Навіщо містам ProZorro.Sale

11 вересня 2017, 10:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Щороку з міського бюджету витрачаються колосальні кошти на підтримку життєдіяльності міст. І міста, на жаль, – неефективні власники

У Полтаві на утримання житлово-комунального фонду у 2017 році планується витратити ₴213,4 млн, тобто 98% бюджету розвитку міста. Не краща ситуація і в інших українських містах, де утримання комунальних підприємств та капітальний ремонт є основною статтею видатків міського бюджету. У Львові на ЖКГ витратять ₴355,1 млн, що на 12% більше плану на 2016 рік.

Відео дня

Для порівняння наводжу коротку вибірку даних щодо інших країн:

Виникає логічне запитання: навіщо нам збиткові комунальні підприємства та комунальне майно, яке потребує постійного капітального ремонту, не приносячи жодної користі.

Уже є випробуваний механізм електронної системи Prozorro.Sale, який дозволяє просто та ефективно продавати майно ліквідованих банків. Через нього вже реалізовано активів на ₴2,7 млрд. А у подальшому й об’єкти малої приватизації будуть продаватися через Prozorro.Sale та повертати кошти в міський бюджет, аби їх можна було використати для інших, у тому числі, соціальних потреб.

До пілотного проекту ProZorro.Sale вже приєдналися Донецька військово-цивільна адміністрація, Тернопільська, Вінницька та Львівська міські ради, а зовсім нещодавно – Полтавська та Хмельницька міські ради. У Маріуполі пішли ще далі та встигли оцінити переваги цієї системи публічних продажів. Але про це нижче.

За словами керівника проекту ProZorro.Sale Олексія Соболєва, сьогодні меморандум про готовність приєднатися до системи ProZorro.Sale вже підписали 7 міст України – Львів, Вінниця, Тернопіль, Харків, Краматорськ, Хмельницький, Маріуполь і обласна рада Полтавщини – також ведуться переговори із КМДА.

За словами Соболєва, приєднання відбувається дуже активно, місцева влада розробляє і приймає необхідні документи. Крім іншого, як він каже, це ще й сигнал про те, що місцеві чиновники готові працювати на користь громади. Приєднання до меморандумів активізувалося в серпні, тому команда очікує, що ще більше міст долучиться восени.

Чи справді це потрібно? Для місцевих органів влади ProZorro.Sale – оптимальний інструмент продажу майна, що забезпечує просту та швидку реалізацію активів за ринковою ціною. Система проста та надійна у використанні, а публічність та відкритість дають можливість якісніше поширити інформацію про товар і, відповідно, – сприяють чесній конкуренції.

Сьогодні у системі продається широкий спектр вживаного товару та зайвого майна.

А не так давно розпочався новий етап пілотного проекту, що пов’язаний із продажем прав на оренду приміщень, першим учасником якого стала Укрпошта.

Це, у першу чергу, дає місцевій владі можливість залучити додаткові кошти в бюджет завдяки швидкому та прозорому продажу активів за ринковою ціною.

Проте на руку це й місцевим активістам, які отримають ще один дієвий інструмент контролю над посадовцями. Контроль громади за діями державної та місцевої влади, зокрема, підприємствами державної та комунальної власності є запорукою посилення ефективності їх роботи, а публічні та прозорі торги, лише сприятимуть цьому.

Але не лише це є цінним для громади міста, адже ми можемо говорити про ревіталізацію старих споруд, що були в аварійному стані, та про раціональне використання комунального майна в цілому.

Історія успіху або Як Маріуполю вдалося

Прикладом успішної реалізації цього проекту, безсумнівно, може стати Маріуполь. Саме це прифронтове місто першим підписало Декларацію про приєднання до проекту ProZorro.Sale, який з початку квітня запустив новий вектор – реалізацію непрофільних активів державних та комунальних підприємств.

Ймовірна економія Маріуполя завдяки використанню системи ProZorro складає ₴65 млн, а реально укладено договорів уже на ₴52,2 млн. Тендерні закупівлі за допомогою системи публічних торгів здійснюють понад 300 підприємств міста, їх кількість постійно зростає. А комунальні підприємства Маріуполя й зараз проводять аукціони з продажу непотрібних місту активів, зокрема, металобрухту.

Сьогодні до проекту долучилося лише декілька міст, але ми віримо, що їх число зростатиме, адже прозорі закупівлі та відкриті продажі непотрібних комунальних активів – це основа міцної та конкурентоспроможної економіки. Це розвинуті міста та забезпечені мешканці.

Крім того, це прекрасний інструмент контролю за владою: жодних тендерних схем чи "підкилимних" домовленостей – все максимально відкрито та прозоро. Саме тому, на нашу думку, варто зробити впевнений крок у прозоре майбутнє.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X