Монополія товарів made in China

6 квітня 2016, 14:34
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вартість виробництва на українських швейних фабриках порівнянна за ціною виробництва з китайцями

Однак в Україні все так само багато товарів з лейбою «Made in China». Чи зможе Україна в довгостроковій перспективі стати виробничою Меккою для європейських брендів, потіснивши китайців? Шанси є. А поки на fashion-ринку 8 речей з 10 - «Китай».

Відео дня

Якщо повністю прибрати товари виробництва Китаю, В'єтнаму, Індонезії та Бангладеш з полиць українських магазинів одягу та взуття, то зникне практично все. Залишиться тільки люксовий сегмент, трохи турецьких брендів, частково асортимент відомих масових брендів товарів і трохи в середньому ціновому сегменті, вироблених в Італії.

Продажі товарів made in China становлять не менше 80% всього ринку одягу та взуття в Україні. Найбільша частка китайського виробництва в сегменті взуття - близько 80-90% проданих пар. В одязі - близько 70-80%.

Чому так багато? Головна причина - шити в Китаї дешево. Так що багато світових брендів перенесли виробництво в азіатські країни, щоб знизити собівартість продукції. Легше сказати, хто не шиється в Піднебесній, ніж перерахувати тих, хто там виробляє свій товар. Навіть всіма улюблені спортивні бренди, і ті шиють одяг і взуття в Азії. З масових брендів в Азії не шиється Zara. Але це пояснюється просто - успіх їх бізнес-моделі fast fashion полягає у швидкому виробництві та доставці товарів до магазинів по всьому світу, а виробити і доставити з такою швидкістю товар з Китаю дуже складно.

У той же час останні десять років «Китай» стрімко дорожчає, і багато брендів йдуть у більш дешеві азіатські країни, де година роботи коштує менше одного долара – в Індонезію, В'єтнам, Бангладеш, Пакистан.

В низькому ціновому сегменті з азіатами дуже складно конкурувати. А в Україні дуже багато споживачів змушені економити на купівлі одягу та взуття і не можуть дозволити собі витрачати більше. Зовсім дешевий «Китай» - хоч і краще за ціною, але гірше за якістю пошиття і матеріалів порівняно з пропозицією національного виробника. Згадайте цей специфічний запах в магазині «Все по 59 грн».

В той же час якісний «Китай» порівнянний або навіть виграє за ціною і якістю у українського виробництва. Справа в тому, що ті ж світові бренди, які перенесли виробництво на аутосорс в Азію, дуже жорстко контролюють весь виробничий процес, якість сировини і кінцевий продукт. Так що «made in China» - не завжди ознака низької ціни і якості.

Чи конкурує зараз український виробник з китайським? У деяких сегментах – так. Наприклад, дешеве лите взуття або дитячий трикотаж дійсно коштують так само, як і «Китай», а за якістю можуть бути і краще. Справа в тому, що в останні 1,5 року вартість робочої сили в Україні порівнянна з Китаєм. Навіть горезвісний «7-й кілометр» в Одесі переорієнтувався на місцеве виробництво, тому що торгувати українським стало вигідніше. Тому, в цьому сенсі ми конкуруємо з китайцями, але не глобально, а тільки в Україні. З іншого боку, деякі українські фабрики ще з 90-х років обслуговують світові бренди. Ті ж Zara, TopShop, Hugo Boss розміщують замовлення місцевим фабрикам.

Чи зможемо ми в довгостроковій перспективі стати виробничою Меккою для європейських брендів - велике питання. І, до речі, це питання варто задавати не уряду, а представникам галузі.

Що стосується питання, чи збільшиться кількість китайської продукції на полицях українських магазинів, то робити прогнози в нашій країні більше ніж на рік - справа невдячна. Очевидно одне: за умови відновлення темпів зростання економіки і переходу населення в режим розумного споживання обсяги продажу брендового «Китаю», і дешевого «no name» в сегменті одягу і взуття будуть рости.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X