"Новий" облік зерна поверне старий монополізм

4 липня 2017, 14:47
Міністерство аграрної політики хоче запровадити нові правила обліку зерна, які створять на ринку непотрібного посередника і збільшать вартість перевалки

Замість скасованої Кабінетом Міністрів старої інструкції про ведення обліку зерна й оформлення операцій із ним, Міністерство аграрної політики планує затвердити нову Інструкцію про ведення кількісно-якісного обліку зерна. Її проект поки винесено до 12 липня на громадське обговорення

Відео дня

Впровадження цієї Інструкції не усуне перешкоди для зернового експорту, як декларують її розробники. Навпаки – "нові" правила ускладнять бізнесу життя і збільшать витрати на логістику в структурі вартості українського зерна. Відповідні побоювання викликає найбільш суперечливий момент інструкції – положення про те, що "формування партій експортного зерна може проводитися тільки зерновими складами, які ведуть свою діяльність на території морських портів, відповідно до Реєстру морських портів України".

Ця норма ставить на перше місце не створені компаніями технічні можливості по формуванню експортних партій зерна, не зроблені ними інвестиції в збільшення пропускної спроможності портів. А формальну ознаку - сам факт наявності або відсутності зернового складу, який веде свою діяльність на території морських портів, згідно з Реєстром морських портів України. Тобто, нормативний акт МінАПК впроваджує в ланцюжок між власником зерна, який хоче його продати, і компанією-стивідором, яка організовує цей процес, нового посередника – портовий зерновий склад, що знаходиться на території морського порту.

Хто ж отримає переваги в результаті прийняття цієї інструкції? Вже очевидно, що це будуть стивідори державної форми власності, які мають у своєму розпорядженні склади на території портів. Виробники зерна, чиї вантажі йшли через Бердянський порт, не користувалися зерновими складами державного підприємства, оскільки державний стивідор не міг надати сучасного сервісу. З прийняттям інструкції МінАПК, зерновласники будуть зобов'язані вступати з ним в економічні взаємини.

Виробників зерна мало хвилює, за якою формою будуть складатися книги кількісно-якісного обліку, хто буде вести реєстри накладних форм, і яким кольором чорнила вестимуться записи недовантаження і перевантаження зерна (інструкція про облік зерна містить і такі нюанси!). Єдине що їм потрібно – щоб цих недовантажень чи перевантажень не було, щоб за належне їм зерно розраховувалися відповідно до його якості і ваги. Закріплення права формувати експортні партії зерна за портовими зерновими складами суперечить правилам конкурентного ринку і створює додаткові складнощі для виробників зерна. Адже тепер вони зобов'язані координувати процес формування партії з портовим зерновим складом.

"Інструкція про ведення кількісно-якісного обліку зерна" реставрує державну бюрократію і державний монополізм. По суті, це крок назад для ринку перевалки вантажів, який в 2016 році нарешті став конкурентним.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X