Як надмірне споживання веде до зміни клімату

7 серпня 2018, 15:00

5 серпня черговий номер журнала Нью-Йорк Таймс вийшов із чорною обкладинкою. Видання містить всього один матеріал із заголовком “Втрачаючи Землю”.

Автор статті Натаніель Рич розповідає про те, що людство практично проспало можливість побороти проблему зміни клімату.

Така можливість була у десятиріччя між 1979 та 1989 роками. На той момент людство вже накопичило достатньо наукових даних про те, як впливає на клімат оксид вуглецю, який викидається в атмосферу при спалюванні вугілля, нафти та палива, що з неї робиться. Але через те, що політичний істеблішмент у Сполучених Штатах та в інших розвинутих країнах проігнорував цю проблему, ми маємо зараз вже незворотні наслідки зміни клімату.

Відео дня

Почала відбуватися ланцюгова реакція, коли одні наслідки тягнуть за собою інші. Наприклад, через підвищення температури зменшується кількість льоду в Арктиці. Тому крига відбиває менше сонячних променів. Тепло поглинається океаном. Океанська вода гріється і льоду тане ще більше. Вчені прогнозують що у 2050-му році в Арктиці у літній період взагалі не буде льоду.

Важко навіть передбачити що буде далі. Науковці прогнозують зміну циркуляції атмосферних мас. Зміни у атмосфері призведуть до збільшення кількості таких явищ, як ми спостерігали у Києві минулого місяця, коли за кілька днів випало кілька місячних норм опадів. Кліматологи кажуть, що такі явища у найближчі 50-100 років будь лише збільшуватися.

Результатом такого кліматичного перетворення стане зміна природного, і економічного ландшафту землі. Деякі землі перетворяться на суцільне болото, а деякі на пустелі. Навіть ліси в Україні можуть повністю повсихати і зникнути.

Економічна шкода від таких змін вже зараз величезна. Збільшення температури повітря призводить до того, що вирощувати сількогосподарські культури стає дорожче. Що призводить не тільки до подорожчання харчових продуктів, а й до дорожчання кормів для худоби. Як результат росте ціна і на м’ясо. Крім того, падає продуктивність праці робітників і це ще більше призводить до подорожчання продуктів харчування. А через те, що землі перестають бути родючими, збільшується кількість мігрантів. І це ще більше б’є по економіці країн.

Головна причина зміни клімату – надмірне споживання, що викликане бажанням жити краще за будь-яку ціну. 1 серпня цього року ми спожили всі ресурси, які земля може відтворити за рік. Якби всі жили як у США, то це відбулося б ще у березні.

Побороти ці проблеми простими закликами менше їздити на автомобілях, менше споживати не вдасться. Для цього треба витрачати чималі кошти. Міжнародне енергетичне агентство закликало всі країни світу витратити у найближчі 50 років $45 трлн для того, щоб утримати зростання загальнопланетарної температури у межах 2 градусів Цельсія. При тому, що світовий ВВП складає приблизно $80 трлн на рік.

Ось тут і починаєш розуміти чому Нью-Йорк Таймс вийшов з чорною обкладинкою. Найближчі 50 років ми мусимо розплачуватися за те, що наші попередники не зважали на цю проблему.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але якщо не почати рятувати планету зараз, боюсь платити доведеться ще більше.

Показати ще новини
Радіо NV
X