Піратські диверсії на Youtube

10 квітня 2017, 10:37
Чому на майданчику з заслуженою кармою легального ресурсу ми все одно можемо знайти незаконний контент

«Тримай друзів близько, а ворогів ще ближче» – каже знаменита цитата Нікколо Макіавеллі. Дещо змінивши цей принцип, ми отримаємо рецепт, який часто можна зустріти в популярних фільмах і літературі. У них кращий спосіб сховатися від пильних очей опонента – знаходитися прямо у нього під носом. Схоже, цією філософією надихнулися деякі любителі кіно, яких у спробі поділитися хорошим фільмом з іншими не зупинить жоден копірайт. Інакше як ще пояснити велику кількість популярних голлівудських фільмів на найбільш легальному майданчику відеохостингу Youtube?

Відео дня

На тему піратства в Україні останнім часом не говорив тільки ледачий. Ще зовсім недавно в мережі з'явилася інформація про новий домен fs.life, під яким ймовірно був перезапущений сайт популярного в країні ресурсу FS.TO. Вибір цієї назви нам ніби знову красномовно нагадує, що можливість безкоштовно дивитися фільми та серіали, як і раніше, становить невід'ємну частину життя середньостатистичного жителя нашої країни. Як не закручуй гайки, скільки сайтів не закривай, а масовий попит зробить так, що пропозиція, яка з'являється, вилізе з якоїсь щілини. Нові дзеркала закритого сайту, торренти і боти в месенджерах, що роздають контент – повідомлення про це продовжують спливати з завидною регулярністю. Якщо регулярним оновленням списку ресурсів, де можна безкоштовно переглянути останні кіноновинки в HD, вас не переконаєш, то пропоную копнути ще глибше і подивитися, а що ж там на легальних майданчиках.

Юридично, популярний відеохостинг представлений у вигляді компанії YouTube LLC, зареєстрованою згідно з законодавством США. Це означає, що у питаннях авторських прав сервіс керується Digital Millennium Copyright Act (Закон про авторське право в цифрову епоху). Оскільки в Україні тема онлайн-піратства і захисту авторських прав уже давно перейшла в розряд вічних, закон, який прийнято називати DMCA, досить відомий у широких колах. У цьому ключі механізм DMCA часто подавався як зразок, еталон і просто-таки панацея від піратства в мережі. Закон вводить так звану notice and takedown процедуру.

Суть процедури – блокування за запитом. Для того, щоб обмежити свою відповідальність за порушення користувачів, провайдери інтернет-ресурсів повинні своєчасно реагувати на скарги правовласників і блокувати контент, що порушує авторське право. Інакше провайдер ризикує втратити імунітет (Safe Harbor), який одержує взамін на дотримання вимог закону.

У випадку з Youtube технічна думка пішла далі і глибше. Ресурс з власної волі розробив Content ID, комп'ютерну програму, яка автоматично сканує відео, що завантажується. При цьому порівнює їх з базою медіа-контенту, наданого для системи Content ID правовласниками. Він надає правовласникам додатковий інструмент для більш зручного реагування на контент, що порушує їхні права. У виявленого відео може бути відключена аудіодоріжка, додана реклама і включена монетизація на користь правовласника (або 50/50) або ж ролик буде заблокований повністю.

Як бачимо, питання із захистом авторських прав на Youtube поставлене досить серйозно. Але основним залишається інше питання – звідки беруться піратські відео? Хто б міг подумати, але для того, щоб ознайомитися з популярними способами обходу захисту на сервісі Google, варто лише скористатися... погуглити. Ця інформація не прихована і ентузіасти з задоволенням діляться своїми рецептами. Тут сумлінний юрист повинен попередити читача, що обхід технічних засобів захисту авторських прав являє собою самостійний склад правопорушення.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Чи можна за допомогою одних лише блокувань змусити людей користуватися ресурсами, яким правовласники видали умовну індульгенцію в питанні копірайту? Ймовірно, це завдання дуже важке, якщо прогалину можна знайти навіть на популярному сервісі відеохостингу, де технологічний фундамент стіни для захисту авторських прав був закладений найбільшою в світі корпорацією. На хвилі технічного прогресу, який робить зручними одні речі, і залишає в минулому інші, неминуче будуть ламатися усталені бізнес-моделі, незалежно від думок тих, хто хоче залишити все як є.

Показати ще новини
Радіо НВ
X