Навіщо українській гривні льон

7 квітня 2016, 12:34
Підвищення якості виробництва банкнот є однією з основних тенденцій в світовому грошовому обігу

Підвищення якості виробництва банкнот є однією з основних тенденцій в світовому грошовому обігу. Середня тривалість життя українських банкнот залежить від номіналу та становить від 1 до 7 років. У зв’язку із фізичним зношенням банкнот Нацбанк щороку вилучає з обігу близько 900 млн шт. банкнот усіх номіналів, переважну більшість з яких (в межах 70%) становлять банкноти низьких номіналів (1-20 грн). Тому питання створення більш довговічних видів паперу для друку банкнот останнім часом стоїть і перед Нацбанком.

Відео дня

Сучасний процес виготовлення українських банкнот неможливий без застосуванням іноземного обладнання, матеріалів, хімікатів та елементів захисту провідних світових виробників. На жаль, навіть близької альтернативи їм в Україні не існує. Хоча для оптимізації витрат ми намагаємося диверсифікувати поставки сировини і матеріалів із максимальним залученням українських виробників. Раніше це стосувалося пакувальних матеріалів та допоміжної паперової хімії. Зараз намітилася можливість часткової заміни основного виду сировини – бавовняного волокна.

Паперова основа української гривні зараз на 100% складається з бавовни, а не із деревинної целюлози, як більша частина паперів широкого вжитку. Напевно, мало кому відомо, що папір для грошей виробляють в Житомирській області на фабриці банкнотного паперу. А вже другий етап – нанесення на папір зображення поліграфічним способом – відбувається у банкнотно-монетному дворі.

Переважна більшість виробників банкнотного паперу використовує целюлозу, отриману із текстильних волокон імпортної бавовни. Окрім високої вартості цієї сировини вона ще й є дефіцитним товаром. Ми подумали, а чому б не використати наш український льон у виготовленні банкнотного паперу. Тим більше, що вирощують і переробляють його на Поліссі чи Київщині, зовсім поруч з фабрикою.

Так ми зможемо не тільки знизити витрати, а й забезпечити кращу зносостійкість паперу, адже природні властивості льону значно перевищують механічну міцність волокон бавовни.

Ідея використання альтернативи бавовни у виготовленні грошей не унікальна. Це відома у банківській індустрії практика. Так, траплялися випадки застосування для виготовлення грошей волокон рисової соломи або манільської пеньки. Актуальний приклад тривалого успішного застосування волокон льону належить до виробництва паперової основи для доларів США.

У січні цього року Фабрика виготовила дослідну партію паперу з вмістом льону, що характеризується значно кращими показниками міцності і зносостійкості. А банкнотно-монетний двір розпочав тестування друку на ньому банкнот. За попередніми оцінками, зносостійкість банкнот має підвищиться на 5-10%, а собівартість нашої продукції знизитися на 10-15%, а це щороку мільйони гривень зекономлених для держави.

Показати ще новини
Радіо НВ
X