Навіщо Україні потрібен біометан

27 серпня 2018, 14:00

Біоенергетична Асоціація України (БАУ) запропонувала узаконити і зробити економічно доцільним виробництво біометану для подальшого транспортування в газових мережах до місця виробництва з нього електричної і теплової енергії.

Для першого кроку потрібно розробити заходи стимулювання, реєстр виробників біометану, правила його закачування в газові мережі, можливість його відбору для виробництва енергоносіїв у віддаленому місці. А вже наступний етап – зробити економічно доцільним його виробництво для постачання споживачам як замінника природного газу і в якості транспортного палива.

Відео дня

Біометан це практично повний аналог природного газу, який отримують очищенням від вуглекислого газу (збагаченням) біогазу. Який, в свою чергу, отримують з біомаси і який є поновлюваним джерелом енергії. Його виробляють на біогазових комплексах у багатьох країнах світу. У Європі з 2018 року цим активно займаються понад 500 підприємств.

Виробництво біометану є трендом 21 століття. Причина такої популярності легко з'ясовна. На відміну від вітру і сонця, з біометану можна отримувати найрізноманітніші енергоносії. Не тільки електричну енергію, а й теплову. І навіть використовувати як транспортне паливо, заміщаючи природний газ.

На відміну від електричної енергії вітру і сонця, його вже сьогодні можна зберігати і накопичувати, транспортувати не тільки по високовольтних електромережах, а й по газових, практично миттєво трансформувати в електричну енергію і використовувати відповідно до попиту, а не до примх погоди. І, нарешті, за допомогою біометану можна балансувати нестійку генерацію вітрових і сонячних електростанцій, яка невблаганно стає на шляху подальшого розвитку української відновлюваної енергетики.

Про всі ці властивості біометану добре знають не тільки вчені, а й всі особи, відповідальні за розвиток вітчизняної енергетики.

Для виробництва біометану в промислових обсягах потрібна серйозна підготовча робота щодо приведення існуючої нормативної документації у відповідність з тією, що вимагається. Так само необхідно впровадження економічних стимулів.

Виробляти біометан має бути вигідно. Потрібно максимально знизити ризики, створити зрозумілі та стабільні правила роботи на ринках електроенергії, теплопостачання і газу. Також необхідні прийнятні терміни окупності інвестицій. І тоді прийдуть вітчизняні та зарубіжні інвестори. Повноцінно запрацюють ринки спотових продажів електроенергії та газу. Полегшено зітхнуть власники об'єктів нерівномірної і погано передбачуваної електрогенерації. Їх не будуть більше лякати штрафи за небаланс, оскільки до складу гібридних станцій будуть входити керовані біогазові потужності.

Що ми маємо сьогодні

Вартість тисячі кубічних метрів природного газу – менше € 350.

Для отримання тисячі кубічних метрів аналога природного газу – біометану – потрібно 2 тис.куб. метрів біогазу.

При спалюванні цього біогазу можна отримати (нетто) 4 тис. КВт-годин електричної енергії і продати її державі майже за € 500.

Сенсу виробляти біометан, встановлюючи додатково дороге устатковання, – ніякого.

Навіть при існуючому зеленому тарифі біогазова енергетика ледь тримається на плаву за рахунок одиничних нових проектів, які поспішають швидше завершити їх власники напередодні 1 січня 2020 року, коли зелений тариф зменшиться на 10%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Що буде далі – неясно, так само, як і в сонячній енергетиці та у вітровій. Але там хоча б дешевшає обладнання, низькі операційні витрати і в наявності безкоштовна сировина – сонце і вітер.

Сировина біогазової енергетики в Україні – це безкоштовні відходи тваринництва, спеціально вирощувані енергетичні рослини та пожнивні залишки – стерня і солома. Зазвичай, одних гною і посліду для рентабельного біогазового проекту – недостатньо, оскільки енергії, що міститься в них, для отримання рентабельної встановленої потужності (понад 1 МВт) – мало. Вартість найчастіше використовуваних кукурудзяного силосу і соломи з кожним роком зростає, роблячи проекти погано передбачуваними і ризикованими. Виняток становлять цукрові заводи, з їх гігантськими кількостями дармової сировини, та окремі величезні тваринницькі комплекси.

Окрема сфера сталого застосування біогазової енергетики в Україні – полігони побутових відходів, на яких зазвичай успішно добувають звалищний газ. Інвестиції тут – мінімальні, оскільки газ виробляється самостійно і залишається лише його збирати і спалювати. З цієї причини у всіх європейських країнах, де електроенергія з біогазу має зелений тариф, тариф на звалищний газ значно нижче, ніж на електроенергію з сільськогосподарської біомаси, харчових відходів, або очисних споруд. Але не в Україні, де тариф на електроенергію перших сонячних станцій становив 46 євроцентів і де сьогодні тариф на електроенергію зі звалищного газу нічим не відрізняється від звичайного.

Як стимулювати виробництво вітчизняного біометану

Що пропонується

  • при спалюванні, виробництві електроенергії та постачанні її в електричні мережі потрібна спеціальна надбавка до зеленого тарифу на біогаз, яка повинна компенсувати витрати на додаткове обладнання для збагачення біогазу (за квт-годину);
  • при закачуванні біометану в газові мережі для його продажу – ввести спеціальний зелений тариф на біометан (за кубічний метр);

Покупцем (електроенергії або біометану) є держава в особі призначеного нею "гарантованого покупця".

За бажанням виробника, біометан може закачуватися в розподільні газові мережі для його транспортування і тимчасового зберігання. При цьому виробник повинен оплачувати послуги відповідного оператора газової мережі.

Вдаватися до послуг транспортування виробник біометану може для його відбору і використання в місці розташування власної електростанції, когенераційної установки, автозаправного комплексу, або продажу кінцевому споживачу. При цьому кожна партія біометану повинна супроводжуватися спеціальним сертифікатом, що засвідчує його фізико-хімічні властивості і походження.

Тимчасове зберігання біометану в розподільних мережах низького і середнього тиску може використовуватися виробником біометану для продажу його на "внутрішньодобових" і "на завтра" спотових ринках, або для балансування власних або чужих об'єктів нерівномірної відновлюваної генерації.

Показати ще новини
Радіо NV
X