Несподівана конкурентна перевага-2

28 липня 2017, 16:13
Якщо вам доводилося відвідувати тренінг з особистісного розвитку, то, найімовірніше, ви знайомі з одним з ключових навиків, яких там навчають. Це – вміння подивитися на будь-яку проблему як на можливість

Одним з класичних прикладів успішного застосування такого підходу в бізнесі вважається досвід Фольксваген. На початку 70-х компанія зіткнулася з проблемами збуту, але, незважаючи на борги, інвестувала в нові розробки. У 1974 році, в самісінький розпал нафтової кризи, коли по всьому світу скорочувався попит на автомобілі, Фольксваген випустив нову модель, яка побила всі рекорди продажів, вивела компанію з кризи і стала зачинателем нового Гольф-класу.

Відео дня

В сучасній Україні однією з проблем є національне питання. Воно настільки чутливе, що постійно і легко використовується для різного роду маніпуляцій (мова - це тільки один з інструментів маніпулювання, і, одночасно, індикаторів проблеми).

А що, коли поглянути на цю проблему по-іншому?

Але спочатку давайте згадаємо, чому це сталося – тільки дуже-дуже коротко і поверхово.

Десь на території України жили-були поляни-древляни в оточенні інших народів. У IX столітті повз них пройшли угорці: "идоша Угре мимо Киева горою…". А тисячу років тому вони вирішили закликати варягів, – вийшло вдало, змогли навіть "отмстить неразумным хазарам" (аналог у наш час – це коли запрошують Айвараса Абромавичуса міністром економіки). Потім стали кликати греків (візантійців, серед яких були і вірмени). Пізніше прийшли монголо-татари. Їх згодом потіснили литовці, а з Заходу стали прибувати німці, потім поляки. Пізніше були євреї, а з Півдня трохи турків, потім росіяни (з Московського царства), ще пізніше – серби, і знову греки...

Ну, і що це нам дало?

Греки вчили будувати церкви. Потім, як то кажуть, те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими – перше козацтво формувалося (припускають), захищаючи кордони Золотої Орди (а у них було чому повчитися – це була найсильніша армія світу). Від німців перейняли пампушки, а вірмени захищали українську землю (згадайте Сергія Нігояна або Вірменський Бастіон у середньовічному Кам'янці-Подільському). Молдавани зробили внесок у відродження української духовності (Петро Могила), а євреї дали, наприклад, більшість лауреатів Нобелівської премії, вихідців з України. Від поляків, схоже, перейняли шляхетну гордість (про це писали в XIX столітті, а тепер ми називаємо це "почуттям власної гідності"), а від росіян, до речі, – почуття державності...

Внесок емігрантів великий, його важко переоцінити. Це добре розуміють західні лідери.

Відкрию вам секрет, чому Ангела Меркель так завзято бореться за прийняття біженців (секрет Полішинеля, так би мовити). Вона це робить, тому, що Європі це вигідно! Тільки ця вигода проявляється в середньо- і довгостроковій перспективі, а в короткостроковій – з'являються проблеми, пов'язані з прийняттям емігрантів, на яких і спекулюють популісти і іже з ними.

Celebrate diversity (святкуй різноманітність) – гасло, під яким у нас пройшло Євробачення, висловлює європейські (західні) цінності. А національне розмаїття – це одна з його складових, яка забезпечує сталий розвиток (sustainable development), конкурентоспроможність країн у сучасному світі.

Європа теж не відразу до цього прийшла. Її свого часу надихнув приклад Північної Америки, де вільне проживання і змішання національностей дало ефект синергії і, зокрема, призвело до економічного стрибка.

При цьому Україна має перевагу перед Європою. Через відсутність постійних кордонів – те, що багато в чому зробило Україну такою, якою вона є (кордони постійно змінювалися аж до XX століття, а на півдні "палахкотіло" Дике Поле), – процеси асиміляції та інтеграції емігрантів тривали століттями, при цьому, досить поступово. І ще працював своєрідний природний відбір – на території України залишалися жити ті, кому подобалася ця земля і люди, які вже тут живуть. Адже ми не завойовували чужі території (принаймны, останні 1000 років), і не змушували людей силою. Це був їхній власний вибір.

Так що сучасна Україна – це свого роду Сполучені Штати в Європі.

А до чого ж тут бізнес?

А ви думаєте випадково, що наші IT-компанії так успішно виходять на зовнішні ринки? Так, їм бракує поки що досвіду просування власних проектів, працюють часто, як аутсорс – але це питання часу (адже у нас 70 років не було маркетингу). Головне – вони вміють працювати в мультикультурному середовищі, можуть зрозуміти клієнта з іншою культурою.

А креативність українців, звідки це? Наприклад, той факт, що чимало українських музичних груп, проектів, вибиваються на високі позиції в світових хіт-парадах і переглядах на YouTube – причому успішні в найрізноманітніших напрямках (Dakh Daughters, The Hardkiss, Onuka та ін.).

Це і є результат змішання культур, історична багатокультурність.

Можливо, вперше наша непроста, драматична і довга історія пошуку державності зіграла нам на користь. Вона створила ґрунт для успішної конкуренції – в мультикультурному, мультимедійному, в цьому абсолютно новому світі. Ще 15 років тому такої можливості не було, а зараз у нас з'явився шанс – завдяки сучасним технологіям, інтернету і соціальним мережам. Саме в такому світі якості, набуті за століття українцями, стають потужною конкурентною перевагою.

Прислухайтеся до себе – і ви це зрозумієте!

Подивіться навколо – і ви це побачите!

Тепер цим просто потрібно скористатися. Адже сьогодні навіть не потрібно нікуди їхати – можна, сидячи в кав'ярні у Львові, клацнути мишкою – і продати на Amazon товарів на мільйон. Або, примостившись на сходинках Потьомкінських сходів, укласти контракт на поставку соняшникового шроту в Китай...

Ми повинні і можемо виходити на світові ринки! Не бійтеся експортувати: товари, послуги, ідеї. Це все всередині нас, це вже в нас вбудовано – просто прислухайтеся до себе!

Ми розуміємо різні культури, ми толерантні до різних культур, тому що ми і є різні культури. Тому що ми, українці, так само ще трохи шведи-греки-татари-литовці-росіяни-євреї-вірмени-молдавани-білоруси-цигани-греки. А це, я вам скажу, гримуча суміш – і коли ми це усвідомимо, нас нелегко буде стримати від мирного завоювання світового ринку!

Як, ви ще чогось чекаєте? Експортуйте!

Показати ще новини
Радіо НВ
X