«Наш» Приватбанк

19 грудня 2016, 08:04
Найбільший комерційний банк країни став у прямому сенсі народним банком

Незважаючи на те, що за останні два роки неодноразово піднімалася тема ліквідації всіх держбанків, їх негайного продажу або приватизації, в Україні з'явився ще один держбанк.
Те, що Приватбанк вже дуже давно порушує нормативи НБУ, і може бути виведений з ринку в будь-який момент, було відомо всім. Схоже, до цього готувалися давно.

Відео дня

Але, як завжди, точного часу введення тимчасової адміністрації або націоналізації ніхто не міг спрогнозувати.
Відчайдушні спроби акціонерів і топ-менеджменту запевнити всю країну, що все в порядку ні до чого не привели. Навіть так звані «плівки Рожкової», що з'явилися від «чесних» правоохоронців та банкрутство Михайлівського не змогли суттєво продовжити агонію Приватбанку.

За кордоном вже давно зацікавилися «схемами» Приватбанку і деякі з цих схем вийшли за межі законодавчого поля, про що й свідчать штрафи та зупинення діяльності в Латвії, Італії, на Кіпрі.

Також не допомогло Приватбанку й штучне блокування виконавчих проваджень Індустріальним і Жовтневим судами Дніпра, а також затягування розгляду апеляцій на ці свідомо незаконні рішення. Про допомогу судових інстанцій, зокрема й суддів Верховного суду України, можна писати ще довго. Але це буде окрема історія.

Після введення зовнішнього управління в Приватбанк, найімовірніше, в найближчий час країна дізнається багато різних подробиць про інсайдерське кредитування, виведення активів, неліквідні застави, багатомільярдні крадіжки тощо.

Найімовірніше акціонерам Приватбанку керівництвом країни дані якісь гарантії їх недоторканності для «мирної» передачі управління банком, однак у світлі того, що обидві сторони не схильні до виконання своїх обіцянок, ситуація в найближчому майбутньому не передбачувана.

Офіційні повідомлення топ-менеджменту банку про причини націоналізації, пов'язані зі спадом в економіці, втратою активів у Криму і війною, а також деякі інформаційні атаки для зняття з себе відповідальності виглядають вкрай непереконливо і навряд чи вбережуть їх від пред'явлення звинувачень.

На мій погляд, націоналізація в принципі нічим особливо не загрожує дрібним вкладникам і підприємцям. Найімовірніше на якийсь час платежі призупинять, не думаю, що це триватиме більше декількох днів. Тим більше, що, схоже, у Приватбанку до цього готувалися заздалегідь. Всі пам'ятають нібито збій в системі, після оновлення програмного забезпечення, близько місяця тому.

У великих клієнтів банку я не виключаю можливості виникнення проблем з перерахуванням коштів, включаючи податки, і купівлею валюти для розрахунків за контрактами. Однак більшість таких клієнтів так чи інакше пов'язані з акціонерами, тому в цілому не варто чекати колапсу.
Що ж стосується виведення коштів і повернення вкладів, то тут найімовірніше будуть введені певні обмеження, інакше навіть держава не зможе втримати цей банк.
До речі, Приватбанк за допомогою судової системи вже відпрацював схему, за якою можна нічого не віддавати вкладникам, що в принципі успішно і відбувалося з кримськими клієнтами банку. Але, думаю, щодо всієї країні це зробити не наважаться.

У світлі націоналізації цікава подальша доля позову Приватбанку до Російської федерації про відшкодування збитку, пов'язаного з анексією Криму. Формально цим питанням зараз повинна буде зайнятися держава. Однак це питання, на мій погляд, не розглядається як актуальне і нагальне, хоча думаю, на нього варто звернути найпильнішу увагу.

Також, в найближчому майбутньому, можуть виникнути питання і до А-банку, що брав найактивнішу участь у схемах Приватбанку і за неофіційною інформацією пов'язаний безпосередньо з ним. Але не думаю, що цей банк буде також націоналізований, найімовірніше в ньому варто найближчим часом очікувати тимчасову адміністрацію.

Не варто забувати, що Приватбанк - це фінансовий механізм всієї групи Приват, в яку входить досить великий промисловий конгломерат підприємств і різних бізнесів, як то лізинговий або нафтовий. І тут державі також є над чим замислитися. Адже якщо банк порожній, то той же нафтовий бізнес є надприбутковим.

І я не виключаю, що головною метою націоналізації банку був саме цей надприбутковий бізнес, який найімовірніше зараз змінить власника.

Фактично мильна бульбашка, надута за кілька останніх років, лопнула, і те скільки вона заплатила податків, жодним чином не компенсує ті витрати, які будуть пов'язані з її утриманням на плаву. Не думаю, що цей банк хто придбає, найімовірніше, після «стабілізації» роботи він буде приєднаний до одного з існуючих держбанків і вже разом з ним виставлений на приватизацію.

Будемо сподіватися, що у всіх сторін цієї історії вистачить витримки не кинути країну в безодню фінансової кризи і народних заворушень.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X