Нерухомість по-європейськи

20 жовтня 2016, 10:36
На початку жовтня в Мюнхені відбулася одна із найбільших в світі виставок з нерухомості та інвестицій Expo Real

В рамках заходу близько 1800 компаній презентували свої проекти майже 40 000 учасників з 77 країн. В рамках виставки учасники представляють свої готові проекти та намагаються узгодити нові: шукають партнерів, інвесторів, девелоперів. Перш за все, такі заходи цікаві тим, що дозволяють одним відкрити нові ринки, а іншим – знайти інвесторів. Україна була представлена лише командою NAI Ukraine, та ще трьома компаніями. Відсутність стендів наших міст на великих міжнародних виставках – невеличка річ, але всі ці “дрібниці” в сумі призводять до того, що про потенціал України, власне, ніхто і не здогадується.

Відео дня

Всі інвестбанкіри і керуючі активами на конференції ExpoReal, в якій ми брали участь, заявляли про те, що їхні клієнти стикаються з проблемою відсутності якісних об’єктів нерухомості для інвестування в світі, а конкуренція між кредиторами та інвесторами за об’єкти нерухомості – занадто велика, що призводить до скорочення прибутковості до економічно невигідного рівня. В Україні ситуація за останні роки набула якісних змін – для розвитку великих проектів залучаються міжнародні консультанти і архітектори.

Наша будівельна індустрія одна з найбільших в Європі – 3 мільйони квадратних метрів лише по Києву і області. Попит з боку орендарів на торговельні площі стабільно високий. Вакантність в бізнес-центрах і логістичних комплексах скорочується. Все це підвищує привабливість українського ринку комерційної нерухомості для міжнародних інвесторів.

Однак, про переваги України інвестори зазвичай просто не знають. Всім відомо про війну на сході, анексію Криму, високий рівень корупції. Набагато важче розказувати про успіхи публічних закупівель, ріст купівельної спроможності та макроекономічну стабілізацію.

Проводячи перемовини із західними інвесторами та девелоперами, ми сформулювали низку умов, виконання яких дозволить інституціональним інвесторам звернути увагу на Україну, а менш масштабним гравцям - почати діяти вже зараз.

Отже, про що мріє потенційний інвестор в українську нерухомість:

  1. Гарантії відсутності будь-яких проблем із титулом / правом власності на об’єкт (в т. ч. на землю та інженерні мережі);

  2. Одержання поточної дохідності не нижче 13–15% річних (без урахування валютних ризиків);

  3. «Інституційні» умови договорів оренди (тривалий строк оренди у ключових орендарів, чітке розмежування відповідальності та ризиків між орендарем та орендодавцем);

  4. Професійне управління об’єктом;

  5. Врахування в ціні об’єкту амортизаційного фонду.

Для девелоперів найважливішими умовами для реалізації проектів в Україні є:

  1. Відповідність цільового призначення земельної ділянки планам її розвитку;

  2. Можливість одержання дохідності не менше 25–30% річних;

  3. Наявність професійних локальних партнерів з відповідним досвідом та бездоганною репутацією.

  4. Якісні об’єкти та проекти нерухомості без юридичних проблем, власники яких готові забезпечити покупцям і партнерам очікуваний рівень дохідності, мають перспективи продажу європейським інвесторам та залучення європейських девелоперів.

Забезпечення цих умов не є надскладною справою, і більшість з них принесуть користь не лише європейським, але й українським компаніям. Проте в цілому, в Україні надзвичайно мало таких компаній. які здатні забезпечити якісний супровід і керування проектом для іноземних інвесторів. Це зумовлено в першу чергу тим, що власне українські компанії не виявляють інтересу до такого напряму діяльності і вкрай неохоче взаємодіють з міжнародними партнерами. Однак, євроінтеграція є комплексним процесом, і разом із імплементацію вимог ЄС у рамках Угоди про Асоціацією між Україною та Євросоюзом, ми бачимо, як крок за кроком починаємо говорити з європейським ринком нерухомості “однією мовою”. Звісно, євроскептицизим, криза всередині ЄС дається взнаки, але це не змінює постулатів та принципів розвинутого ринку, яким хочемо стати і ми.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X