Навіщо Україні 5G

18 листопада 2016, 13:30
Євросоюз всерйоз зайнявся підготовкою до запровадження п’ятого покоління мобільного зв’язку, врахувавши не надто вдалий досвід попереднього

Єврокомісар Оттінгер під час зустрічі з українською делегацією наголосив, що 5G-покриття має бути якомога повнішим і якісним. Не так, як склалося з найновішим стандартом - 4G розповсюджений лише в містах.

Відео дня

Як виявилося, четверте покоління привабило не так уже й багато користувачів – поки що в європейців немає масового попиту на HD-зображення в їхніх смартфонах. Тому зараз 4G відіграє роль такої собі вишеньки на верхівці тортика. Є – та й добре.

Тому комісіонери вже тепер, ще до розробки загальноприйнятих стандартів 5G, наголошують, що потрібно зробити нові мережі такими ж розповсюдженими, як 2G.

Варто наголосити, що п’яте покоління – це вже не для смартфону, а для Інтернету речей (Internet of Things, IoT). Поки що нема таких послуг, що не можна отримати за допомогою смартфонів на 3G/4G-мережах. Відео, інтернет, електронна пошта – все це ви можете отримати й зараз.

Поява п’ятого покоління зумовить виникнення цілком нових профілів споживання. Тобто, підключеними будуть машини в широкому значенні цього слова, які в режимі реального часу взаємодіятимуть один із одним. Холодильники, до прикладу, аналізуючи продуктове наповнення, відправлятимуть дані безпосередньо в супермаркети, де формуватися для вас замовлення. Відповідно, тип зв’язку таких "споживачів" буде дуже різним. Ми звикли, що в 2G/3G базові станції встановлені в певних місцях, мають певні сектори охоплення. Наскільки вже зрозуміло, в 5G – це цілий спектр випромінювачів, втому числі й маленькі, які будуть встановлені, наприклад, на автомобілях.

Дуже різний тип сигналу обумовлює потребу в різних радіочастотах. Якщо подивитися на приклад США – це перша країна, яка виділила смуги для 5G, – то там під майбутні нові мережі призначені діапазони від 3 ГГц до 70 ГГц.

Подальший розвиток стільникового зв’язку вимагає революційних підходів. Поки що нема ні стандартів, ні обладнання. Робочі групи в Європейському Союзі тільки почали роботу над софтом і "залізом", а також вивчають і випробовують різні частоти. І все це з прицілом на те, як нове покоління зв’язку можна буде використовувати в конкретних індустріях. Наприклад, у медицині чи логістиці – спеціалісти вже вивчають, як і де 5G-пристрої зможуть принести найбільшу користь.

Ми ведемо переговори про те, щоби залучити Україну до цієї праці. Триває діалог. Ми намагаємось знайти своє місце в цьому процесі. В Європі знають, що в нас є потужний ІТ-потенціал. Ми можемо залучати наших програмістів до розробки софта для 5G. А також співпрацювати з постачальниками обладнання, такими, як Ericsson чи Huawei, і створити у нас тестові майданчики. Сподіваюся, в найближчі кілька місяців певні кроки в цьому напрямку ми зробимо. Зараз ми ведемо переговори з одним із операторів, щоб Євросоюз включив Україну в перелік країн, де проводитиметься тестування.

Для чого ми це робимо? Досвід запровадження 3G та 4G в Україні свідчить, що в нас на цих проблемах ніхто на державному рівні не зосереджувався. В результаті маємо ситуацію, коли всі радіочастоти для четвертого покоління в нашій країні зайняті та накопичені проблеми — в основному це концентрація та фрагментація. Так не має бути. Кожна технологія, чи то в авіації, чи в телекомунікаціях, має визріває кілька років. Якщо не мислити хоча би на п’ять років наперед, то в нас може повторитися гіркий досвід запровадження 3G. Україна в цьому питання відстала щонайменше на 10 років. Тому ми маємо бути вкрай зацікавленими, аби приймати якомога активнішу участь у розробці та запуску 5G.

Показати ще новини
Радіо НВ
X