Чому важливі ІТ-кластери

25 березня 2016, 14:55
Кластером називають об'єднання організацій (компанії, ВНЗ, НДІ), які в ході взаємодії доповнюють сильні сторони один одного

Вони координують свої дії згідно із загальною системою цінностей, щоб разом вирішувати значущі завдання галузі, в рамках якої вони розвиваються.

Перед тим як вступити в кластер, компаніям-учасникам необхідно розуміти:
• Які місія, цілі та завдання кластера?
• Наскільки узгоджуються цілі компанії та цілі кластери?
• Що потрібно від компанії для досягнення цілей в рамках кластера?

Відео дня

Слід розуміти також, що участь у кластері має явні переваги для кожного учасника, так і ймовірні ризики, які слід врахувати ще до вступу в кластер.

Серед переваг участі в кластерах традиційно зустрічаються:
• Освітні ініціативи. Для учасників кластера спрощується доступ до міжнародних конференцій, семінарів та інших навчальних заходів, а значить – отримати інформацію по найбільш актуальним трендам та новим технологіям, обмінятися досвідом з провідними фахівцями галузі теж стає простіше.
• Дослідження. Багато кластерів проводять серйозні маркетингові дослідження, результати яких доступні фахівцям всіх компаній-учасників кластера і здатні посилити їх конкурентні переваги на ринку.
• Міжнародні зв'язки. Учасники кластера мають можливість не тільки розширювати базу міжнародних контактів, але і знаходити інвесторів, партнерів, виходити на нові ринки.
• Юридична підтримка та захист прав учасників кластера. У разі виникнення позаштатної ситуації або необхідності кваліфікованої юридичної допомоги кожна компанія-учасник кластера часто може отримати її в рамках кластера.
• Постійна взаємодія з колегами, яке призводить до якісно нових ідей і бізнес-рішень.

Що стосується ризиків участі у кластері – вони насамперед пов'язані з неузгодженістю очікувань учасника та діяльності кластера. Так, це можуть бути:
• відсутність довіри до партнерів;
• страх перед крадіжкою інтелектуальної власності і витоком кадрів;
• бажання кожної компанії бути одноосібним лідером на ринку;
• нерозуміння вигод від співпраці в рамках кластера.

Закономірно виникає питання: як нівелювати ці ризики? На мій погляд, в даному питанні необхідно в першу чергу розраховувати на вищеописані вигоди компанії від перебування в кластері і шукати можливість отримати максимум таких вигод від участі у галузевій організації.

Я б виділив кілька основних критеріїв для оцінки привабливості кластера для учасників:
• Відкритість даних. Діючі та потенційні учасники кластера повинні бути вчасно проінформованими про всі результати діяльності асоціації.
• Внутрішня комунікація. Учасникам кластера необхідно регулярно зустрічатися, щоб обмінюватися досвідом, ділитися результатами роботи, координувати дії та підвищувати, таким чином, рівень довіри один до одного.
• Інформаційний супровід діяльності кластера. В цьому сенсі має місце реклама на тематичних майданчиках, активні профілі і адекватна робота в соціальних мережах, партнерство.
• Корпоративна культура кластера. Зміцненню внутрішньої комунікації сприяє свого роду статут, реалізувати який можна у вигляді «Довідника учасника кластера» з основними правилами, які регулюють взаємовідносини всередині кластера.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Прозорість процесу взаємодії в рамках кластера дозволить потенційним учасникам оцінити зрілість асоціації і можливу цінність від вступу до неї.

Історія розвитку IT кластерів в Україні

В Україні діє 5 IT кластерів: Львівський, Луцький, Дніпропетровський, Одеський та Харківський.

Перший український IT кластер з'явився у Львові. У його складі – провідні ІТ компанії та університети Львова, діяльність організації підтримує міська влада.
Одне з пріоритетних завдань кластера – створення у Львові комфортних умов для розвитку IT бізнесу та професійного зростання IT фахівців. Згідно з ключовою ідеєю місцевого кластера Львів – найбільш комфортне для життя і роботи місто.

Завдяки зусиллям організації в IT індустрії Львова відбуваються кардинальні зміни на краще. Яскравий тому приклад – Lviv IT Arena. Захід відбувся на початку жовтня 2015 р. і зібрав близько півтори тисячі талановитих фахівців галузі з різних країн Європи.
Ідеєю великих змін на краще натхненні і інші українські кластери. Так, Луцький IT кластер (LITaC) націлений на популяризацію IT професій серед школярів і студентів і створення сприятливого середовища для розвитку індустрії.

Одним з важливих проектів LITaC є проект «EDUUP», спрямований на підвищення рівня якості підготовки випускників ВНЗ і ефективну адаптацію навчальних програм до вимог ринку праці. Робота ведеться зі студентами, викладачами і керівництвом місцевих ВНЗ.

Для популяризації IT-галузі Луцький кластер за підтримки міської влади провів кампанію соціальної реклами під гаслом «стань програмістом». Представники кластеру розраховують, що студенти, школярі та їх батьки почнуть частіше замислюватися про перспективи і привабливості IT-галузі.

Дніпропетровський IT кластер також працює над освітньо-просвітницькими програмами, завдяки яким студенти і школярі дізнаються про переваги роботи в IT сфері. IT позиціонується в Дніпропетровську як можливість добре заробляти, забезпечуючи собі і своїй родині якісне життя. У найближчих планах Дніпропетровського кластера – відкрити в місті дитячий садок для дітей айтішників. Програма навчання тут буде відрізнятися від програм в типових дитсадках. Наприклад, тут особлива увага буде приділена вивченню іноземних мов.

Одеський IT кластер особливу ставку робить на студентів, а саме – на підвищення якості їх освіти, їх мотивацію на професійний розвиток в IT галузі. Так, в деяких ВНЗ з вересня цього року стартував факультативний курс для першокурсників. Він присвячений основним спеціалізаціям IT індустрії міста та специфіці тих знань, які необхідні майбутньому одеському ІТ-спеціалісту.

Сьогодні я можу з гордістю відзначити стрімкий розвиток і Харківського IT кластеру. За трохи більше ніж півроку роботи нашого об'єднання, ми вже встигли реалізувати кілька важливих проектів.

Один з найбільш значущих проектів – IT Legal Support, центр правової та юридичної підтримки для IT-компаній Харкова. В рамках цієї ініціативи для компаній проводяться навчальні семінари з правової тематики їх діяльності. Крім цього, найкращі адвокати міста об'єдналися для надання кваліфікованої юридичної допомоги тим компаніям, які зіткнулися з неправомірними діями з боку силовиків або держави. Формується правовий комітет з експертів від компаній для обміну досвідом і знаннями.

Серед успішних напрямків діяльності кластера – і міжнародна співпраця. Ми підтримуємо контакт з посольством Канади, з Канадсько-Українською Торговою Асоціацією, з посольством США в Україні та US-Ukraine Business Council. Через ці контакти ми працюємо над формуванням позитивного іміджу нашого регіону за кордоном. З недавніх досягнень – зняття Канадою Security Alert на поїздки її громадян у Харків і Харківську область. А це хороший сигнал для розвитку бізнес-відносин між нашими країнами. Такого успіху вдалося досягти у співпраці з Посольством США в Україні. Завдяки старанням кластера Харків більше не входить в небезпечну для відвідування громадянами США зону! Сподіваємося, в майбутньому наше партнерство з посольством США тільки зміцниться.

Нещодавно у нас успішно стартував ще один проект – Visa Support. Він спрямований на надання допомоги співробітникам компаній-учасників в оформленні віз у країни ЄС і США. У розпорядженні фахівців – безкоштовні телефонні консультації по оформленню документів, спеціальні ціни на послуги, пов'язані з підготовкою документів для отримання візи, і корпоративні знижки на індивідуальні і корпоративні тури.

Для дітей ми організували проект Kids2IT. Він складається з 3-х освітніх блоків. Перше, що нам вдалося успішно реалізувати, – це навчання школярів основам сучасних комп'ютерних технологій і підвищення кваліфікації викладачів інформатики Харківської області. Навчання проходило в онлайн-режимі (на базі системи Qbit) і в офлайні (в аудиторіях ХНУ імені Ст. Н. Каразіна): школярі з учителями протягом місяця приїжджали до Харкова для занять з викладачем-практиком. На цьому етапі нам вдалося залучити в навчальний процес близько 1000 учнів і вчителів.

Нещодавно стартував і 2-й етап проекту. В рамках цього етапу представники кластеру відвідують школи Харківської області та читають лекції про IT освіту. Нам вже вдалося побувати з профорієнтаційними лекціями у 18 районах і зібрати майже 2 тис. слухачів.
У планах у кластеру – організація екскурсій для дітей з регіону ІТ компаніям Харкова, підтримка олімпіад з програмування та інформатики.

Kharkiv IT Cluster: Цілі і бачення
Стратегічна мета кластера – зробити Харків IT-центром міжнародного рівня. І тому є закономірні причини:
- розвинена промислова і торгова інфраструктура міста, яка створює оптимальні умови для реалізації економічного потенціалу Харкова;
- сильна освітнє середовище. У Харкові зосереджено 45 ВНЗ, у тому числі – такі сильні технічні вузи, як ХНУРЕ, ХАІ, ХПІ, які щорічно забезпечують IT галузь більш ніж 3500 підготовленими фахівцями.

Компанії-учасники кластера беруть активну участь у розвитку талановитих кадрів у сфері ІТ. Для цього ми:
- тісно співпрацюємо з профільними навчальними закладами;
- беремо участь у формуванні та коригуванні навчальних планів;
- надаємо базу для практичних занять студентів і своїх експертів в якості викладачів.

Із нещодавно реалізованого – зустріч представників ООН зі студентами-айтішниками, на якій наша молодь дізналася про можливості участі в інноваційних соц. проектах ООН, покликаних вирішувати проблеми суспільства за допомогою цифрових технологій.
Харківський кластер є учасником та інформаційним партнером всіх значущих у сфері IT заходів. Серед них – IT Forum 2015, StartUp Crash Test, AI Ukraine 2015, JavaDay 2015, Media Hack Weekend, Outsource People 2015 мн. ін.

В планах у нас – постійне нарощування оборотів, в тому числі – розширення кластеру новими учасниками, проведення міжнародної технологічної конференції під відкритим небом, щільне співробітництво з іноземними асоціаціями у нашій галузі та ін.

Діючи точково, на місцях, кожен український кластер привносить щось своє в поступовий вихід нашого суспільства на якісно новий рівень життя. У кожного кластера – своя модель функціонування, тому ми ділимося один з одним досвідом. Адже кожен кластер спрямований на розвиток свого регіону. Те, що спрацювало у колег в іншому місті, може бути абсолютно невідповідним для нашого.

Знаєте, є така народна мудрість: «Хочеш нагодувати голодного – дай йому вудку». Так от, я переконаний, IT кластери України дають не просто вудку, вони забезпечують суспільство всім необхідним спорядженням для великого улову. Ви тільки, будь ласка, ловіть цю рибу, і годуєте себе, робіть багатшими свої сім'ї і країну в цілому.

Показати ще новини
Радіо NV
X