По кому вдарять російські санкції

8 листопада 2018, 18:00
6143
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Росія ввела проти України спеціальні економічні заходи. Під санкції потрапили 322 українці та 68 вітчизняних компаній.

Ефективність російських санкцій сумнівна, оскільки практично не завдає шкоди економіці України і лише незначню мірою зачіпає український бізнес. В результаті заборони неможливо буде продати активи в Росії і вивести прибуток в іншу країну. Але таких підприємців, які володіють бізнесом в РФ, залишилося небагато.

З великого бізнесу найбільше постраждає український агрохолдинг Kernel. Компанії належить 50% в зерновому термінальному комплексі Тамань. Вона отримала в минулому році прибутку близько $7,5 млн. Звичайно, найближчим часом актив продати не вдасться, але от вивести прибуток через офшори якраз можливо. У холдингу не турбуються з цього приводу, хоча і планують отримати прибуток цього року не менше, ніж минулого.

Бізнесмени, які не володіють активами в Росії, але ведуть торгівлю з нею, зможуть спокійно торгувати і далі. Компанії будуть використовувати структури, які як посередники будуть купувати їх продукцію і продавати далі на російський ринок.

Тож не важко припустити, що введення списку санкцій -– чисто політичний крок. Але, мабуть, Москва хотіла помститися зокрема й економічно.

Вийшла смішна історія. Виробники добрив Черкаський Азот і Рівнеазот, що належать лояльному до Росії Дмитру Фірташу, потрапили до списку санкцій. Анологично під санкції потрапив і Дніпроазот, яким володіє Коломойський, але інші його активи не чіпали.

Очевидно, що це помста за те, що навесні Україна закрила ринок для поставок мінеральних добрив з Росії. Таке враження, що списки складали на прохання бізнесменів, у яких є проблеми в Україні.

Наведу ще один приклад, теж досить кумедний. Наприклад, Інтерпайп Віктора Пінчука не потрапив під санкції, тому що поставляє в Росію труби, які потрібні для видобутку нафти і газу. Але зате в список внесені інші активи бізнесмена: керуюча компанія EastOne, а також StarLightMedia, яка володіє всіма його каналами, банк Кредит Дніпро, компанія Гео Альянс, яка видобуває нафту і газ.

За останні роки товарообіг з Росією скоротився з 12% до 8%, але це все одно значний обсяг експорту. Російська Федерація залишається найбільшим зовнішньоторговельним партнером України, після Європейського Союзу.

Наша країна поставляє туди в основному металопродукцію, хімічні добрива, а також товари машинобудівної індустрії.

Введення санкцій проти нашої держави – це попереджувальний дзвінок для українського бізнесу про те, що потрібно якомога швидше позбуватися від залежності і якомога швидше знаходити собі альтернативу. Будемо сподіватися, що в наступному році українці все-таки зможуть переорієнтуватися на ринки Південно-Східної Азії, Близького Сходу, Північної Африки і поступово перестануть залежати від РФ.

Якщо сьогодні Кремль наклав заборону на продаж активів і виведення грошей з Росії, то завтра санкції введуть і проти торгівлі. Власне, торгова війна між Москвою і Києвом почалася ще до 2014 року. РФ постійно намагається перешкодити потраплянню нашої продукції на російський ринок за рахунок так званого нетарифного регулювання.

У підсумку виходить, що Росія – ненадійний партнер, який за багатьма позиціями залежить від України. Тому і російські санкції фейкові, не приводять ні до чого конкретного і ні до чого не зобов'язують.

Зверніть увагу

Головне

Компанії/Ринки

Вчора, 11:16

article_img
Amazon, Apple і Google очолили рейтинг найдорожчих брендів за версією Brand Finance
Країни

Вчора, 11:44

article_img
Біля посольства Японії у Москві затримали 11 активістів, які протестують проти повернення Курил
Геополітика

Вчора, 10:17

article_img
Розвідки США та КНДР підтримують таємний канал зв'язку протягом останніх 10 років - WSJ

Вибір редакції

Події

Вчора, 17:56

article_img
В останній момент. Стало відомо, скільки українцев не залишають заповіт
LIFE

Вчора, 16:55

article_img
Місто вітрів. Відкриваючи для себе Баку
Шоу-бізнес

Вчора, 14:41

article_img
MARUV замість TAYANNA. Став відомий порядок виступів учасників Нацвідбору на Євробачення 2019

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua