зменшить субсидії малозабезпеченим громадянам. При цьому збільшиться розмір тіньової економіки.

Відео дня

Судіть самі.

Підвищення мінімальної заробітної плати з 1600 грн. до 3200 грн. в місяць зовсім не означає, що ті, хто отримував 1600 грн. в місяць, автоматично отримуватимуть 3200 грн.

Для тих, хто отримує мінімальну зарплату і доплату в «конверті» буде два варіанти – або роботодавець переведе частину «конверта» в офіційну зарплату і буде виплачувати збільшену суму в Пенсійний фонд (єдиний соціальний внесок) і в бюджет (податок на доходи фізичних осіб), або, що більш імовірно, переведе таких співробітників на неповний робочий день і «заощадить» на платежі державі.

Для некваліфікованої робочої сили, яка не одержує зарплати в «конверті», варіанти гірше – або неповний робочий день, або звільнення.

Крім цього, до мінімальної зарплати прив'язаний розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ) для тих, хто працює на єдиному податку. Зараз для фізосіб-підприємців розмір ЄСВ становить 352 грн. в місяць, а після підвищення мінімальної зарплати вдвічі – становитиме близько 704 грн. в місяць. Для багатьох мікро бізнесів це може означати або закриття або перехід в тінь.

Витрати ж бюджету на оплату праці, скоріше за все, не збільшаться, так як, за словами Прем'єра, тарифна сітка, а також зарплати суддям, прокурорам, депутатам, співробітникам антикорупційних органів, більше не буде прив'язана до розміру мінімальної зарплати.

А ось витрати бюджету на житлово-комунальні субсидії зменшаться. Адже за сьогоднішньою формулою, якщо людина не працює і не має офіційного доходу, для розрахунку субсидії приймається, що її дохід дорівнює двом мінімальним зарплатам – тобто 6400 грн., не 3200 грн. як до підвищення. Іншими словами, безробітні, на папері, стануть вдвічі багатше і субсидій (за фактом) отримають менше.

Чому так виходить, що різке підвищення мінімальної зарплати замість позитивного економічного ефекту дасть негативний?

Та тому що уряд, різко підвищуючи мінімальну зарплату, переслідує метою не підвищення добробуту українських громадян, а наповнення бюджету і скорочення його витрат. До речі, такий підхід цілком підтримає і МВФ, тому що програма співпраці з ним переслідує ті ж цілі.

Показати ще новини
Радіо НВ
X