Перевірки як привід для хабарів

5 жовтня 2016, 10:56
Те, як останні кілька років перевіряють IT-компанії, складно назвати перевірками. Це рейдерство і часто захоплення обладнання

Досить активні дії почалися в минулому році, коли правоохоронні органи з перевищенням всіляких повноважень вилучали сервери, персональні комп'ютери та навіть мобільні телефони співробітників.

Відео дня

Для прикладу можна згадати останню подію, яка відбулася 20 вересня, - вилучення обладнання і серверів компанії-хостингу. Цей випадок показав, що вилучалося обладнання, яке навіть не відносилось до предмету судового визначення.

Крім того, вилучене обладнання компаній роками зберігається на якихось складах, де його піддають дослідженням. Причин тут кілька: по-перше, немає умов для перевірки, по-друге, не вистачає компетентних кадрів.

Створюється враження, що не олігархічний бізнес та такий, що розвивається, цілеспрямовано "кошмарять" для отримання хабарів або інших фінансових винагород. За статистикою, жодне таке розслідування так і не дійшло до фіналу.

Важко сказати, що в голові у тих людей, які проводять такі перевірки, – у слідчих органів, СБУ або тих, хто перевищує повноваження. Поки що напрошується тільки одна відповідь – це здирництво.

Нещодавно у першому читанні був проголосований законопроект №3719, в якому скасовуються норми щодо вилучення обладнання. Замість них вводяться норми з копіювання інформації. І навіть тут виникають запитання: чи є умови у правоохоронних органів для зняття копій у великих обсягах, чи є умови потім підняти ці копії "на залізі", тобто необхідні потужності? Думаю, що навряд чи. І навіть прийняття цього закону не вирішить всі проблеми.

Тут потрібен комплексний підхід спільно з правоохоронними органами. Якщо вони борються з кібер-терористами і кібер-злочинцями, то повинна бути певна технологічна база, яка дозволить проводити знімання інформації, її копіювання і відновлення. Часто IT-фахівці говорять про те, що слідчі органи є абсолютно некваліфікованими в цих питаннях. Вони можуть висмикувати обладнання з мережі, витягати серверні стійки без застосування заходів, які необхідні для вимикання обладнання.

А рецепт припинення таких дій простий – має бути верховенство права і невідворотність покарання. Поки що у нас ситуація така, що закони працюють вибірково. Потрібно провести масштабну реформу правоохоронних органів, про яку навіть не чути. Адже реформа дорожньої поліції – це лише невелика частина правоохоронних органів.

Показати ще новини
Радіо NV
X