Податкова проти платників податків – дубль 2

31 жовтня 2017, 13:14
Податкова знову проти використання переплати з податку на прибуток в рахунок сплати авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів

Податківці вважають, що авансовий внесок з податку на прибуток під час виплати дивідендів неможливо сплатити за рахунок наявної переплати з податку на прибуток

Уже багато води спливло з часу видання листа Міндоходів України від 07.02.2014 №3194/7/99-99-19-03-01-17 "Про подання податкової звітності з податку на прибуток за 2013 рік", у якому був наведений алгоритм перевірки декларацій, що суттєво обмежував можливості платників податків зменшити річні податкові зобов’язання з податку на прибуток (ПнП) на суму сплачених протягом 2013 року авансових внесків.

Відео дня

І суди надали належну оцінку роз’ясненням цього листа, ввічливо зазначивши, що даний лист не є нормативно-правовим актом, а відтак не є обов’язковим до застосування. Прикладами такої судової практики є постанова Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) від 12.10.2016 року у справі №826/4559/15, ухвала ВАСУ від 05.07.2016 року у справі №810/1606/15.

З того часу інтегровані картки з авансових внесків з ПнП ліквідували, об’єднавши їх з інтегрованими картками з податку на прибуток. При цьому Державна фіскальна служба повідомила на своєму веб-сайті про те, що до наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 "Про бюджетну класифікацію" було внесено зміни у частині виключення кодів, передбачених для окремого обліку надходжень авансових внесків з податку на прибуток. І це дозволило автоматично "без заяви платника" використати переплату з податку на прибуток для зарахування у сплату щомісячних авансових внесків.

Зрештою, Законом України від 24.12.2015 року №909-VIII до Податкового кодексу внесли зміни, скасувавши норми про сплату щомісячного авансового внеску з ПнП. Проте залишився авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів — про нього й поговоримо далі.

Головне управління ДФС у Львівській області, відповідаючи на питання: "Чи враховується наявна переплата з податку на прибуток підприємств в оплату авансового внеску з податку на прибуток, нарахованого на суму дивідендів?", сформулювало позицію, згідно з якою врахування наявної переплати з податку на прибуток в оплату авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів не передбачено.

В обґрунтування свого висновку львівські податківці зіслалися на норми Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666. Зазначеним Порядком передбачено, що для грошового зобов’язання (з податку на прибуток) передбачений один код видів сплати (101), тоді як для авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів, передбачений інший код (125).

Цікаво, що ту ж підставу для неврахування переплати з податку на прибуток в рахунок дивідендних авансів зазначило й Головне управління ДФС у Донецькій області.

Проте, ані львівські, ані донецькі податківці не звернули увагу на те, що з бюджетної класифікації були вилучені коди для окремого обліку надходжень авансових внесків з податку на прибуток, про що зазначала ДФС.

Не згадано у розглядуваних роз’ясненнях і того, що авансовий внесок з податку на прибуток, сплачений у зв’язку з нарахуванням/сплатою дивідендів, є невід’ємною частиною податку на прибуток (пп. 57.1-1.5 п.57.1-1 ст.57 Податкового кодексу України). А тому залишаються незрозумілими причини, які могли б обмежувати зарахування одного платежу (податок на прибуток) з певного податку в рахунок іншого платежу (авансовий внесок при виплаті дивідендів) з того ж податку.

Крім того, пп. 57.1-1.2 п.57.1-1 ст.57 Податкового кодексу України передбачено заборону на повернення або зарахування (в рахунок інших платежів) лише дивідендних авансів, проте ця норма не забороняє врахувати переплату з податку на прибуток в рахунок сплати дивідендного авансу.

Також відсутні у згаданих роз’ясненнях будь-які посилання на статтю 87 Податкового кодексу і немає вказівок про те, чи не забороняється вищезазначене врахування на підставі п. 87.1 ст. 87 Кодексу.

У підсумку маємо черговий привід очікувати появи нової категорії типових податкових спорів та додаткових витрат сумлінних платників податків, які мають переплати з податку на прибуток підприємств.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X