Євровирубка замість євроінтеграції

19 квітня 2016, 17:24
Дивні речі відбуваються в новому Кабміні і все під прикриттям гасел про євроінтеграцію

Не встигнувши зайняти пост віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Іванна Климпуш-Цинцадзе підняла питання про скасування 10-річного мораторію на вивезення з України круглого лісу

Відео дня

Формальна причина – тиск наших європейських партнерів. Заборона нібито порушує угоду про асоціацію з ЄС.

У Брюсселі цим фактом незадоволені і вимагають відмовитися від мораторію. За словами новопризначеного віце-прем'єра, вивезення круглого лісу є одним з питань, від якого залежить подальша фінансова допомога Україні.

Мій прогноз: найближчим часом навколо цього питання буде зламано багато списів. Прихильники скасування мораторію скажуть, що ми будуємо ринкову економіку. Тому ніяких обмежень, тим більше на експорт, бути не повинно. Противники висловляться за збереження статус-кво, так як це буде стимулювати національне виробництво.

Я ж пропоную чесно, хоча б самим собі, відповісти на кілька запитань.

Чому країни Європейського союзу зацікавлені у скасуванні мораторію на вивезення лісу-кругляка з України?

Тому що, по-перше, вони отримують дешеве сировину, з якої роблять меблі та інші товари, по-друге, завантажують власну переробну промисловість, а це податки і робочі місця. Частина цих товарів потім йде на експорт, в тому числі в Україну. Таким чином, ліс повертається до нас, але вже у вигляді готової продукції та за іншими, відчутно вищими цінами.

А що ЄС і інших країнах немає свого лісу-кругляка?

Є, але ліс-кругляк – дефіцитний ресурс, його не так багато, тому багато країн вкрай неохоче рубають дерева в промислових масштабах. Наприклад, у Румунії незаконну вирубку вважають загрозою національній безпеці.

Однією з останніх обмежувальні заходи прийняла Албанія. Після того, як цій країні почала загрожувати екологічна катастрофа, албанська парламент переважною більшістю ввів 10-річну заборону на вирубку лісу. Порушники закону можуть отримати до 10 років в'язниці!

Багато хто думає, що зараз ліс не вивозять. Але, незважаючи на мораторій, це, на жаль, не так. Корупція і попит на ліс-кругляк за кордоном роблять свою справу. Сировина йде цілими складами, навіть діючий мораторій не може зупинити цей процес. Останній випадок стався на Закарпатті, де місцева активістка зафіксувала, як у Словаччину під виглядом дров вивозили 24 вагона першосортного лісу. Ні виклик поліції, ні інші дії не змогли зупинити склад. За фактом компанія відправила чергову партію сировини.

Що станеться, якщо скасувати чинний мораторій?

Процес повністю вийде з-під контролю. Ліс почнуть масово вивозити. Наші схили в Карпатах порідшають, різко зросте ймовірність повеней. Тому єдиний вихід – посилення покарання за вирубку в промислових масштабах, використання лісу-кругляка виключно для внутрішньої переробки, максимальний контроль цього процесу з боку державних органів, громадських активістів та журналістів.

Якою буде Україна через 10 років – сировинним придатком чи країною з сильною національною економікою?

Це найголовніше питання. Якщо ми хочемо бути сировинним придатком для більш розвинених країн, потрібно відкрити всі заслони і експортувати сировину рівно стільки, скільки у нас купують.

Але якщо ми претендуємо на щось більше, тоді необхідно проявити здоровий протекціонізм, відмовитися від експорту лісу-кругляка, створити умови для його внутрішньої переробки. При цьому важливо не допустити погіршення екологічної ситуації в Україні. Процес вирубки повинен бути максимально прозорим.

Звичайно, набагато простіше сказати «так» на усі забаганки європейських і не тільки країн. Тим більше, коли обіцяють ось-ось виділити черговий кредит.

Але, може, вже час подумати про майбутнє, про торгову марку "Made in Ukraine"?

То що, панове міністри?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X