Перші зради і перемоги ProZorro

1 вересня 2016, 11:39
Сьогодні – рівно місяць від дня набрання чинності Законом України «Про публічні закупівлі», який зобов'язав усіх державних організаторів проводити надпорогові тендери виключно через ProZorro

Публічність системи дає про себе знати: контроль громадськості не дозволяє, щоб корупційна #зрада й надалі диктувала правила гри. Значна кількість організаторів перейшла на ProZorro раніше, деякі – досі в процесі переходу. Які ж результати ми маємо за місяць активних закупівель за прозорою системою, які перспективи та виклики стоять на шляху до раціоналізації використання бюджетних коштів і які регіони України найбільше заощадили влітку 2016-го?

Відео дня

Офіційний старт: літо прозорих закупівель

Для того, щоб представити зміни в обсягах закупівель через ProZorro, варто порівняти показники за літо 2015 і 2016 років. Їх масштаб очевидний – кількість тендерів збільшилася в 13 разів, кількість організаторів – у 19, учасників – у 9 разів, а сума зекономлених бюджетних коштів за червень – серпень 2016 року (1,69 млрд грн) склала більше 50% загальної суми економії на ProZorro (3,41 млрд грн). За фактом кожного літнього дня наша держава економила в середньому по 18,4 млн грн (в 13 разів більше ніж за відповідний період минулого року).
Збільшення кількості учасників тендерів свідчить про зростання довіри до державних організаторів серед українського бізнесу. Тільки в серпні 2016-го до системи приєдналося 1,2 тис. постачальників.

1

1 Фото:

Скільки економили і купували регіони влітку

Якщо з ситуацією в Україні в цілому все зрозуміло, то в регіонах маємо дещо іншу картину: значна кількість областей почала проводити закупівлі ще до набуття чинності Законом, що підтверджується передовими показниками економії коштів, обсягів закупівель і кількістю тендерів, інші ж роблять це поступово.

Найбільше ж за літо 2016 року зекономила Київська область – майже мільярд гривень (середній рівень зниження цін – 17%), але й обсяги закупівель тут найбільші: очікувана вартість тендерів за останні три місяці становила 25,4 млрд грн. Економія по Києву – 926,35 млн грн. Чого варта тільки резонансна #перемога ПАТ «Київенерго», яке на закупівлі обстеження та паспортизації будівель заощадило 457 тис. грн (91,4% від виділеного бюджету на цей тендер).

За столичным регіоном йдуть Донецький та Одеський із середнім відсотком економії 15% і 21% відповідно. За кількістю тендерів в ТОП-3 областей входять Київська (20 195), Дніпропетровська (10 078) і Донецька (7 395) області.

2_01

2_01 Фото:

Щодо найпопулярніших товарів серед державних замовників цього літа, то за даними аналітики сайту bi.prozorro.org пальму першості тримають замовлення на будівельні роботи (9,38 тис. тендерів, що становить 12,5% від загальної кількості). За складом ТОП-10 товарів у регіонах України практично незмінні – варіюються тільки їх частки у загальній кількості тендерів.

ukraine3

ukraine3 Фото:

Літо закупівель 2016 виявилося спекотним і очікувано інноваційним і не безскандальним. Однак, не критикують лише тих, хто нічого не робить. Старт ProZorro, випробування механізму онлайн-закупівель на міцність виявили глибокі проблеми українських і державного, і приватного сектора.

Успіхи системи державних закупівель відчутні й досить значні, у нас попереду багато завдань: повне викорінення корупції, повернення довіри бізнесу до державного сектора, забезпечення безперебійної роботи системи. Сьогодні ProZorro зекономило для країни 3,45 млрд грн, що є колосальною сумою. Це – свідчення успішності проекту.

Показати ще новини
Радіо НВ
X