Наскільки ProZorrа Укрпошта

15 серпня 2017, 14:05
Укрпошта – перше держпідприємство, що виставило майно в оренду через систему ProZorro.Продажі. Яку роль відіграватимуть прозорі закупівлі, продажі, оренда і як надалі розвиватиметься цей напрям у держсекторі

У 2015 році Укрпошта приєдналася до системи електронних закупівель ProZorro. За два роки на закупівлях підприємство зекономило 355 млн грн. За деякими позиціями ціна закупівлі знизилася в два-три рази. Тільки на касовій термострічці підприємство економить 6,1 млн грн на рік, на папері - 1,8 млн грн щороку.

Відео дня

Стратегія трансформації Укрпошти включає впровадження нових технологічних, інфраструктурних систем, інформаційної безпеки, централізації ІТ. Важливе завдання привести в лад грошові потоки в закупівлях. У цьому допомагає система ProZorro. Підприємство не тільки економить воно аналізує ринок загалом, бачить вигідні пропозиції, купує дешевше. Повна відкритість закупівель забезпечує доступ до інформації кожному українцю.

Продати зайве купити потрібне: система аукціонів

У квітні 2017 року Укрпошта підписала Меморандум про співпрацю із сервісом Prozorro.Продажі. Третина автопарку підприємства технічно несправна. Його доцільно продати на запчастини або під ремонт. Саме ці автівки можуть стати першими лотами в системі електронних продажів від Укрпошти.

У системі Prozorro.Продажі легко й вигідно продавати державні активи. 2 тижні тому відбувся аукціон з продажу вживаного авта Skoda Octavia від Банку Таврика. За лот змагалось 39 учасників. Сума ж продажу автівки перевищила стартову ціну в 2,5 рази.

Державне підприємство це не обов’язково збиткова структура. Розумне управління може забезпечити дохід навіть у тих секторах, де раніше були простої. Авто, нерухомість, будівельні матеріали, земельні ділянки це потенційні джерела грошових надходжень до бюджету компанії. Прозора система продажу таких активів руйнує корупційні схеми та повертає втрачені можливості державному підприємству.

Непотрібні об’єкти чи нові можливості: відкрита оренда держмайна

З кінця липня державні підприємства з організаційною формою "публічне акціонерне товариство" можуть здавати своє майно в оренду через ProZorro.Продажі. Для здачі майна в оренду зберігся принцип відкритого аукціону: учасники пропонують ціну – система відбирає найкращу пропозицію. Так визначається переможець.

Нова опція полегшить процес передачі нерухомості держпідприємства в оренду. Така система перекриває доступ недобросовісних чиновників до корупційних схем із майном державного підприємства. Аукціони відбуватимуться прозоро. Кожен зможе простежити за цим процесом.

Укрпошта першою серед держпідприємств виставила 3 лоти для здачі в оренду. Підприємство здає: Місце під coffee point у будівлі Головпоштампу , Ресторан з літньою терасою в конференц-холі Зелена Буча , Офісні приміщення в центрі Львова .

До реорганізації Укрпошти дохід від здачі в оренду нерухомості розподілявся через Фонд держмайна. Фонд отримував 70% доходу, Укрпошта 30%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ставши публічним акціонерним товариством, Укрпошта отримала право розпоряджатися майном зі свого статутного фонду. Тепер весь дохід від оренди отримує виключно Укрпошта.

У портфелі нерухомості Укрпошти понад 5 тис. об’єктів. Загальна площа нерухомого майна 1,2 млн кв. м. Із них 220 тис. кв. м не використовуються у виробничому процесі компанії. Об’єкти будувалися ще в радянські часи. Тоді пошту в основному доставляли потягами.

Саме тому більшість будівель підприємства розташована біля залізничних шляхів. Їх локація не відповідає сучасним вимогам ринку нерухомість стала непотрібною підприємству. Але з цих об’єктів теж можна отримати вигоду: здати їх в оренду або продати через ProZorro.Продажі.

За словами першого заступника міністра економічного розвитку України Максима Нефьодова, проект з оренди майна ProZorro.Продажі ще молодий і до повної перемоги далеко. Довгострокові контракти, право першої вимоги на продовження, зміна цільового призначення, орендні канікули, стандартизація умов це ті складові, з якими потрібно ще розібратися.

Початок змінам покладено. Укрпошта показує хороший приклад аналогічним підприємствам. Так задаються тренди. Впевнений, що через рік результати перевершать усі очікування.

Показати ще новини
Радіо NV
X