Навіщо розділяти ДФС

23 січня 2018, 09:00

Міністр фінансів України Олександр Данилюк підтвердив наміри реорганізувати Державну фіскальну службу (ДФС) у дві юридичні особи.

Нещодавнє скасування урядом свого ж рішення про реформування деяких територіальних органів ДФС і подальші заяви прем'єр-міністра та міністра фінансів чітко окреслили розбіжності всередині уряду, які з'явилися щодо питання комплексної реорганізації фіскальних органів. Про загострення пристрастей свідчить той факт, що відповідну постанову уряду, незважаючи на позитивне голосування кабінету міністрів ще 19 липня минулого року (минуло 6 місяців!), так і не було опубліковано, а терміни, передбачені документом про створення двох самостійних юридичних осіб, – Міжрегіональної митниці та Міжрегіонального головного управління ДФС – на момент його скасування вже було порушено (з 01.01.2018).

Відео дня

Незважаючи на це, Міністр фінансів не припиняє спроби жорсткої вертикальної структуризації ДФС. Цілком можливо, що така завзятість ґрунтується, крім аспектів самозбереження у владі в межах політичного змагання і необхідності підтримувати реноме відповідального реформатора, на необхідності хоча б мінімального дотримання зобов'язань України перед основним кредитором країни – Міжнародним валютним фондом, відносини з яким помітно охололи на тлі довготривалої дискусії про необхідність створення системи антикорупційних судів.

У сфері фіскальної політики України взяла два вагомих зобов'язання перед МВФ (попередні заходи та структурні маяки), які передбачали прийняття законодавства:

  • про злиття митної та податкової адміністрації в одну юридичну особу (дата завершення – кінець березня 2017 року);
  • про створення нової цивільної служби (фінансової поліції), відповідальної за розслідування фінансових злочинів проти держави під управлінням Мінфіну для заміни нинішньої податкової міліції та консолідації всіх повноважень з боротьби із фінансовими злочинами проти Держави в одному агентстві, уникаючи при цьому дублювання функцій (дата завершення – кінець квітня 2017 року).
  • Одночасно, влада України зобов'язалася здійснити консолідацію регіональних податкових і митних органів у єдиний офіс, по одному на кожен регіон (до кінця березня 2017).

Як ми знаємо, нічого з обіцяного виконано не було, хоча під Меморандумом про економічну та фінансову політику стоять підписи Президента та прем'єр-міністра, міністра фінансів і голови Нацбанку. Єдиним документом у сфері фіскальної політики, який підтримував видимість прихильності міжнародним зобов'язанням України, залишалася раптово скасована постанова уряду. Такий сигнал від уряду свідчить про одне – кредитор не бажає платити по рахунках, а отже загроза розриву стосунків із МВФ стала об'єктивною реальністю.

Говорячи про суть пропозиції про поділ фіскальної служби на дві частини, слід оцінювати наслідки такої стратегії:

  • народження двох окремих юридичних осіб – Міжрегіональної митниці та Міжрегіонального головного управління ДФС – є дивною, на мій погляд, спробою реінкарнаціі самостійного, окремого існування податкової та митної служб. Можливо, потрібно відверто сказати суспільству, що їхнє об'єднання було помилкою, і повернути статус-кво, що існував до 2013 року?
  • централізація породжує додатковий бюрократичний прошарок у структурі ДФС. Між центральним апаратом та низовими ланками виникає два нових функціональних підрозділи. Що це означає? Триваліші процедури для бізнесу; купа нових наказів, методичок та інших ініціатив знуджених чиновників, що підсилюють, у підсумку, рівень нормативного хаосу і, як наслідок, посилення адміністративного тиску на бізнес;
  • дві самостійних юридичних особи – це приховане делегування відповідальності. Очевидні ризики кивання одне на одного, зниження координації всередині ДФС, розмитість персональної відповідальності перших осіб відомства.

У будь-якому випадку, запропоноване рішення не може замінити так необхідну країні комплексну реформу ДФС. Не можна формальну зміну структури, її централізацію називати реформою. Україні потрібен комплексний документ, який відповідає як міжнародним зобов'язанням України, так і потребам платників податків.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X