Навіщо закривати банки

31 травня 2016, 15:36
Україну накриває нова хвиля банкопаду. Точніше це відгомін минулого хвилі, такої неприємної, але необхідної для банківської системи та всієї країни в цілому

В цьому році банківську ліцензію втратили одинадцять банків. Сталося це через те, що вони або не змогли легалізувати своїх власників, або через проблеми з фінмоніторингом, а також тому, що акціонери відмовили своїм установам фінансової підтримки.

Відео дня

Національний банк в односторонньому порядку не може підтримати комерційний банк без допомоги тих самих акціонерів. При цьому ми бачимо, що НБУ йде їм назустріч. Спочатку він вимагав збільшити капітал до 500 млн грн в стислі терміни. Але потім погодився продовжити терміни. НБУ готовий йти на зустріч банкам, але важливо, щоб і акціонери робили необхідні кроки.

Мета регулятора в цьому процесі очевидна – він прагне створити чітку і зрозумілу банківську систему, яка буде грати за зрозумілими правилами, щоб довіри до банківської системи стало набагато більше, ніж зараз. І тут ми бачимо позитивні моменти. Курс національної валюти більш або менш стабільний. НБУ знизив облікову ставку з 22 до 18%, що призводить до зниження ставок за депозитами і кредитними операціями банків.

Але процес очищення далеко не завершився. На ринку як і раніше є банки з непрозорою структурою власності, які відносяться до групи ризику. В цьому році НБУ проводить стрес-тестування банків третьої і четвертої групи. Хотілося б, щоб після їх завершення неприємних моментів було менше. Але все ж ми будемо змушені ретельно стежити за ситуацією в установах, де тривають перевірку.

Звичайно ж, в цілому проблеми банківської системи, зокрема закриття банків, – це негатив і для банків, і для клієнтів, і для всієї країни в цілому. Головна проблема в тому, що це призводить до зниження довіри до банківської системи. Зараз рівень довіри до банків дуже низький. А немає довіри – немає зростання системи. І тут, мені здається, програють усі.

Але якщо говорити про перспективи, то ось ці процеси, які відбуваються, вони потім приведуть до того, що банківська система очиститься і стане більш зрозумілою для клієнтів. І це в свою чергу підвищить довіру, збільшить клієнтську базу і обсяг коштів в банках, які будуть направлятися на кредитування економіки.

І ми бачимо цю тенденцію вже зараз.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X