Наскільки великим став держборг України

28 квітня 2017, 15:17
Боргів в України більше $70 млрд, і їх не спишуть. Ми повинні думати, як зробити так, щоб економіка почала працювати, щоб була можливість розрахуватися за цими боргами

Держборг України зріс до $72,35 млрд. Якщо дивитися на його обсяг, то в абсолютних цифрах здається не таким вже великим. Але якщо ви переведете це у відносні цифри, то обсяг боргу становить понад 80% нашого ВВП. Зазвичай вважається, що борг не повинен перевищувати позначку в 60% ВВП.

Відео дня

Так, це не так страшно і погано, якщо подивитися на світову практику. Наприклад, у США держборг перевищує позначку 110% ВВП, а в Японії – перевищує 200% ВВП, а по Європі коливається в межах 70-170% ВВП.

Але ось, на що треба звернути увагу, так це на вартість обслуговування держборгу. І вартість обслуговування українського боргу вкрай висока. США в рік виділяють близько 1,5-2% на обслуговування свого боргу. А Україна, яка має боргу менше, витрачає на це більше 5% (в середньому 6-8%) свого ВВП. І це вже катастрофічна величина.

І коли ми говорили з приводу реструктуризації боргу, то єдина порція боргу, яку можна реструктуризувати, то це так звані борги, в європейських облігаціях. А їх не так багато на руках після попередньої реструктуризації – $12 млрд євробондів і $3 млрд боргу перед РФ.

Зробити додаткову реструктуризацію цих зобов'язань, по-перше, вкрай складно технічно і, по-друге, я не впевнений, що взагалі вдасться зробити. Тому нам не треба сподіватися на те, що борги хтось пробачить. У цьому світі борги не особливо прощають. І в нашому випадку мова йде не про країну, в якій населення вимирає, як у Мозамбіку або Уганді, яким невеликі суми боргів списували.

Україні борги не спишуть. Ми повинні думати, як зробити так, щоб економіка почала працювати, щоб була можливість розрахуватися за цими боргами.

Тому, коли говорять про пріоритети в бюджеті, то основний пріоритет у нашому бюджеті – це не тільки видатки на оборону і безпеку країни, а й обслуговування держборгу. Тому що виплати за відсотками – це колосальний виклик для країни.

І цей виклик означає, що країна повинна зростати не менше, ніж 5% на рік тільки для того, щоб не погіршувати свій рівень, порівняно з попереднім роком, через ці виплати.

А для того, щоб рости 5% в рік, нам дійсно необхідне проведення структурних реформ. Тому вибір перед політичною елітою не повинен стояти – обслуговування боргу або структурні реформи. Тільки структурні реформи можуть дати можливість обслуговувати наші борги і покращувати економічну ситуацію всередині країни.

Показати ще новини
Радіо НВ
X