Чи потрібен Україні ринок землі

23 травня 2016, 11:23
В Україні сьогодні повністю заборонено продаж сільськогосподарських земель

Фактично люди, які ними володіють, селяни, взагалі не мають можливості розпорядитися своїм майном. А це насправді їх основний актив. Тобто у людей по кілька тисяч доларів на руках, якими вони не можуть скористатися. Вони змушені здавати їх в оренду. Але оскільки продати їх вони не можуть, прокат виходить дуже низьким. Тобто люди в селі вкрай дискриміновані насправді.

Відео дня

Тому звичайно, ринок потрібно вводити. Питання в тому, як ввести його так, щоб обережно перейти до стійкого стану. Питання в основному не навколо того, чи продавати землю взагалі. Всім зрозуміло, що потрібно продавати. В будь-якому випадку, якщо ми говоримо не про популістів, а людей, які реально дбають про інтереси людей, про те, щоб в країні зростала економіка. А в тому, як це зробити так, щоб максимально м'яко процес переходу до ринку землі пройшов. Крім того, треба розуміти, що ринок землі - це величезне джерело економічного зростання. Це вкрай неефективно, коли неможливо продавати землю. Агросектор – це один з ключових секторів нашої економіки. Ми на нього спираємося, але при цьому ми його дуже-дуже обмежуємо. У нас кілька додаткових відсотків до ВВП просто в тому, щоб ввести ринок землі. Тому, звичайно, ринок землі потрібен.

Але, чому продаж землі в Україні є настільки заполітизованим питанням і з чим це пов'язано?

Тому що, з одного боку, сільські люди були залякані десятиліттями нашої історії ХХ століття, коли їх вбивали різні режими. І вони взагалі просто бояться. Бояться нового, їм страшно, що їх пограбують. У них є досвід 90-х, коли згоріли їхні заощадження, тому що вони були вкладені в якісь радянські цінні папери, які нічого насправді не коштували. Або лежали на рахунках в Ощадбанку, який був банкрутом. Тому люди побоюються. На цьому, на жаль, дуже сильно грають популісти, які постійно педалюють ці побоювання і намагаються на них набивати собі рейтинг. Тобто замість того, щоб запропонувати людям рішення, вони їх просто лякають і намагаються на цьому заробити дешевий рейтинг. У результаті 25 років ми не можемо ввести нормальний ринок і дати цим людям можливість скористатися своїм майном. Тому що насправді селяни ж від цього і страждають. Так, у них є ця земля, але вони з неї нічого, по суті, майже не отримують. Їх прибутки зовсім не ті, які вони могли б від цієї землі мати, якби був земельний ринок.

Показати ще новини
Радіо НВ
X