Навіщо потрібен прозорий ринок

17 березня 2017, 12:15
У кінці лютого 2017 р. в Києві пройшла презентація звіту в рамках Ініціативи прозорості видобувних галузей України (EITI) за 2014-2015 роки

EITI – незалежний та добровільний міжнародний стандарт, який забезпечує відкриту і прозору звітність компаній видобувної галузі. Ініціатива підтримується нафто- і газодобувними компаніями, проте важливо розуміти, що EITI – це не просто вузька галузева ініціатива. EITI – один з найпотужніших інструментів для реформ і необхідна умова для залучення інвестицій в нафтогазову галузь і досягнення енергетичної незалежності України взагалі.

Відео дня

Щоб усвідомити весь масштаб потенційного впливу стандарту EITI на Україну, спочатку треба з'ясувати, що він дає для галузі. EITI – насамперед повна прозорість всіх платежів і діяльності компаній, що працюють у видобувній галузі. Повна відповідність стандартам EITI буде означати щорічний звіт з інформацією про сплачені податки, збори та інші платежі, а також господарську діяльність таких компаній – як приватних, так і державних. Такі звіти повністю відкриті і доступні; навіть більше, їхній зміст орієнтується на найширшу аудиторію.

Таким чином, стандарт EITI:

  • завдяки відкритості, стимулює здорову ринкову конкуренцію (і як результат – потенційне зниження цін на природні ресурси);
  • завдяки доступності, підтримує широкий діалог між бізнесом, урядом та громадянським суспільством щодо реформи галузі;
  • завдяки прозорості, допомагає виявляти і боротися з корупцією та тіньовими схемами (87% діючих і потенційних інвесторів вважають високий рівень корупції ключовим бар'єром для ведення бізнесу в Україні);

Іншими словами, Україна на виході отримує повністю функціональний ринок енергоресурсів – стратегічна мета, про яку уряд, бізнес і громадянське суспільство говорять не перший рік, і яка є одним з ключових елементів у впровадженні Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

З точки зору бізнесу, відкритість даних сама по собі підвищить привабливість галузі для нових вкладень. Більше того, загальнодоступність геологічних даних, за яку досі активно борються газовидобувні компанії, допоможе більш точно оцінити запаси ресурсів в Україні та перспективи їх видобутку. Фінансова відкритість, своєю чергою, гарантує зрозумілі і однакові для всіх «правила гри» на ринку, що є однією з ключових вимог потенційних інвесторів для підвищення інвестиційної привабливості країни.

Враховуючи всі переваги, не дивно, що приватний бізнес, особливо компанії з іноземним капіталом, такі як ПГНК, активно підтримують впровадження стандартів EITI в Україні. Тим більше, що відповідність стандартам не тільки не вимагає особливих процедур, але й може допомогти підвищити ефективність діяльності компанії. Полтавська газонафтова компанія співпрацює з EITI з 2015 року. Ми двічі брали участь в анкетуванні, організованому EITI. Зазначені в анкеті дані згодом включаються в річний звіт.

На Заході подібні стандарти прозорості давно стали нормою. Нафтогазові мейджори, такі як Shell, Chevron, BP і ExxonMobil, не тільки впроваджують стандарти EITI, але й активно беруть участь у розвитку організації на глобальному і національному рівнях у країнах присутності. Можна припустити, що офіційне визнання України як «EITI compliant» здатне знову привернути увагу великих інвесторів у галузь. По суті, це «знак якості» для потенційних інвесторів у нафтогазовій та інших видобувних галузях.

ПГНК безпосередньо зацікавлена в такому розвитку подій: наша материнська компанія JKX Oil & Gas plc. розробила масштабний план розробки Руденківського родовища, який вимагає до 660 млн дол. США капітальних інвестицій. Темп виконання цього плану прямо залежатиме від залучення інвестиційного капіталу, а якомога швидша розробка родовища в найкращих інтересах як компанії, так і України взагалі, адже за нашими оцінками, воно здатне забезпечити до 110 млн куб. футів (приблизно 3 млн кубометрів) власного видобутку газу на день.

Показати ще новини
Радіо НВ
X