Наскільки зростуть комунальні тарифи

24 березня 2017, 13:04
Питання зростання тарифів, звісно, включає багато змінних, у т.ч. і політичних. Але якщо взяти економічну теорію, то можна порахувати, наскільки вигідно чи невигідно підвищувати ціни і як вони позначаться на попиті

В Україні багато послуг залишаються монопольними. Повністю відмовитися від них ви не можете, а заміна не завжди можлива або вигідна. Наприклад, залізничні перевезення є монопольною послугою, на яку конкурентна ціна не формується. Те саме стосується комунальних послуг. Теоретично підвищувати ціни можна нескінченно, попит на ці послуги залишатиметься. Але сильно підвищивши вартість, можна втратити прибуток. Є якась межа, вище якої підніматися наразі немає сенсу.

Відео дня

Підвищення тарифів може тривати доти, доки попит не почне падати дуже швидко. У сфері комунальних послуг це можна прорахувати за допомогою еластичності пропозиції та попиту. Але при цьому з'являється фактор політики.

Для початку трохи теорії. Вона нудна, але дозволить нам одразу використовувати її на практиці.

Закон попиту і пропозиції каже, що при інших рівних умовах, чим нижча ціна на товар, тим більша величина попиту (готовність купувати) і тим менша величина пропозиції (готовність продавати). Відповідно, чим більша ціна, тим менший попит і менше купують.

Разом з цим існує поняття еластичності. Воно характеризує міру чутливості однієї змінної (попиту чи пропозиції) до зміни іншої (ціни, доходу тощо), що показує на скільки відсотків зміниться перший показник при зміні другого на 1%. Найчастіше еластичність використовують при визначенні зміни ціни та попиту. На малюнку показані два крайні приклади еластичності: попит повністю еластичний і попит повністю нееластичний (б).

Для графіка (а) повністю еластичного попиту будь-яка зміна ціни призведе або до повної відмови від покупки товару, або до необмеженого збільшення попиту. Наприклад, жувальна гумка. При підвищенні ціни на жуйку якоїсь марки ви відмовитеся від неї, просто перейшовши на іншу жуйку.

Цілком нееластичний попит (б) показує, що зміна ціни не впливає на зміну кількості попиту. Нееластичним є попит на товари, які важко замінити або товари повсякденного вжитку. Це стосується, наприклад, ліків від раку. У вас є вибір: придбати ліки або померти. Ціна не має значення.

Еластичність попиту обчислюється за формулою E = , де – зміна попиту поділена на попит, а зміна ціни поділена на ціну. Якщо отриманий показник дорівнює нулю, він повністю нееластичний, 0 < E < 1 (більше нуля, але менше одиниці) – нееластичний, дорівнює одиниці - розглянутий параметр зростає тими ж темпами, що і фактор, який на нього впливає, більше одиниці – еластичний.

Що це може дати нам на практиці? Для підприємств це показує, чи необхідно змінювати ціну на товар і до якого результату це призведе.

В Україні постачальники багатьох важко замінних послуг масового споживання досі є монополістами. Це надання комунальних послуг. При підвищенні тарифів підприємець повинен обчислити, чи вигідне йому це підвищення. Для монополістів ситуація дещо інша. Від їхніх послуг відмовитися неможливо. Ви, звичайно, можете подати приклад і повністю припинити користуватися електрикою, але для більшості населення це неприйнятно. Тим більше, що та сама електроенергія необхідна для виробництва і для ІТ-індустрії, яка сьогодні в тренді.

Еластичність дозволяє подивитися, чи можна сьогодні змінювати ціну на комунальні послуги. Для прикладу візьмемо найбільш «популярні» - електричну енергію та природний газ.

Таблиця 1. Інформація про фінансово-господарську діяльність Укренерго

одиниця виміру

за 11 місяців

2015

2016

Передано електроенергії магістральними мережами України

млн. кВт.-год

109 705,057

100 189,066

Вартість послуг з передачі електроенергії (товарна продукція)

млн. грн.

4 801,744

6 241,928

Тариф на передачу електроенергії (згідно з постановою НКРЕКП)

коп/кВт.-год

4,377

6,230

Сайт НЕК «Укренерго»

Загальна кількість переданої електроенергії зменшилася лише на 8,7%, при зростанні тарифу на передачу е/е на 42,3% і загальної вартості послуги на 30%. Електроенергія залишається затребуваним товаром, який важко замінити.

Тепер подивимося в регіональному розрізі.

Візьмемо показники фінансово-господарської діяльності обленерго, наприклад, Тернопільобленерго та Запоріжжяобленерго. На жаль, даних звітності за 2016 рік поки немає, тому використаємо порівняння за третій квартал 2015 і 2016 років і за 2014-2015 роки.

Таблиця 2. Обсяги виробництва та реалізації основних видів продукції (розподіл електроенергії) Тернопільобленерго

3 квартал 2015

3 квартал 2016

у натуральній формі

884680 тис.кВт.год

900908 тис.кВт.год

у грошовій формі

668579 тис. грн.

902427 тис. грн.

Сайт ВАТ «Тернопільобленерго»

Еластичність становить 0,3. Це означає, що підвищення ціни в цей період майже не впливало на попит.

Таблиця 3. Обсяги виробництва та реалізації основних видів продукції (розподіл і торгівля електроенергією) Запоріжжяобленерго

2014

2015

у натуральній формі

8 471 591 тис.кВт.год

8 202 077 тис.кВт.год

у грошовій формі

4 069 502 тис. грн.

8 259 528 тис. грн.

Сайт ПАТ «Запоріжжяобленерго»

Тут еластичність становить 0,03. При невеликому скороченні обсягу реалізації електроенергії спостерігається зростання в грошовій формі на 3%.

Тепер візьмемо постачання природного газу на прикладі ПАТ «Полтавагаз»

Таблиця 4. Обсяги виробництва та реалізації продукції ПАТ «Полтавагаз» (транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами) (основна діяльність Полтавагазу)

2015

2016

у натуральній формі

674,161 млн. кубометрів

307,27 млн. кубометрів

у грошовій формі

348 398 тис. грн.

216 874,11 тис. грн.

Сайт ПАТ «Полтавагаз»

За один рік обсяг поставок газу в натуральній формі зменшився на 54%, у грошовій – на 38%. Еластичність попиту становить, таким чином, 1,4. Подальше збільшення ціни призведе до ще більшого зменшення споживання.

Про зменшення споживання газу свідчать і дані НАК «Нафтогаз» у 2014-2015 роках.

Але скорочення поставок природного газу не є обов'язковим для всіх. Цікавий приклад Вінницягазу, де порівняння третього кварталу 2015 і 2016 років демонструє зростання попиту при збільшенні ціни.

Таблиця 5. Обсяги виробництва та реалізації продукції ПАТ «Вінницягаз»

3 квартал 2015

3 квартал 2016

Транспортування природного газу

481,6 млн. кубометрів \ 174 252,3 тис. грн.

500,1 млн. кубометрів \ 352 827,5 тис. грн.

Постачання природного газу

323 млн. кубометрів \ 16 262,85 тис. грн.

354,7 млн. кубометрів \ 1 229 777,1 тис. грн.

Сайт ПАТ «Вінницягаз», квартальна звітність

Неозброєним оком видно зростання як ціни, так і попиту. Обсяг постачання природного газу у відсотках до всієї реалізованої продукції зріс з 8% у 3 кварталі 2015 року до 77% у 3 кварталі 2016 року.

Для транспортування газу еластичність становить 0,03, для постачання – 0,01, майже дорівнює нулю. Здається, що Вінницягаз може збільшувати ціну, оскільки попит на газ не знизився, а навіть зріс. Але у цьому випадку необхідний додатковий аналіз, оскільки незрозуміла структура споживання газу.

Ситуація на ринку електроенергії протилежна розподілу газу. Якщо обсяг попиту на газ впав, то електрика продовжує використовуватися навіть у більших обсягах.

Напрошується висновок – підвищення тарифів можливе на електрику, попит на неї нееластичний, відповідно населення просто не зможе не купувати. А ось підвищення ціни на газ призведе до зменшення його споживання.

Насправді не все так просто. В цьому випадку економіка перетікає в політику. Електрика – необхідний товар для населення, але підвищення тарифів на неї в якийсь момент призведе до політичних наслідків – демонстрацій, маніфестацій, голосування за іншу партію.

Виникає ідея політичної еластичності, але вона містить дуже багато чинників, адже суспільство складніше, і механістичний підхід до нього неприйнятний.

Перенесення даних з економічної сфери на політичну дозволяє припустити, що в уряду є певний запас міцності у підвищенні тарифів. Проблемним є визначення цього запасу, адже випробовувати його на міцність політично небезпечно.

Показати ще новини
Радіо НВ
X