Міста для життя

10 лютого 2017, 16:26
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Чому одні міста завжди потрапляють у рейтинги найкращих для життя, а інші - ні

Життя в комфортних містах ніколи не зупиняється: будь-який городянин відчуває себе безпечно просто тому, що цілодобово на його вулицях світло. І це не марнотратство. Завдяки LED-технологіям муніципальна влада може не тільки убезпечити вулиці для своїх жителів, а й значно скоротити витрати на електроенергію. Упевнений, що в Україні незабаром з'явиться ще більше міст зі світлодіодними вогнями – на противагу темряві і мерехтінню жовтих ліхтарів.

Відео дня

Економія

Світло має значення. 19% виробленої у світі електроенергії йде саме на освітлення. В масштабах цілого міста – це значна стаття витрат, до того ж, сучасні мегаполіси розростаються з кожним роком. Часто муніципальна влада обирає найпростіший вихід із ситуації – економлять на нічному освітленні. Але модернізувати фонд вуличних світильників значно ефективніше, ніж вимикати світло вночі, залишаючи мешканців у темряві.

LED-технології стали революцією в світі освітлення з двох причин: зробили штучне освітлення максимально близьким до природного світла, а також значно скоротили витрати електроенергії. Так, перехід на світлодіодні технології дозволяє місту економити до 65% електроенергії, яка припадає на освітлення. Ще на 20% вдасться скоротити витрати на обслуговування світильників. До того ж, вуличні LED-лампи здатні прослужити до 15 років – це в 5-10 разів довше натрієвих, найбільш поширених в Україні. Отже, інвестиції в LED не тільки перетворять місто, але і в перспективі декількох років вивільнять фінансові ресурси, які можна витратити на інші соціальні ініціативи.

Ще більшої економії електроенергії – 80% – можна досягти, якщо підпорядкувати LED-світильники «розумною» системою керування. Уявіть, що всю інфраструктуру міського освітлення можна помістити на інтерактивну карту. Вона не тільки відстежуватиме стан обладнання в онлайн-режимі, але і дозволить за необхідності дистанційно змінювати освітленість окремих районів, вулиць і навіть світильників. Інтелектуальні системи керування світлом Philips CityTouch вже діють як у невеликих європейських містечках, так і в мегаполісах на кшталт Мадрида і Буенос-Айреса.

Безпека

Вуличне освітлення – один з головних критеріїв безпечного життя в місті. Повернення додому в темний час доби не має бути пов'язаним з ризиком підвернути ногу чи бути пограбованим. Але реальність така, що навіть центральні частини міста, не кажучи вже про околиці і спальні райони, часто недостатньо освітлюються.

Для комфорту і безпеки жителів вуличне освітлення має бути грамотним. Натрієві лампи дають жовте світло і спотворюють передачу кольору, тому навіть на освітлених вулицях так складно розгледіти людські обличчя. Світло, що виходить із світлодіодів, – біле і максимально відповідає природному освітленню. Тож розгледіти всі деталі вдасться навіть з камер відеоспостереження.

Вуличне освітлення повинно з'являтися там, де потрібно, і в тій мірі, в якій воно дійсно необхідне. Наприклад, для безпеки жителів міста дуже важливо освітлювати пішохідні переходи під певним кутом, щоб світло не засліплюввало водія. Безліч додаткових можливостей здатні дати "розумні" світильники. У Лос-Анджелесі, наприклад, вони оснащені датчиками шуму – вловивши звук пострілу або битого скла, миттєво повідомлять поліцію.

Ефективність світлодіодних технологій для поліпшення громадської безпеки все більше усвідомлюють і в Україні. Проекти зі встановлення LED-ліхтарів почали реалізовувати в Києві, Маріуполі та інших великих і невеликих містах.

Зростання економіки

Грамотне освітлення вулиць, парків і площ розвиває місцеву економіку. Адже коли міські жителі відчувають себе в безпеці, вони охоче проводять час увечері і вночі: гуляють в парках, ходять на виставки і в театри, збираються в закладах. Словом, витрачають гроші.

Світлодіоди також можуть підкреслити головні архітектурні пам'ятки міста, приваблюючи таким чином місцевих жителів і туристів. У декоративному підсвічуванні з колірною гамою в 250 мільйонів відтінків навіть історичні будівлі набувають нового, часом несподіваного вигляду. Світлодіодні рішення для архітектурних об'єктів можна запрограмувати на певні світлові сценарії до свят: скажімо, на День Незалежності чи Новий рік.

В Україні завдяки світлодіодам Philips вже заграли новими барвами Домініканський собор у Львові, Київська консерваторія і пішохідний міст на Труханів острів.

Екологічність

Головна умова сталого розвитку міст – увага до раціонального використання ресурсів та відновлюваних джерел енергії. Забруднення атмосфери, дефіцит електроенергії – одна з причин цих проблем саме неефективні технології освітлення. І якщо попит на електроенергію щороку зростає на 3%, то ефективність витрат збільшується лише на 1,5%.

Повний перехід на LED-освітлення до 2030 року дозволить відмовитися від будівництва 642 електростанцій і запобігає викид 670 млн тонн парникових газів. До того ж, світлодіоди не містять ртуті та інших шкідливих речовин, тож не забруднюють повітря і не потребують спеціальної утилізації.

Не так дорого, як здається

Проекти модернізації міського освітлення і справді потребують значних початкових інвестицій. У той же час, муніципальні влади можуть розглядати різні варіанти зовнішнього фінансування встановлення світлодіодних рішень для вуличного освітлення.

Оптимальний варіант – енергосервісні контракти, коли енергосервісна компанія бере на себе закупівлю обладнання та реалізує проект, а місто сплачує послуги щомісячно за рахунок зекономлених на електроенергії коштів. Зазвичай така угода триває близько п'яти-шести років.

Для українських міст також є можливість отримати фінансування за рахунок спеціальних програм Євросоюзу. Показовий приклад – невелике містечко Мена в Чернігівській області, де проживає всього 12 тисяч жителів. У цьому році Євросоюз виділив місту 500 тисяч євро на модернізацію освітлення та заміну 1403 світильників на світлодіодні. Мена – учасник "Угоди мерів щодо клімату та енергії", і саме це дозволило місту втілити масштабний проект модернізації освітлення і скоротити викиди парникових газів на 20% до 2020 року. Але серед учасників Угоди є ще 96 українських міст, і вони також можуть реалізувати таку ініціативу.

І все освітилося

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X