Освіта стане ефективнішою

4 квітня 2016, 11:08
Заяви представників Міністерства освіти і науки про зміни моделі фінансування системи вищої освіти даремно не отримали належного резонансу

Тому що ситуація виглядає так, що як було, вже ніколи не буде. Не буде фінансування неефективних вузів, неефективних наукових розробок, та іншої «липи». Не буде зовсім не тому, що уряд такий жадібний або невмілий. А виключно тому, що взяти гроші в колишньому обсязі для подальшої роздачі просто ніде. До того ж, думаю, всі погодяться з тим, що витрачати ресурси на всілякі «не» в умовах війни - надто велика розкіш.

Відео дня

До чого це призведе? До неминучої корінної реформи всієї системи, до відходу з ринку освіти неефективних вузів, підвищення відповідальності решти гравців і поліпшення якості навчання.

Так сталося, що у мене склалося більш або менш «об'ємне» бачення ситуації у сфері освіти, оскільки свого часу я мав можливість оцінювати її як споживач підготовлених кадрів (будучи керівником ІТ-фірми), а тепер можу оцінювати стан справ зсередини (в. о. ректора ХНУРЕ). І ось коротенько, що, на мій погляд, відбулося, і що буде далі.

Освіта як така останнім часом розвивалося екстенсивним шляхом: кількість вузів збільшувалась, при цьому рівень викладання знижувався, а розрив з реальними потребами роботодавців не тільки не скорочувався, а навіть зростав. Система вищої освіти перетворилася на бізнес, в якому якість було принесено в жертву кількості.

Зараз, коли підтримувати всю цю величезну махіну держава виявилася не в змозі, всі вузи будуть поставлені в ситуацію фінансової автономії. Ось тут і стане зрозуміло, хто чого вартий насправді. Зауважимо, що доводити свою спроможність сьогодні потрібно буде в умовах глобальної конкуренції, коли частина європейських країн взагалі переходить на безкоштовну освіту. У цій ситуації, звичайно, наші вузи будуть змушені не тільки оптимізувати свою структуру, різко підвищити якість навчання і впровадити сучасні системи управління, але і будуть поставлені перед необхідністю шукати додаткове фінансування на поточне існування, і на розвиток, що дасть нове дихання приватно-державному партнерству.

Дуже сподіваюся, що слідом за наданням фінансової автономії (що має супроводжуватися і максимальною свободою дій для менеджменту ВНЗ) наступним кроком стане запровадження ваучерної освіти, послідовним прихильником якої я є. Ми в жодному разі не зможемо тотально перевести студентів на контракт, адже далеко не всі розумні студенти можуть платити за свою освіту, але і витрачати гроші на їх навчання так, як зараз, далі просто неможливо. Суть ваучерної освіти – довгострокова мотивація на основі бюджетного поворотного фінансування: у цій моделі держава адресно виділяє гроші на навчання конкретного студента як безвідсотковий кредит, який через 5-7 років після закінчення вузу повинен бути повернутий державі. Така схема стала реальною альтернативою нинішній формі бюджетного фінансування.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ще одна важлива складова, яка зазнає змін існування науки. Наука, яка не дає фінансового результату (може бути, за рідкісним винятком) позбудеться підтримки МОН. Значить, вченим потрібно буде перейти на щільну роботу з потенційними замовниками. Шукати гроші доведеться у великих компаній в Україні, а також на Заході, отже, тематика прикладних досліджень повинна буде пристосуватися до певних вимог і стандартів. Аналогічно і фундаментальна наука повинна буде шукати нові джерела фінансування. І тут єдиним реальним варіантом буде розворот у бік Заходу: включення в систему міжнародних наукових досліджень, отримання європейських і американських грантів. У такій ситуації в кожному вузі, де є серйозна наука, має з'явитися підрозділ фандрайзингу, яке буде займатися залученням таких додаткових ресурсів. Зрозуміло, що це відкриє принципово нові можливості перед молодим поколінням учених, тими, хто має свіжий погляд, ідеї, добре орієнтується у сучасному світі, вільно володіє іноземними мовами і т. д.

Чи треба говорити, що в цих умовах кардинально зміниться роль керівництва ВНЗ? Не секрет, що роками головним талантом багатьох ректорів було вибивання в міністерстві бюджетних грошей. У новій системі координат на перший план однозначно виходять реальні менеджерські якості, зв'язку, здатність до комунікації, здатність адекватно реагувати на мінливий світ і змінюватися самому.

Для когось ці зміни однозначно стануть причиною падіння та краху, але ми бачимо у них можливість вільного польоту.

Показати ще новини
Радіо НВ
X