Пауза для ринків сировини

16 червня 2016, 14:45
15 червня Федеральна резервна система США оголосила про те, що відмовляється від підвищення ключової ставки, залишаючи її на рівні 0,25-0,5%. Для ринків сировини, від яких залежить Україна, – це позитивний сигнал

Рішення ФРС було очікуваним. І хоча в травні ймовірність підвищення ставок за опитуваннями Reuters збільшилася, вона так і не перевищила 40%. Рішення Федрезерву говорить про те, що економіка США розвивається не так, як хотілося б монетарній владі цієї країни.

Відео дня

Вартість фондування американських банків

Після грудневого підвищення ключової ставки ринок вже двічі очікував подальшого зростання і обидва рази ФРС з оптимізмом обіцяла підвищити ставку, проте потім ближче до дедлайну відкладала своє рішення, залишаючи ставку на рівні 0,25-0,5%. При цьому облікова ставка ФРС також залишилася незмінною – на рівні 1%. Ставка, встановлена за обов’язковими та надлишковими резервами, залишається на рівні 0,5%, а 0, 25% залишається ставкою пропозиції за федеральними фондами й при проведенні короткострокових операцій РЕПО з лімітом не більше $30 млрд на одного контрагента в день.

Це означає, що в класичному варіанті гроші американським банкам дістаються під 1%, а через операції на відкритому ринку – за ставкою від 0,25; до 0,5%. Загалом, цього достатньо, щоб підтримувати ставки на ключових ранках на низькому та дуже низькому рівнях. Ринкова ставка для кращого позичальника в США (prime rate) останні півроку коливається на рівні 3,25-3,5%. Таким чином, справжній розмір prime rate в 2015 році з урахуванням офіційного темпу інфляції 0,7% становив 2,55% річних, що досить непогано для розвитку бізнесу й, загалом, великий плюс для ФРС. Проте в цій ситуації далеко не все так добре – є мінуси та ризики.

Тонкощі торгівлі грошима

Треба розуміти, якщо ФРС залишає ставку на рівні 0,5% за надлишковими резервами банків при річній інфляції в 2015 році 0,7% і прогнозах на 2016 рік у діапазоні 1-1,2%, то політика ФРС направлена на ліквідацію надлишку ліквідності, оскільки вона виштовхує ресурси на відкритий ринок. Проте така політика має свою ціну: якщо ставки за Федеральними фондами знаходяться в діапазоні 0,25%-0,5%, це означає, що федеральні фонди розміщують кошти під негативну реальну ставку.

Це багато в чому пояснює бажання ФРС підвищити ключову ставку, підтягнувши її максимально близько до інфляційного прогнозу. Однак якщо перестаратися й зробити ставку, за якою розміщують резерви, позитивною, то у консервативних банкірів з’явиться стимул для підтримки ліквідності. Такою конструкцією з відсоткових ставок ФРС створила просту й зрозумілу формулу: "Якщо не хочеш кредитувати, працювати з цінними паперами в корпоративному секторі – ти як банк втрачаєш гроші".

З іншого боку, якщо сильно стимулювати, то "консервативні банкіри" будуть свідомо зі збитками розміщувати ресурси в ФРС, тільки б не брати на себе ринкові ризики. Зазвичай про їх настрій свідчить динаміка ставок на ринку казначейських зобов’язань (КЗ). Напередодні засідання ФРС, ще в першій декаді червня, цей ринок подав перший з 2008 року негативний сигнал – дохідність в процесі торгів по короткостроковим КЗ знизилася до 0,04%, тобто майже до нульової відмітки. 3,6 та 7 червня торги закривались на відмітках 0,16-0,18%. Пізніше ринок відновився до заданих ФРС відміток від 25%, але вже було видно, що банкам потрібен стимул, й наблизивши ставки розміщення до інфляції – цей стимул послабшав би.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

До подій на ринку КЗ в червні додалась найгірша за останні 5 років статистика з ринку праці за травень 2016 року. Таким чином, вже перед самим засіданням ФРС ні в кого не залишалося сумнівів, що підвищувати ключову ставку не можна. Проте сенсація вже сталася. ФРС залишила без змін й облікову ставку на рівні 1%. Фактично це означає (при прогнозованій інфляції в 1-1,2% на 2016 рік), що реальна облікова ставка ФРС в 2016 році може бути від’ємною.

Вигоди й уроки

Для ринків сировини ситуація вигідна. Як показує історія минулих років, при низьких ставках капітал менш активно втікає з ринків, що розвиваються, в США та ЄС. 3,25-3,5% prime rate при можливості розміщуватися на ринках зі спекулятивним рейтингом країн під 8-10-12% і навіть 15% – ідея досить цікава, проте дивлячись на Україну – ризикована. При цьому ресурси банкам від ФРС та ЄЦБ дістаються максимум під 1%.

Зменшення відтоку ресурсів з ринків, що розвиваються, підтримає ціни на ключових ринках сировини, а це значить, що нам не перекрили кисень і позитивні тренди травня-квітня на ринках нафти, чорних та кольорових металів цілком можуть повторитися. І хоча Brexit обвалили ціну на нафту нижче $50, після того як стане зрозуміло, чи залишиться Великобританія в ЄС, позитивні тренди можуть повернутися на цей ринок. Низькі ставки поки не гарантують відновлення попиту на продукцію металургів через події в Китаї, але після закінчення Рамадану (10.07.2016) в ісламських країнах попит в цьому сегменті ринку сировини меже відновитися на регіональному рівні.

"Красива етажерка" зі ставок, побудована ФРС і стимулююча банкірів вкидати ресурси в реальну економіку, на такому ринку як український відтворена бути не може, незважаючи на сильну критику "колишніх" співробітників НБУ нинішньої монетарної політики й призивів копіювати варіанти із підручників. Стимулювати зараз банкірів до кредитування – це як заливати дороге масло в мотор без дна. Після падіння цін на традиційний український експорт і об’єктивні перетрубації експортних потоків, після втрати російського ринку, основним двигуном української економіки був зламаний і на його відновлення потрібні час та терпіння.

По-перше, вже зараз ясно, що в 2016 році ринки сировини можуть себе почувати краще, ніж прогнозувалось, оскільки ціновий мінімум по залізорудній сировині й прокату навряд чи буде досягнений. По-друге, зусилля "активістів", тих, хто співчувають", "охочих потрапити в раду НБУ" й інших неспокійних громадян краще перемістити в сегмент реформи інвестиційного сектору та податкової реформи. Ситуація на світових ринках розвивається так, що просто монетарною політикою економіку не вилікувати, а ось різкими рухами можна порушити крихкий баланс в макростабільності.

Показати ще новини
Радіо NV
X