Медреформа шість тижнів потому

4 грудня 2017, 17:57
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Кажуть, щоб прийняти щось нове в своє життя і сформувати звичку, потрібно три тижні

З моменту підписання першого закону про медреформу пройшло вдвічі більше – і, здавалося б, за цей час наше суспільство мало не тільки прийняти цей факт, але і розібратися з суттю майбутніх змін. Адже весь цей час про медреформу писали, дискутували, пліткували, її ілюстрували правдивою інфографікою і "космічними" псевдо-прайсами на лікування.

Відео дня

Але для українців, далеких від теми, багато питань поки лишилися без відповіді. Особиста статистика: будучи менеджером у фінансовому секторі, в страхуванні життя і здоров'я, за ці тижні я отримала десятки звернень від рідних і близьких, рідних, друзів і знайомих. Питання повторювалися: як тепер? Хто, скільки і за що буде платити в разі хвороби? Чи зможу я дозволити собі лікування в 2018-му? Чи зможемо ми оплатити медичну допомогу для співробітників? А може, треба збирати і лікуватися не в Україні?

Питання – не про медицину, а про гроші. Про особистий чи корпоративний бюджет на медичну допомогу, якщо вона знадобиться. Про плани на майбутній рік.

Усі мої відповіді, що варто зробити, плануючи бюджет "на здоров'я" в 2018-му, з урахуванням розпочатої медреформи, звелися до 3-х тез. Не претендую на істину в останній інстанції, але саме так буду діяти щодо до власного здоров'я та здоров'я своїх рідних і близьких, у тому числі працівників.

Отже, що варто зробити, плануючи свої витрати на медицину в 2018 році:

1. Витратитися на профілактику. Ще у вересні 2017 року був відомо, що після медреформи екстрена та первинна допомога будуть безкоштовними. А ось оплата профілактичних заходів – ранньої діагностики, планових скринінгів – залишилася за рамками основної дискусії про медреформу. Але саме вони найчастіше допомагають уникнути витрат на лікування.

Приклад. У 2015-му MetLife представляла на українському ринку програму страхування на випадок онкологічного діагнозу жіночих органів. І ми вирішили, перш за все, захистити свій колектив: 80% у ньому – жінки. До того, як страхуватися, організували безкоштовний скринінг. Виявилося, 2/3 наших співробітниць ніколи раніше не були у мамолога! Багато на той момент були старші 35 років. У кількох колег виявили проблеми, які потребують лікування. Пропусти ми цей скринінг, і за 3-6 місяців страховка на випадок онкозахворювання могла б стати їм у пригоді.

Про що цей приклад? Про те, що до сьогодні у наших громадян не було стимулів для профілактичних скринінгів. Але з початком медреформи вони зобов'язані з'явитися: профілактика вигідна. Особисто кожному. Роботодавцям. Державі. Тому, що здорові громадяни працюють, а не просять соціальних виплат. Тому що так економляться гроші на медичну допомогу 2-го і 3-го рівня: хірургічні операції, хіміотерапію, дорогі ліки. Менше коштів потрібно на паліатив. Цинічно? Ні, правдиво. Впевнена, у МОЗ це знають. І поки в 2018-му експерти міністерства прорахують, які скринінгові програми і для кого буде оплачено, моя порада всім: витратьтеся на профілактику. Вона того варта.

2. Забезпечити альтернативи. Місяць тому величезний резонанс у ЗМІ та соцмережах викликала стаття, у автора якої, на щастя, не виявилося онко-діагнозу, поставленого 3-ма лабораторіями та лікарями. Багато хто у відповідь на цю історію обурилися на лікарську помилку. А важливо інше: висока настороженість необхідна. Ми повинні і зобов'язані перевіряти. Нам потрібно право на альтернативну медичну думку. У статті щаслива розв'язка, але страхова статистика показує: буває і навпаки.

На жаль, зараз українці часто йдуть по додаткову консультацію до "знахарів". Частота таких походів буде вищою, якщо альтернативні консультації, не за направленням сімейного лікаря, стануть платними. В рамках медреформи механізм фінансування таких консультацій і аналізів ще не визначено. І поки завдання буде вирішуватися, потрібно подбати про те, щоб в 2018-му мати доступ до 2-ї, 3-ї, 10-ї медичної думки. Як? Знайдіть кількох профільних лікарів, яким зможете довіряти. Так, доведеться платити їм за консультації в разі проблем. Але краще витратитися на постановку правильного діагнозу, ніж на некоректне лікування. А якщо дуже складне питання? Застрахуйте здоров'я з опцією "альтернативний діагноз". Вона дозволить проводити консультації з медиками за кордоном. Ціна питання – 10-15 гривень на день. Дуже багато людей можуть собі це дозволити.

3. Подбати про "фінансову подушку". Медреформа – однозначно правильний крок хоча б тому, що ми почали визнавати очевидне: за лікування потрібно платити. Важливо ще зізнатися в тому, в поточних умовах при всьому бажанні у МОЗ може не вистачити коштів на 100% оплату лікування. Особливо якщо мова йде про складне і термінове лікування. Так, варто сказати прямо: громадяни, бюджет не гумовий, і якщо Ви можете дозволити собі "фінансову подушку" на випадок проблем зі здоров'ям – забезпечте її самі.

Якого розміру "подушка" потрібна? За нашою статистикою, 350-500 тис. грн не завадять нікому. Такого бюджету вистачає на лікування та реабілітацію після інсульту або інфаркту, найчастіше його досить і для повноцінної допомоги при онкологічній хворобі. Звучить як знущання? В жодному разі. Півмільйона гривень – звичайна сума покриття за страхуванням на випадок критичних захворювань. Якщо Ви не знаєте про таку практику, то просто глибше вивчіть питання. Так, можна купити і в Україні. Так, для всіх, у кого немає системних проблем зі здоров'ям. Тобто майже для кожного українця, від 1 року і до 60 років. Якщо ви вже стали батьками, якщо ви працюєте на себе і даєте роботу іншим – точно задумайтеся про це.

На сьогодні це всі поради. Сподіваюся, комусь вони допоможуть спланувати свої дії на 2018 рік. Впевнена, комусь вони здадуться рекламою страхових послуг. Знаю одне: медреформа – це не тільки зміни в охороні здоров'я та його фінансуванні. Це новий підхід нас як громадян, які дивляться в бік Європи та США, щодо свого здоров'я і відповідальності за нього. І нам потрібно не просто чекати реформ, а бути їх активними учасниками. Шукати можливості, щоб залишатися здоровими, а також забезпечити собі та близьким доступ до повноцінного лікування. Тоді у медреформи, як і у інших починань, точно є шанси на успіх. А значить, у нас теж підвищуються шанси жити в здоровому суспільстві.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X