Підготовка до тарифного шторму

20 лютого 2017, 10:45
Прийдешні тарифні новації 2017 року змушують жителів багатоквартирних будинків серйозно задуматися про те, щоб почати економити енергоресурси

Не секрет, що з 1 березня тарифи на електроенергію для населення будуть планово підвищені НКРЕКП в середньому на 26%. При цьому збережеться можливість в нічний час платити по тарифу за світло в 2 рази нижче.

Відео дня

На початку лютого НКРЕКП почала аналізувати пропозиції міст про підвищення тарифів на воду. Якщо весною буде прийнято відповідне рішення, то зростання тарифів на водопостачання може зрости на 9% в середньому по країні.

Також днями у ЗМІ прозвучала інформація про нібито нові вимоги МВФ, які зачіпають цілий спектр комунальних питань:

1. Скасування оплати комуналки в розстрочку. При тому, що в 2016 році борг українців за житлово-комунальні послуги збільшився вдвічі і перевалив за 23 млрд грн.

2. Перегляд системи субсидування комунальних послуг, що може призвести до скорочення кількості субсидованих домогосподарств з 40% до 20% з одночасною монетизацією пільг.

3. Зобов'язання автоматично переглядати тарифи на газ для населення згідно з імпортною ціною, яка визначається у валюті. Потенційно це може призвести до того, що тариф на газ для населення може зрости приблизно на 25%.

4. Зростання тарифів на газ потягне за собою і зростання тарифів на тепло. Треба розуміти, що витрати на газ і вироблене з нього тепло в платіжках українців можуть становити 90% всіх комунальних витрат.

У переддень такого тарифного шторму, немає особливого сенсу обговорювати, чи потрібно підвищувати тарифи і як це робити. Те, що постійно дорожчають енергоресурси – ми сприймаємо як даність, з якою треба працювати. Очевидно, що вже зараз слід готуватися до наступного опалювального сезону. Заходи з енергоефективності не можна зробити за один день або тиждень. Підготовка до них має свою інертність.

Так що ж можна зробити вже зараз, і як розпланувати підготовку до наступного опалювального сезону, щоб досягти економії від 20% до 60%?

Насамперед, варто потурбуватися про урахування всіх видів енергоресурсів у своєму будинку. Якщо лічильники електроенергії є практично в кожному будинку і квартирі, то про встановлення лічильників на газ, тепло і воду необхідно подбати. Звісно, можна сподіватися на те, що лічильники тепла у вашому будинку встановлять теплопостачальна компанія або міська влада. Якщо будуть передбачені на це гроші в міському бюджеті або інвестиційною програмою компанії-постачальника тепла чи газу, яка затверджується НКРЕКП. Якщо такі плани вам не світять, то має сенс самостійно або об'єднавшись з іншими мешканцями багатоквартирного будинку інвестувати в установку приладів обліку.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Практика показує, що в більшості випадків, оплата за енергоресурси відповідно до фактичних показань лічильників – вигідніше, ніж оплата за якимсь усередненими абстрактними нормативами. Лічильники можуть окупитися за 1-2 сезони.

До речі, заміна звичайних електричних лічильників на двозонні, за якими в нічний час можна платити за світло на 50% менше, може окупитися плюс-мінус за рік залежно від обсягу споживання домогосподарством.

Наступним кроком на шляху до економії повинен стати енергоаудит, який можна замовити в спеціалізованих компаніях, що мають фахівців, обладнання та досвід надання такої послуги. Енергоаудитор допоможе розібратися в масштабах цілого будинку, скільки жителі можуть заощадити тепла, газу, води, електроенергії, які заходи для цього потрібні, безкоштовні і такі, що потребують витрат, скільки це буде коштувати, коли окупиться, і де взяти гроші. Процес енергоаудиту може займати 2-3 тижні. Звіт про енергоаудит можна використовувати для отримання грантів на утеплення, кредитних коштів від банків, грошей від міста за програмою співфінансування енергоефективних заходів «70/30», а також для залучення інвестора на умовах енергосервісу (ЕСКО).

Вартість проведення енергоаудиту для багатоквартирного будинку на ринку коливається в межах 5-16 тисяч гривень залежно від масштабу об'єкта. Цілком підйомна сума, якщо розподілити її серед мешканців. Утеплення будинку без енергоаудиту загрожує помилками і великими переплатами для мешканців. Частою практикою стали ситуації, коли ОСББ беруть «безкоштовне» грантове фінансування, наприклад, 1 млн грн, заощадивши декілька тисяч гривень на енергоаудиті, і утеплюють будинок пінопластом товщиною 50 мм, хоча необхідно було 100-150 мм. При цьому не утеплюються перекриття, створюються «містки холоду». Щоб виправити ситуацію, мешканцям доведеться заплатити, щоб зняти неправильне утеплення. А потім заплатити ще раз, щоб утеплити будинок згідно з усіма вимогами будівельних норм. Енергоаудит дозволяє надалі уникнути подібних помилок.

Енергоаудит корисний тим, що показує, які заходи найшвидше окупляться для мешканців. У що краще інвестувати в першу чергу, а що можна відкласти на потім.
Енергоаудитор у своєму звіті також прораховує різні варіанти і моделі фінансування енергоефективних заходів. На що краще витратити «безкоштовні» грантові кошти (як правило, це заходи на кшталт утеплення стін, що окуповується найдовше), на що залучити банківські кредити (наприклад, маловитратні, прості у виконанні і корисні для будинку заходи, як-от заміна вікон у під'їзді).

А до чого краще залучити енергосервісну компанію.
Для ЕСКО найцікавішим об'єктом для інвестування може бути установка автоматизованого індивідуального теплового пункту (ІТП) з погодним регулюванням температури в будинку, балансування енергосистеми будинку за допомогою регулювальних клапанів, заміна стояків. Встановлення ІТП дозволяє налаштувати подачу тепла в батареї таким чином, щоб не довелося відкривати кватирки і випускати «зайве» тепло назовні, що рівноцінно викиданню грошей на вітер.

Залучення енергосервісних компаній корисне тим, що вони надають комплексну послугу. Прорахують проект, готують технічну документацію, беруть на себе всі ризики, погоджують проект з постачальником тепла, за свої кошти купують обладнання, фінансують і контролюють роботи з монтажу. Протягом усього строку дії договору енергосервісу обслуговують обладнання.

Для мешканців при цьому, на відміну від банківських кредитів, не виникає додаткових зобов'язань у вигляді застав, як це відбувається у випадку з банківським кредитом.
Розпланувати весь комплекс заходів з утеплення можна таким чином. Взимку проводиться енергоаудит, плануються заходи і залучається фінансування. Влітку і на початку осені проводяться фізичні роботи з утеплення, які можуть зайняти від 1 до 5 місяців. І вже в опалювальний сезон будинок може входити утепленим, з автоматизованою системою регулювання подачі тепла і економією впродовж усього опалювального періоду. Бонусом отримуєте підвищення комфортності проживання в будинку, без протягів, конденсату на стінах, цвілі, задухи від переопалення батарей.

Як бачимо, якщо придивитися до наявних на ринку можливостей з комплексної термомодернізації багатоквартирних будинків – зробити все цілком реально. Головне – це бажання мешканців спільно досягати реальної економії на енергоресурсах, наявність ініціативної групи та відповідального голови ОСББ. По суті, вам належить створити енергетичний штаб вашого будинку.
Дуже корисно для дому, якщо голова ОСББ сам навчиться проводити експрес-енергоаудит свого будинку.

Це допоможе йому і при підготовці документів на отримання фінансування, і всім мешканцям він зможе краще пояснити суть пропонованих і необхідних заходів. Крім того, він буде мотивований отримати реальний результат від усіх заходів. Досвід навчання енергоаудиту на базі Академії ДТЕК показує, що навчитися проводити прості розрахунки може кожен, незалежно від рівня підготовки і освіти. Головне – мотивація і віра в свої сили.

Роль голови ОСББ також важлива тим, що якщо він усвідомить і розбереться у всіх тонкощах енергосистеми будинку, витратах на опалення, то він зуміє об'єднати мешканців навколо ідеї економії. І загальна економія стосовно будинку перетвориться на економію для кожної квартири. Якою вона може бути? Все залежить від будинку та проведених заходів. Вважається, що будинки радянської побудови можуть заощаджувати до 70% на енергоресурсах. Перекладаючи це на мову платіжки, якщо ви платите на рік за комуналку близько 20 тис грн (умовно, з урахуванням витрат на тепло, електрику, воду і газ), то можете заощадити з цієї суми 14 тис грн, яким напевно знайдете краще застосування.

Показати ще новини
Радіо НВ
X